Poradniki

iPhone: stuknięcie w tył. Hit czy kit?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Funkcję stuknięcia w tył w iPhone odkryłem stosunkowo niedawno i przypadkowo. Pamiętam, że grzebałem w ustawieniach telefonu. Muszę przyznać, że to ciekawa opcja, choć nie bez wad.

W jakich iPhone’ach dostępna jest opcja stuknięcia w tył?

Wiadomość pewnie ucieszy większość posiadaczy tych smartfonów. Otóż stuknięcie w tył jest dostępne od iPhone 8. Dodatkowo wymagany jest system iOS z wersji 14. Można powiedzieć, że jest bardzo dobrze.

Aby móc włączyć tą funkcjonalność należy w Ustawieniach przejść do: Dostępność > Dotyk > Stuknięcie w tył. Apple dała nam możliwość zaprogramowania podwójnego jak i potrójnego stuknięcia w tył.

Za pomocą dwukrotnego lub trzykrotnego stuknięcia możesz również uruchomić funkcję Skróty dostępności, aby mieć szybki dostęp do funkcji AssistiveTouch, Skróty Siri, Lupa, Łatwy dostęp czy VoiceOver. Oczywiście to nie wszystkie opcje jakie można zaprogramować. Dostępne są jeszcze m.in.:

  • wygaszenie ekranu (sleep mode),
  • screenshot,
  • przewijanie strony góra/dół (moje ustawienie),
  • regulacja głośności.

Myślę, że każdy znajdzie sobie coś tutaj dla siebie a co usprawni korzystanie ze smartfona.

Stuknięcie w tył ma jedną wadę

W przypadku posiadania etui ochronnego, stuknięcie nie zawsze poprawnie reaguje. W moim przypadku zdarza się, że czynność muszę powtórzyć raz lub dwa razy. Trochę to irytuje. Sprawdzałem to na dwóch iPhone’ach z różnymi etui i niemal zawsze musiałem powtarzać stuknięcie.

Skuknięcie w tył – hit czy kit?

Jeżeli zaprogramujemy tą funkcjonalność w sposób przydatny i taki, który usprawni korzystanie z iPhone’a, to zdecydowanie będzie to hit. Z drugiej strony, w zależności od etui, to stuknięcie będzie musiało być mocniejsze, to nie musi być super doświadczeniem.

W moim przypadku wyglądało to tak, że na początku wydawało się fajnym bajerem. Z biegiem czasu przestałem z tego korzystać aż w końcu zapomniałem.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj