Poradniki Telefony

LiDAR w telefonie – co to jest, jak działa i do czego możemy go wykorzystać?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Firma Apple ma szerokie grono zwolenników. Miłośnicy iPhonów czy innych urządzeń tego przedsiębiorstwa, stale oczekują więc czegoś nowego, czegoś czego nie znajdą nigdzie indziej. Wraz w wydaniem iPhona 12 Pro przyszła prawdziwa innowacja. Zadebiutował też nowy system aparatów, w który wbudowany jest LiDAR czyli skaner otoczenia. Czym jest LiDAR, a także jak działa i gdzie możemy go wykorzystać?

Czym jest system LiDAR w telefonie?

Niektórym nazwa ta może kojarzyć się z lotnictwem. Dla pozostałych z nas nazwa LiDAR wciąż pozostaje zagadką. Dlatego szybko wyjaśniam to pojęcie. LiDAR pochodzi od pierwszych liter wyrażenia Light Detection and Ranging. Oznacza to nic innego jak wykrywanie kierunku, w którym padają promienie słoneczne, jest to ustalane na podstawie ich głębi. Narzędzie emituje też lekkie promieniowanie elektromagnetyczne, czyli mówiąc prościej, dobrze znany nam laser. Wiązki promieni, są rejestrowane, a program, tworzy mapę przestrzeni, oczywiście trójwymiarową. Warto wiedzieć, że każdy LiDAR ma określoną odległość, w której sprawdza się najlepiej. Apple gwarantuje, że w swoich urządzeniach LiDAR działa aż do 5 metrów, co robi ogromne wrażenie. Dodatkowo Apple wykorzystał LiDAR również do ustawiania ostrości, w niesprzyjających warunkach, czyli w przypadku np. niedostatecznej ilości światła lub zupełnej ciemności.

Jak działa LiDAR?

LiDAR działa na bardzo podobnej zasadzie jak radar. Z tym wyjątkiem, że wykorzystuje on światło lasera zamiast mikrofal. Telefon z LiDAR-em pozwoli dokładnie określić odległość, pomiędzy urządzeniem, a obiektami, które się przed nim znajdują. Jak to możliwe? Otóż LiDAR w telefonie mierzy czas, w którym wiązka lasera dotrze do obiektu, a następnie wróci z powrotem. Dzięki temu, umożliwione zostało stworzenie modeli 3D fotografowanych obiektów, przy zachowaniu dużej precyzji.

LiDAR daje nam gwarancje wykonywania lepszej jakości fotografii, wykorzystanie nowych efektów, a także świetnie sprawdzi się w aplikacjach, które działają na bazie AR, czyli rozszerzonej rzeczywistości.

Do czego możemy wykorzystać LiDAR?

LiDAR oprócz telefonów wykorzystywany jest np. w samolotach i służy do mapowania. Jak zatem można się domyślić, w iPhonach będzie służył do całkowicie innych celów. W iPhonach 12 Pro, aplikacja ma pozwolić na włączenie specjalnej opcji „LiDAR CA”. Oznacza to, że kamera uzyska pomoc w odróżnianiu obiektów, które znajdują się na pierwszym planie, od tych które są na drugim i trzecim podczas wykorzystania autofokusu. Dzięki temu robienie zdjęć osiągnie nowy poziom profesjonalizmu, tylko dzięki LiDAR-owi. Ulepszy to takżse funkcje autoportretu i robienia zdjęćw trybie portretowym. Dodatkowo, możemy LiDAR wykorzystać w robieniu zdjęć w trybie nocnym, a także innych niesprzyjających warunkach. Sprawdzi się też świetnie podczas nagrywania wideo w trybie autofokusu.

To tyle jeśli chodzi o urządzenia mobilne.

System ten jest bardzo często używany w samochodach autonomicznych. Wielu producentów samochodów osobowych (i nie tylko) „uczy” pojazdy jeździć same.

Polecam poniższy filmik pokazujący możliwości aplikacji 3dScannerApp, która jest dostępna na iPhone 12 Pro oraz iPad Pro. Wszystkie zeskanowane obrazy zostały przetworzony na wspomnianych wcześniej urządzeniach.

Co prawda nie jestem mocno w temacie drukarek 3D, ale sądzę że to otwiera duże możliwości skanowania obiektów, które następnie będzie można sobie wydrukować.

Z kolei na tym filmie widać możliwości systemu LiDAR w iPhonie 12 – możliwości skanowania i cały interfejs.

W jakich urządzeniach mobilnych wykorzystuje się LiDAR?

Okazuje się, że LiDAR jest popularnie wykorzystywany w przypadku smartfonów. Spotykamy się z tym urządzeniem np. w przypadku korzystania z Google Maps. Oznacza to, że LiDAR spotkamy nie tylko na iPhonach, ale także na modelach z systemem Android. W takiej sytuacji spotkamy się z nim również w tabletach nie tylko iPadach. Jednak jedynie w iPhonach 12 i 12 Pro, możemy wykorzystać LiDAR w celu ulepszenia fotografii. Dzięki temu robienie zdjęć, uzyska nowy, lepszy wymiar.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj