Poradniki

Tryb programisty w Androidzie – jak włączyć?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Android jest w tej chwili jednym z najpopularniejszych systemów operacyjnych do smartfonów. Umożliwia skorzystanie z trybu, który umożliwia dostęp do zaawansowanych opcji telefonu. Za jego pomocą użytkownik jest w stanie w bardzo prosty sposób poprawić pracę urządzenia. Opcje programistyczne są domyślnie ukryte, ale można się do nich szybko dostać. Ich uaktywnienie wymaga nadania specjalistycznych uprawnień.

Czemu służą opcje programistyczne?

Zostały opracowane dla programistów systemu Android. Dzięki niemu mają dostęp do funkcji aplikacji, mogą testować i konfigurować działanie nowych rozwiązań. Na szczęście są dostępne dla wszystkich użytkowników smartfona z Androidem. Poniżej przedstawiam tylko niektóre z najbardziej interesujących opcji tego trybu.

Przyspieszenie pracy telefonu

Włączenie trybu dla programistów umożliwia wyłączenie funkcji spowalniających system. Dzięki wyłączeniu niektórych animacji i uwolnieniu zasobów pamięci systemowej praca telefonu przyspieszy. Umożliwia to szybsze przeskakiwanie pomiędzy otwartymi aplikacjami. Jest to szczególnie przydatne przy starszych wersjach Androida.

Ustawienie fałszywej lokalizacji

Jest to bardzo ciekawa funkcja, która zwiększa poziom prywatności. Szczególnie jeśli ktoś boi się oprogramowania szpiegującego lub pragnie pograć w Pokemon! GO. Wprowadzenie aplikacji używającej GPSa w błąd nie jest trudne. Efekty wyglądają podobnie jak w przypadku używania VPNa w przeglądarce internetowej.

Poprawa wydajności gier

Włączenie opcji Force 4x MSAA w opcjach programistycznych poprawia jakość wyświetlanego obrazu. Ma to bezpośredni wpływ na szybkość działania aplikacji a szczególnie gier. Zwiększa to ogólną wydajność, natomiast w przypadku aplikacji opartych na technologii OpenGL ES 2.0 poprawia jakość antyaliasingu. Poprawa wyglądu gier wiąże się z szybszym wyczerpywaniem się zasobów baterii.

Debugowanie USB

Jest to opcja umożliwiająca komunikację smartfona z komputerem. Umożliwia łatwe przesyłanie danych oraz instalację aplikacji w uproszczony sposób. Jest dobrym sposobem na zdejmowanie blokad, rootowanie i wykorzystywanie niestandardowych rozwiązań w trakcie korzystania z pamięci ROM.

Tryb czuwania

Umożliwia wyświetlanie aplikacji w systemie Android, gdy telefon jest w stanie bezczynności lub ładowania. Jest to rozwiązanie odpowiednie dla standardowego oprogramowania, które jest niedostosowane do trybu Daydream. Dotyczy to wszystkich aplikacji na Androidzie i pozwala na swobodną interakcję.

Pomaga wyłączyć programy działające w tle

Tryb programisty posiada możliwości ustawienia limitu procesów, które działają w tle. Dzięki temu można w prosty sposób ograniczyć lub wyłączyć każdy uruchomiony proces.

Jak można włączyć tryb programisty?

System Android 9 (Pie) i starsze wersje

Włączenie opcji programistycznych wymaga znalezienia numeru kompilacji smartfona. Po kilkukrotnym kliknięciu następuje włączenie trybu, które jest w pełni odwracalne. Numer można znaleźć w różnych lokalizacjach, ponieważ każdy telefon ma własne, indywidualne ustawienia. Po znalezieniu opcji numer kompilacji bądź build number należy na nią nacisnąć 7 razy. Po ominięciu zabezpieczenia pojawi się komunikat: „Jesteś teraz programistą!”.

System Android 9 z nakładą MIUI 10

W przypadku rozwiązania spotykanego w telefonach Xiaomi dotarcie do trybu programisty wygląda w inny sposób. Najpierw przechodzi się do ustawień telefonu, w których widnieje zakładka O telefonie. Po odnalezieniu wersji MIUI należy w nią kliknąć 7 razy, aż pojawi się informacja o zostaniu programistą. Aby skorzystać z ukrytych opcji należy przejść ścieżką: System i Urządzenie > Dodatkowe ustawienia > Opcje programistyczne.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj