Poradniki Telefony

Jaki telefon z dobrym aparatem? Czyli wybieramy telefon do zdjęć. Ranking 2021

Pinterest LinkedIn Tumblr

Zdecydowana większość osób robi zdjęcia telefonem – niemal zawsze można mieć go pod ręką, dzięki czemu uwiecznienie wyjątkowej chwili nie będzie stanowić żadnego wyzwania. Tym, którym zależy na wysokiej jakości fotografiach rekomendowane są smartfony z dobrym aparatem. Nie należą one do najtańszych, jednak urządzenie o nieprzeciętnych parametrach technicznych zapewni oczekiwany komfort użytkowania. Inwestycja powinna zostać dokładnie przemyślana. W poniższym zestawieniu przedstawiono godne polecenia urządzenia, które nie bez powodu posiadają liczne pozytywne opinie użytkowników.

Spis treści:

 1. Ranking telefonów z dobrym aparatem
 2. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru smartfona do robienia zdjęć?
 3. Jak sprawdzić czy aparat robi dobre zdjęcia?
 4. Smartfony z najlepszymi aparatami na rynku

Ranking telefonów z dobrym aparatem

Wybierając telefon do robienia ładnych zdjęć w głównej mierze opierałem się danymi z DxOMark (opisuję to w dalszej części wpisu) oraz ceną. Nie trzeba wydawać niewiadomo ile pieniędzy by kupić telefon robiący naprawdę dobre zdjęcia. Nie znajdziesz tutaj tych najtańszych telefonów. Średnia cena telefonu z dobrym aparatem to mniej więcej 2000 zł.

Oczywiście ranking będzie cały czas aktualizowany o nowe modele z biegiem czasu.

1. Honor 20 Pro – telefon z dobrym aparatem

Honor 20 Pro
Honor 20 Pro

To świetna propozycja dla tych, którzy poszukują smartfona nie tylko funkcjonalnego, ale również atrakcyjnego pod względem wizualnym. Wzrok przyciąga holograficzna obudowa, która pięknie mieni się w świetle. Aparat IMX586 o rozdzielczości 48 Mpix gwarantuje ostre i wyraziste zdjęcia. Teleobiektyw 8 Mpix jest niezastąpiony podczas wykonywania zbliżeń. Ceny Honora 20 Pro oscylują w granicach 1800 zł.

Zobacz ceny
Honor 20 Pro

2. Huawei P40 – smartfon z dobrym aparatem za 1900 zł

Smartfon z pamięcią RAM 8 GB zapewnia płynne, a jednocześnie niezawodne działanie. Główny aparat o rozdzielczości 50 Mpix spełni wymagania nawet najbardziej wymagających osób. Maksymalne powiększenie do 30 razy sprawia, że uchwycenie detali znajdujących się w znacznej odległości nie będzie stanowić najmniejszego problemu. Huawei P40 można mieć za około 1900 zł.

Zobacz ceny
Huawei P40

3. Xiaomi Mi 9 – dobry telefon do zdjęć

Xiaomi Mi 9
Xiaomi Mi 9

To pierwszy telefon opisywanej marki, który został wyposażony w potrójny aparat. Obiektyw SONY IMX586 o rozdzielczości 48 Mpix sprawia, że użytkownik może poczuć się zupełnie jak profesjonalny fotograf. Zaawansowane funkcje AI umożliwiają automatyczny dobór optymalnych parametrów, co ma szczególne znaczenie np. podczas robienia zdjęć w nocy. Miłośnicy kadrów portretowych także nie będą zawiedzeni! Cena to około 1700 zł.

Zobacz ceny
Xiaomi Mi 9

4. Apple iPhone SE (2020) – telefon do zdjęć z nadgryzionym jabłkiem

iPhone SE (2020)
iPhone SE (2020)

Smartfon z nadgryzionym jabłkiem stanowi połączenie kompaktowego rozmiaru, wysokiej wytrzymałości oraz intuicyjnej obsługi. Prezentowany model słynie z fantastycznego aparatu, którego rozdzielczość znajduje się na poziomie 12 Mpix. Duży wpływ na jakość zdjęć ma również potężny procesor. Należy wspomnieć także o dostępności wielu trybów fotografowania. Za wersję 64 GB przyjdzie nam zapłacić około 2000 zł.

Zobacz ceny
iPhone SE (2020)

5. Samsung Galaxy S9+ – ten najdroższy w zestawieniu z dobrym aparatem

Samsung Galaxy S9+
Samsung Galaxy S9+

Ulepszona technologia fotografowania sprawia, że jakość uchwyconych kadrów nie będzie budzić żadnych wątpliwości. Możliwe jest wykonanie wyraźnych zdjęć nawet w niedostatecznie oświetlonych wnętrzach. Wpływają na to dwie przesłony f2.4 i f1.5, które zmniejszają ryzyko rozmycia krawędzi. Z tyłu znajdują się dwa aparaty o rozdzielczości 12 Mpix + 12 Mpix. Na uwagę zasługuje również możliwość nagrywania obrazu w standardzie 4K. Za ten model przyjdzie nam zapłacić prawie 2900 zł.

Zobacz ceny
Samsung Galaxy S9+

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru smartfona do robienia zdjęć?

Zakup telefonu do robienia zdjęć nie jest tak łatwym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Trzeba podkreślić, że rozdzielczość aparatu głównego to nie wszystko! Ogromną rolę odgrywają również parametry użytkowe urządzenia np. pamięć RAM oraz procesor. Opinie użytkowników często są subiektywne, jednak mogą stanowić spore wsparcie. Oprócz tego dobrze jest dokładnie przeanalizować poniższe czynniki.

 • Rozdzielczość głównego obiektywu – osobom bez doświadczenia często wydaje się, że im więcej megapikseli, tym lepiej. Nie jest to prawdą! W praktyce może okazać się, że aparat 12 Mpix robi lepsze zdjęcia niż obiektów o wyższej rozdzielczości. Kluczową rolę odgrywa tutaj wielkość matrycy, która odpowiada za ilość przechwyconego światła. Wielu producentów dąży do tego, aby poszczególne podzespoły były możliwie najmniejsze. Mała matryca jest jednak równoznaczna z niższą jakością zdjęć.
 • Rozmiar pojedynczego piksela – zasada jest prosta – im jest on większy, tym lepiej. Niestety znalezienie tego parametru w specyfikacji urządzenia może okazać się niemożliwe. Nie wszystkie marki udzielają tak szczegółowych informacji. Wyższa liczba pikseli sprawia, że rozmiar każdego z nich ulega zmniejszeniu. Jest to niekorzystne zjawisko, któremu można przeciwdziałać poprzez łącznie 4/9 elementów w jeden. Rezultatem tego jest spadek rozdzielczości, a tym samym szczegółowości i ostrości kadrów. Dla przeciętnego użytkownika telefonu nie jest to jednak odczuwalne.
 • Wartość przysłony – czyli parametr „f”. Im jest ona mniejsza, tym szersze otwarcie, a tym samym jasność obiektywu. W praktyce oznacza to możliwość wykonywania zdjęć satysfakcjonującej jakości nawet w niedostatecznie doświetlonych miejscach. Atutem jest także mniejsza głębia tła – jest to szczególnie ważne podczas wykonywania portretów.
 • Optyczna stabilizacja obrazu – to znaczące udogodnienie, które stało się standardem w smartfonach renomowanych marek. Funkcja ta zmniejsza negatywny wpływ drżenia ręki na jakość uchwyconego kadru. Dzięki niej zredukowane jest prawdopodobieństwo rozmycia krawędzi, czy też pojawienia się innych niedoskonałości obrazu. Jest to niezwykle ważne dla tych, którzy nie korzystają ze statywów.
 • Zakres ustawień parametrów aparatu – oczywiście nie dla każdego ma to znaczenie. Amatorzy często obawiają się samodzielnego wprowadzania zmian, więc wybierają gotowe tryby fotografowania. Ci, którzy pasjonują się zdjęciami potrzebują jednak wysokiego poziomu swobody. Dzięki temu każdy kadr będzie perfekcyjny, a także zgodny z oczekiwaniami.
 • Dodatkowe obiektywy – najczęściej można spotkać się z obiektywem szerokokątnym, teleobiektywem oraz makro. Obecność pierwszego z nich pozwala znacząco zwiększyć pole widzenia, a uwieczniony kadr stanie się o wiele większy, niż postrzega go ludzkie oko. Teleobiektyw jest zwykle pożądany przez tych, którzy lubią fotografować przyrodę. To właśnie on zapewnia tzw. zoom, czyli optyczne zbliżenie. W przypadku zoomu cyfrowego należy mieć świadomość, że im większe przybliżenie, tym niższa jakość zdjęcia. Może okazać się, że omawiana funkcja będzie bezużyteczna. Obiektyw makro umożliwia fotografowanie detali z niewielkiej odległości (najczęściej kilku centymetrów).
 • Procesor – to on stanowi serce każdego urządzenia. Powinien wyróżniać się wydajnością oraz płynnym działaniem nawet w przypadku wysokiego obciążenia. Należy wiedzieć, że procesor stanowi wsparcie dla aparatu, a tym samym wpływa na jakość uzyskanego obrazu. Warto także sprawdzić pojemność pamięci RAM.

Jak sprawdzić czy aparat robi dobre zdjęcia?

Najprostszym rozwiązaniem jest samodzielne przetestowanie urządzenia, jednak nie zawsze jest to możliwe. Pomocna może okazać się platforma DxOMark, która została stworzona przez francuską firmę badawczą i konsultingową. Obecnie jest to najpopularniejszy serwis skupiający się na ocenie fotografii mobilnej. Na uwagę zasługują autorskie narzędzia marki, które wspomagają analizowanie parametrów zdjęć. Z pewnością prezentowana witryna stanowi źródło wielu cennych informacji.

Podczas testu aparatu każdy parametr (np. ostrość, kontrast, jasność, autofocus, kolory) oceniany jest osobno. Ranking urządzeń nie jest jednak w pełni wiarygodny. Końcowa ocena często jest niesprawiedliwa – może okazać się, że genialny aparat wypadnie słabiej tylko dlatego, że nie posiada dodatkowych obiektywów, które nierzadko pozostają bezużyteczne podczas wykonywania amatorskich kadrów.

Skoro już poruszyłem temat rankingu telefonów z dobrymi aparatami, to poniżej znajdziecie aktualną listę bezpośrednio od DxOMark.

Smartfony z najlepszymi aparatami na rynku

Lista została zaktualizowana 20.06.2021.

Model smartfona
1. Xiaomi Mi 11 Ultra Zobacz
ceny
2. Huawei Mate 40 Pro+
3. Huawei Mate 40 Pro Zobacz
ceny
4. Xiaomi Mi 10 Ultra
5. Huawei P40 Pro Zobacz
ceny
6. Oppo Find X3 Pro
7. Vivo X50 Pro+
8. Apple iPhone 12 Pro Max Zobacz
ceny
9. Apple iPhone 12 Pro Zobacz
ceny
10. Vivo X60 Pro+
11. Xiaomi Mi 10 Pro Zobacz
ceny
 12. Oppo Find X2 Pro
13. Samsung Galaxy S20 Ultra 5G (Exynos) Zobacz
ceny
14. Honor 30 Pro+
15. Apple iPhone 11 Pro Max Zobacz
ceny
16. OnePlus 9 Pro Zobacz
ceny
17. Huawei Mate 30 Pro 5G
18. Samsung Galaxy S21 Ultra 5G (Snapdragon) Zobacz
ceny
19. Apple iPhone 12 mini Zobacz
ceny
20. Apple iPhone 12 Zobacz
ceny

Jakie wnioski można wysnuć z powyższego zestawienia? Najwięcej telefonów jest od Apple, Huawei i Xiaomi. I to by się przekładało na udział tych producentów w sprzedaży smartfonów. Drugi wniosek jest taki, że za telefon z najlepszym aparatem, trzeba trochę zapłacić.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj