Recenzje

Recenzja monitora Philips 272B7QUBHEB/00 ze złączem dokującym USB-C

Pinterest LinkedIn Tumblr

Monitorów na blogu jeszcze nie testowałem. W ostatnim czasie wpadł w mojego jeden taki egzemplarz. I to nie byle jaki, bo ze złączem dokującym. Mowa o Philips 272B7QUBHEB/00. Gdybym miał go określić jednym zwrotem, to powiedziałbym, że to monitor to zadać specjalnych.

Z racji tego, że dzisiaj większość z nas pracuje na laptopach, to za każdym razem gdy rozbudowujemy „biuro” ilość okablowania rośnie proporcjonalnie. Musimy się zaopatrzyć w jakieś huby usb by móc podłączyć więcej urządzeń i zasilać sprzęt. Przykładowo mój obecny zestaw do pracy zdalnej to laptop, hub usb, monitor + bezprzewodowa klawiatura i myszka. Nie chcecie wiedzieć ile kabli mam za tym zestawem i pod biurkiem.

Zestaw portów Monitor w Philipsie 272B7QUBHEB/00
Zestaw portów Monitor w Philipsie 272B7QUBHEB/00

Monitor Philips 272B7QUBHEB/00 rozwiązuje tutaj wiele problemów. Już we wstępie wspomniałem, że posiada on złącze dokujące USB-C/A. W przypadku laptopów wyposażonych tylko w tego typu złącza ułatwia to kilka rzeczy:

 1. Nie trzeba posiadać huba usb.
 2. Kabel do zasilania laptopa nie jest już potrzebny.

Dodatkowo producent zadbał o to byśmy mieli zestaw wszystkim możliwych kabli, by móc czerpać jak najwięcej korzyści z monitora. Są to m.in. kabel HDMI, DisplayPort czy USB-C.

Bardzo dobrze się prezentuje i ustawia

Philips 272B7QUBHEB/00 - widok z boku - jest cienki
Philips 272B7QUBHEB/00 – widok z boku – jest cienki

W tym miejscu trzeba przyznać, że design monitora 272B7QUBHEB/00 robi wrażenie. Sprawia wrażenie produktu z górnej półki cenowej. Czarny kolor, bardzo smukłe krawędzie. W prawym dolnym rogu znajdziemy przyciski umożliwiające zarządzaniem ustawieniami. Z tyłu monitora znajdziemy wszystkie potrzebne porty. Na górnej krawędzi znajdziemy wysuwaną (wyskakująca) kamerkę.

Philips 272B7QUBHEB/00 - menu
Philips 272B7QUBHEB/00 – menu

W zestawie mamy całkiem sporą stopę oraz masywne ramię. Dzięki temu duetowi możemy ustawić nasz monitor w dowolnej pozycji. Obrót na stopie jak i ruchy na ramieniu są bardzo płynne i lekkie do tego stopnia, że można jednym palcem ustawić. Wszystko „zapamiętuje” swoją pozycję i nie ma mowy o jakichś niekontrolowanych zmianach pozycji.

Philips 272B7QUBHEB/00 - róg z nazwą modelu
Philips 272B7QUBHEB/00 – róg z nazwą modelu

Daisy Chain, czyli szeregowe podłączanie monitorów

Monitor robi się jeszcze bardziej interesujący, bo możemy do niego podłączyć inne monitory za pomocą display portu (rozwiązanie Daisy Chain). Aby móc skorzystać z tej opcji należy podłączyć kabel Display Port w porcie DP Out.

W moim przypadku nie udało się tego zrobić, ze względu na wiek mojego monitora. Dodatkowym czynnikiem utrudniającym podłączenie monitorów do siebie był starszy system operacyjny MacOS. Wszystko (nie)ładnie widać na poniższych zdjęciach.

Philips 272B7QUBHEB/00 - nieudana próba podłączenia monitora przez DisplayPort
Philips 272B7QUBHEB/00 – nieudana próba podłączenia monitora przez DisplayPort
Input timing not supported error ¯\_(ツ)_/¯
Input timing not supported error ¯\_(ツ)_/¯

Ze względu na to, że posiadam tylko jeden monitor, Dell, który ma już swoje lata, nie miałem możliwości podłączenia Philipsa do innego monitora.

Domyślne tryby wyświetlania

Monitor ma zaprogramowane kilka ustawień kolorów. Na szczególną uwagę zasługują tutaj trzy tryby:

 1. Easy Read, który powoduje, że wszystko jest w skali szarości, dzięki czemu możemy skupić się na czytam tekście.
 2. Biuro, gdzie kolory są stonowane.
 3. Low Blue Mode, tryb pracy ograniczający emisję niebieskiego światła.

Po za nimi są jeszcze ustawienia do grania, filmów czy gier.

Tryb EasyRead
Tryb EasyRead

Wbudowana kamerka

Wbudowana kamera Philips 272B7QUBHEB/00
Wbudowana kamera Philips 272B7QUBHEB/00

Z kamerką, ten telewizor staje się jednostką do zadań specjalnych. Ma dosłownie wszystko czego nam potrzeba do pracy zdalnej. Producent wyposażył swój produkt w kamerę internetową Windows Hello.

Z kamerką miałem drobny problem. Ze względu na fakt, że wysuwa się ona z za ekranu nie można jej swobodnie ustawić. Dlatego jeżeli zależeć będzie nam na odpowiednim kącie czy kadrze, to trzeba będzie manewrować całym monitorem i ramieniem.

Power Sensor

Technologia PowerSensor pozwala zaoszczędzić na energii. Producent wyposażył monitor w czytnik podczerwieni, który sprawdza czy znajduje się przed nim użytkownik i wyłącza ekran w przypadku jego nieobecności. Dzięki temu można obniżyć koszt zużycia energii na użytkownia tego monitora oraz wydłużenie okresu eksploatacji monitora.

Jest to o tyle istotne, że sam monitor, ze względu na to, że zastępuje nam hub usb i ładowarkę, to „pali jak smok” energię. Dlatego mamy Power Sensor.

Pozostałe dane techniczne monitora Philips 272B7QUBHEB/00

Obraz/wyświetlacz

 • Typ panelu LCD: Technologia IPS
 • Typ wyświetlacza: System W-LED
 • Rozmiar panelu: 68,5 cm / 27 cali
 • Powłoka ekranu: Przeciwodblaskowa, 3H, Haze 25%
 • Część widoczna ekranu: 596,7 (w poziomie) x 335,7 (w pionie)
 • Format obrazu: 16:9
 • Maks. rozdzielczość: 2560 x 1440 przy 75 Hz
 • Gęstość pikseli: 109 PPI
 • Czas reakcji (standardowy): 5 ms (szarości)
 • Jasność: 350 cd/m²
 • Współczynnik kontrastu (typowy): 1000:1
 • SmartContrast: 50 000 000:1
 • Rozmiar plamki: 0,233 x 0,233 mm
 • Kąt widzenia: 178º (poz.) / 178º (pion.)
 • Bez efektu migotania: Tak
 • Funkcje poprawy obrazu: SmartImage
 • Kolory wyświetlacza: 16,7 M
 • Gama kolorów (typowa): NTSC 114%*, sRGB 132%*
 • Częstotliwość odświeżania: 30–114 kHz (poz.) / 48–76 Hz (pion.)
 • sRGB: Tak
 • Tryb LowBlue: Tak
 • EasyRead: Tak

Porty

 • Wejście sygnału: DisplayPort 1.2 x 1, HDMI 1.4 x 1, USB-C 3.2 2. generacji x 1 (tryb DP Alt, funkcja zasilania do 65 W), Wyjście DisplayPort (DP, USB-C)
 • USB: USB-C 3.2 2. generacji x 1 (typu upstream), USB 3.2 x 4 (typu downstream, 1 z funkcją szybkiego ładowania)
 • RJ45: Ethernet LAN do 1 G

Jakość obrazu

Nintendo Switch podłączone do Philips 272B7QUBHEB/00
Nintendo Switch podłączone do Philips 272B7QUBHEB/00

Cześć z czytelników pewnie będzie się zastanawiała jak tutaj jest z jakością obrazu. Czy płacimy tutaj za wielozadaniowość czy też jakość obrazu. Jak na moje amatorskie oko, to muszę przyznać, że obraz jaki daje ten obraz bardzo dobry. Kolory są bardzo ładne w takim sensie, że są dobrze nasycone i żywe. Czerń jest odpowiednio czarna.

Słabe głośniki

To chyba jedna z największych bolączek tego monitora. Pomimo wszystkich jego zalet i możliwości, to dźwięk jest piętą Achillesową. No słychać ten brak jakości podczas wideokonferencji, słuchania muzyki czy grania w gry. Dźwięk był mocno przytłumiony.

Niektórym mogą wystarczyć w zupełności do pracy i wideokonferencji. W moim przypadku musiałem użyć słuchawek.

Jeśli chcemy mieć frajdę z grania, to raczej będziemy potrzebowali podpiąć coś dedykowanego.

Philips 272B7QUBHEB/00 a MacBook

Tutaj jeszcze dodam jedną ciekawostkę. Większość użytkowników wie, że MacBooki mają problem z przegrzewaniem się gdy zmusi się je do dużej pracy obliczeniowej. W efekcie wiatraczki zaczynają pracować jak szalone.

Podobnie jest i tutaj. Zauważyłem ten „problem” gdy włączałem film z YouTube na pełnym ekranie monitora Philips. Po minucie wiatraczki zaczęły się tak mocno kręcić, że myślałem, że laptop zaraz odleci. Oczywiście to nie jest wina monitora, tylko MacBooka. Wspominam o tym, sam pracuję na tym sprzęcie, i ktoś inny może doświadczać podobnego „problemu”.

Podsumowanie

No dobra, czas podsumować pracę i wrażenia z monitorem Philips 272B7QUBHEB/00.

Jest to jednostka do działań specjalnych. Dzięki temu monitorowi pozbędziemy się kabli. Możliwość ładowania laptopa podczas pracy czy konsoli podczas grania to super sprawa. Jeśli dodamy do tego możliwość podłączenia monitora bezpośrednio z monitora, to mamy monitor idealny do biura.

Do tego te 27 cali, robi swoją robotę. Pod kątem pracy daje sporo możliwości np. podział ekranu na pół. Można powiedzieć, że to bardzo dobry monitor dla osób, które pracują zarówno w domu jak i w biurze.

Czy cena, około 2200 zł, to dużo? I tak i nie. Należy mieć na uwadze fakt, że jest to monitor o wielu funkcjach. Funkcjach, które będą przydatne różnym profesjonalistom. Jeżeli cenisz sobie komfort pracy, małą ilość kabli i bardzo dobrą jakość obrazu, to ten monitor spełni pokładane w nim oczekiwania.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj