Poradniki

Google: usuwanie komentarzy na blogu może wpływać na pozycję

Pinterest LinkedIn Tumblr

Ostatnio mało piszę o pozycjonowaniu stron. Nie oznacza to, że nie śledzę tego co dzieje się w branży. Podczas ostatniego hangoutu Google Search Central SEO pracownik Google – John Mueller – powiedział, że usuwanie komentarzy pod wpisami (np. na blogach) może wpływać na pozycję.

Informacja ta może zainteresować każdego kto prowadzi bloga lub po prostu umożliwia komentowanie na swoich stronach. Podczas tego panelu padło pytanie od jednego z uczestników w który zapytał czy usunięcie wszystkich komentarzy z bloga może mieć wpływ na pozycje w wyszukiwarce.

Wspomnę tylko, że każda treść na stronie wpływa, w mniejszym lub większym stopniu, na pozycję w wyszukiwarce. Zdrowy rozsądek podpowiada, że usunięcie komentarzy z bloga (czyli treści) może wpłynąć na pozycję.

Co odpowiedział John Mueller? Klasycznie – to zależy.

Czytaj także: Pracownik Google przyznaje: kliknięcia w wyniki wyszukiwania wpływają na pozycję strony

W swojej odpowiedzi John nie podał gotowego rozwiązania czy też stanowiska Google w tej kwestii. To co zrobił, to wytłumaczył jakie mogą być tego konsekwencje.

Ciekawe jest też to, że Google jest w stanie wykryć na stronie która sekcja to komentarze i może traktować ją inaczej niż pozostała (główna) część strony.

Co zatem zrobić gdy chce się usunąć jakieś komentarze?
  1. Sprawdzić jaką mają wartość na stronie (czy są merytoryczne czy nie).
  2. Czy generują wejścia na stronę (wyszukiwania).

W zależności od tego jakie będą wyniki powyższej analizy będzie można podjąć jakieś kroki. John Mueller przyznać, ze usuwanie wszystkich wpisów na ślepo może nie być najlepszym pomysłem.

Cała wypowiedź jest dostępna na YouTube:

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj