Poradniki

HbbTV – telewizja hybrydowa – wady i zalety

Pinterest LinkedIn Tumblr

HbbTV, czyli po angielsku Hybrid Broadcast Broadband TV to nowe rozwiązanie – rodzaj telewizji hybrydowej, który łączy producentów sprzętu oraz nadawców, pozwalając wzbogacać tradycyjną telewizję o możliwości interaktywne. Zapewnia typową emisję telewizji, ale poszerzając ją o treści multimedialne, pochodzące ze źródeł internetowych.W dzisiejszych czasach HbbTV jest najdynamiczniej rozwijającym się standardem telewizji hybrydowej, nazywanym telewizją przyszłości.

Standard HbbTV pozwala na dostarczanie rozrywki do podłączonych telewizorów i dekoderów poprzez tradycyjną telewizję, IPTV (polegające na przesyłaniu sygnału telewizyjnego przez internet) i łącza szerokopasmowe. Wyświetlanie telewizji cyfrowej możliwe jest z różnych źródeł, takich jak tradycyjna telewizja, internet, podłączone urządzenia.

Korzystając z tej technologii, stacje telewizyjne mogą oferować dodatkowe opcje i rozszerzać swoją funkcjonalność dzięki dołączeniu do danego kanału interaktywnej aplikacji. W Polsce telewizję hybrydową transmitują między innymi TVN oraz Telewizja Polska. Polsat wykorzystuje technologię HbbTV do nadawania krótkoterminowych reklam interaktywnych na wybranych kanałach, a od września 2019 również do testowego nadawania kanału Polsat News w jakości HD przy pomocy technologii strumieniowania. Na początku maja 2020 Telewizja Polska zaprezentowała nową, bardziej zaawansowaną wersję swojej aplikacji HbbTV dostępnej wraz z sygnałem telewizji naziemnej.

Aby cieszyć się możliwościami telewizji hybrydowej, potrzebny jest przede wszystkim odpowiedni sprzęt. Od jakiegoś czasu producenci proponują telewizory, które już w standardzie mają możliwość obsługi dodatkowych – rozrywkowych lub informacyjnych treści dostarczanych przez nadawcę. Poza tym można uruchomić telewizję hybrydową na dekoderach pochodzących od operatorów telewizji kablowej, o ile jest ona udostępniona, a sam dekoder do tego przystosowany oraz podłączony do internetu.

Zalety technologii HbbTV

Rozwiązanie telewizji HbbTV w praktyce możemy porównać do rodzaju „nakładki” na ekran, która pozwala w czasie rzeczywistym przeglądać dodatkowe materiały udostępnione przez nadawcę. Podczas oglądania ulubionego serialu może to być możliwość wyświetlenia szczegółów dotyczących produkcji, fabuły lub obsady, a w przypadku meczu – dostęp do dodatkowych statystyk czy komentarzy. Informacje te są przeźroczyste i nakładane na obraz.

HbbTV bywa nazywane nowoczesną telegazetą oraz EPG, czyli elektronicznym przewodnikiem po programach. Jednak w przeciwieństwie do nich ma dużo bardziej różnorodną ofertę, która prezentuje się też zdecydowanie atrakcyjniej pod względem graficznym. Poza tym do działania potrzebuje podłączenia telewizora do internetu, a samo użytkowanie jest zdecydowanie bardziej intuicyjne.

Wśród największych zalet telewizji HbbTV znajduje się dostęp odbiorcy do wielu interaktywnych usług, takich jak: VOD, czyli telewizja na żądanie i Catch Up TV, czyli dostęp do powtórek – niezależnie, czy chcemy je zobaczyć po raz pierwszy, czy kolejny, w każdej chwili możemy wrócić do ulubionego programu. Nadawca udostępnia archiwalne materiały, dlatego możemy swobodnie decydować, kiedy chcemy je zobaczyć. Telewizja hybrydowa to także możliwość korzystania z dodatkowych treści, poza standardową ramówką oraz wyświetlanie trailerów, czyli zwiastunów filmów czy programów. Na podstawie takiej zapowiedzi łatwiej ocenić, czy dany materiał trafi w nasz gust. Dzięki HbbTV możemy korzystać także z elektronicznego przewodnika po kanałach EPG, który na podstawie naszej aktywności poznaje nasze preferencje i może polecać nam konkretne tytuły. Zaawansowany teletekst wzbogacony jest o dobrej jakości materiały graficzne i wideo.

Podczas oglądania telewizji hybrydowej możemy też korzystać z portali społecznościowych, serwisów wideo, streamingować muzykę lub radio internetowe. Bardzo przydatną funkcją jest możliwość sprawdzenia pogody, a także najnowszych informacji z kraju i ze świata, dzięki dostępowi do serwisów informacyjnych. Kolejną zaletą jest możliwość śledzenia statystyk meczów w czasie rzeczywistym, na żywo.

HbbTV daje nam także możliwość dokonywania zakupów w sklepach internetowych, bez odchodzenia sprzed ekranu telewizora.

Technologia ta może też być wykorzystywana do systemów głosowań, a także przesyłania powiadomień o sytuacjach awaryjnych (np. klęskach żywiołowych) lub ostrzeżeń meteorologicznych, epidemiologicznych, itp., podczas których liczy się czas dotarcia do jak największej liczby odbiorców.

Jeśli chodzi o reklamodawców, telewizja hybrydowa daje im możliwość pokazywania interaktywnych reklam, które są atrakcyjniejsze i bardziej angażujące od ich tradycyjnych odpowiedników.

Wady technologii HbbTV

Poza opisanymi powyżej zaletami, telewizja hybrydowa ma też kilka wad. Przede wszystkim chodzi o kwestie prywatności – platforma może dokładnie śledzić nasze poczynania przed telewizorem i zbierać na nasz temat dane. Otrzymujemy wprawdzie przewodnik po programach, dostosowanych do naszego gustu oraz spersonalizowane reklamy, ale nie mamy pewności, do czego jeszcze posłużą zebrane dane. Informacje są wprawdzie zbierane anonimowo, ale w przypadku nowych rozwiązań, zawsze istnieje jakieś ryzyko, że zostaną wykorzystane w nieodpowiedni dla nas sposób.

Dodatkowo HbbTV wciąż znajduje się w pewnego rodzaju niszy i nie wszystkie opisane powyżej funkcjonalności są aktywne na ten moment wśród odbiorców. O tym, co jest dostępne w tej usłudze, decyduje nadawca, który może oferować wyłącznie własne materiały lub też współpracować z dostawcami z zewnątrz.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj