Za każdym razem gdy słyszę o produktach od DJI, to są coraz lepsze. Podobnie jest w przypadku gimbala dla telefonów – DJI Osmo Mobile 2. Miałem okazję się nim pobawić przez weekend majowy. Tego jak wypadł dowiesz się w poniższej recenzji.
Największą różnicą pomiędzy pierwszą a drugą generacją DJI Osmo Mobile jest cena. „Dwójka” jest prawie dwa razy tańsza od poprzednika. Po prostu trzeba o tym napisać na samym początku, bo jest rzadka sytuacja. Zazwyczaj nowe generacje produktów utrzymują cenę lub są minimalnie droższe. DJI obrało zupełnie inny kierunek, bo rozumie, że inne firmy z rodzimego podwórka oferują podobne produkty w niższych cenach.
Co w pudełku?
- DJI Osmo Mobile 2 zapakowany w styropianowe etui zabezpieczające sprzęt.
- Instrukcja obsługi.
- Kabelek USB -> mini USB.
Specyfikacja DJI Osmo Mobile 2
- Wymiary: 295 x 113 x 72 mm
- Waga: 485 g
- Pojemność baterii: 2600 mAh
- Zakres kątowy:
- Pan: ±160°
- Tilt: ±155° (Pozioma orientacja)
- Szerokość urządzenia mobilnego jakie można osadzić w gimbalu: 58,6 – 85 mm
- Czas pracy: 15 godzin
- Czas ładowania: 2 godziny
- Łączność odbywa się za pomocą Bluetooth 4.0
Ustawienie, kalibracja i praca gimbala
Obsługa tego gimbala jest prosta. Musimy osadzić telefon w uchwycie w pozycji portretować a następnie wypoziomować go w dwóch płaszczyznach (wg rysunków na instrukcji). Dodatkową kalibrację można wykonać za pomocą aplikacji (tylko trzeba trzeba gimbala w ręku, bo będzie bum).

Jeśli chodzi o pracę gimbala to jest wzorowa. Wszystko chodzi bez zarzutów, nic nie skrzypi przy ruchach w różnych płaszczyznach. A testowałem jego możliwości i pracę w parku trampolin – skacząc z gimbalem w ręki.
Sterowanie joystickiem również nie stwarza problemów i ruch jest płynny.
Zabawa z DJI Osmo Mobile 2 zaczyna się z DJI GO
DJI Osmo Mobile 2 to trójosiowy gimbal jak inne na rynku. Dodatkowa jego funkcja to power bank. Pojemność – 2600 mAh – wystarczy tak na prawdę na podładowanie telefonu (zobacz jaki power bank wybrać). W sumie nic specjalnego. Aby zobaczyć co tak naprawdę potrafi ten gimbal należy zainstalować na telefonie aplikację DJI GO.

Możliwości DJI GO
Powiedzmy sobie szczerze, że taki gimbal to raczej dla osoby która kręci filmy czy vloguje. Jest jednak kilka funkcjonalości, które pomogą rozszerzyć warsztat fotografii mobilnej.
Tworzenie zdjęć panoramicznych
Pierwszą z nich jest możliwość tworzenia panoram. Tutaj sprawa jest prosta. Ustawiamy telefony na gimbalu i włączamy robienie zdjęcia. Na pewno jest to dużo wygodniejsze niż robienie panoramy z ręki gdzie trzeba trzymać ręce na tym samym poziomie.

Efekt długiego czasu naświetlenia
Drugą funkcjonalnością jest „robienie zdjęć” na dłuższym czasie – czyli uzyskanie efektu light painting – czyli rysowania światłem (np. rozmyte światła jadących samochodów). Nie bez powodu pojawiły się tutaj cudzysłowy. Z tego co zauważyłem, że DJI wykonuje sekwencje zdjęć i łączy je w jedno. Dzięki temu uzyskujemy efekt długiego czasu naświetlenie. Muszę przyznać, że tutaj DJI ma duże pole do popisu, bo zdjęcie nie wygląda najlepiej.
Sami oceńcie:

No i to było by na tyle jeśli chodzi o używanie gimbala do celów stricte fotograficznych.
Time lapse, hyper lapse i motion lapse
Dużo więcej możliwości będzie jeśli w DJI GO przełączymy się w tryb wideo. Będziemy mogli tworzyć timelapse’y, hyperlapse’y i motionlapse’y. Jeżeli fotografia Ciebie kręci, to na pewno będzie dla Ciebie przydatny gadżet. W przypadku tych opcji, wszystko jest tutaj zautomatyzowane i jedyne co trzeba zrobić, to ustawić częstotliwość robionych zdjęć oraz czas przez jaki mają być robione zdjęcia. W przypadku motion lapse’a dodatkowo musimy ustawić punkty do jakich gimbal musi przejść. Wszystko to zostanie połączenie w jeden film.

Gdy już nakręcimy jakiś film to w samej aplikacji DJI będzie można go edytować!
Poniżej umieszczam time lapse’a z zachodu słońca oraz motion lapse. Wszystkie filmy są bez obróbki. Oba poniższe filmy zostały nagrane z gimbalem przykręcony, do statywu.
Podsumowanie
Jeżeli kręcisz filmy telefonem to DJI Osmo Mobile 2 jest na pewno dla Ciebie. Większość tych topowych telefonów ma wbudowaną stabilizację obrazu. Jednak z gimbalem to zupełnie inny poziom.
A co jeśli nie kręcisz filmów tylko robisz zdjęcia? To właśnie tutaj pojawiają się timelapse’y, motionlapse’y. Jest to również zupełnie nowy poziom fotografowania. No i wszystko jest zautomatyzowane i ogranicza się do kilku kliknięć w samej aplikacji.
No i cena, która zaskoczyła prawie wszystkich.
Tello mogłem recenzować dzięki DJI ARS, który udostępnił mi sprzęt do testów.
1 komentarz
Fajny sprzęt dla każdego kto chce kręcić lepsze niż „ręczne’ wideo za pomocą telefonu komórkowego. Fani zdjęć też będą zadowoleni z funkcji D O M 2.
Parametry gimbala świetne: pojemność baterii 2600 mAh, szerokość telefonu jaki można osadzić w gimbalu: 58,6 – 85 mm, czas pracy 15 godzin, czas ładowania 2 godziny no i możliwość zamontowania na statywie.
Szkoda, że nie dałeś wideo z tej trampoliny to byłby najlepszy test stabilizacji.
A cena – wydaje się dobra w stosunku do podobnych urządzeń.
Sprawię sobie tego gimala na urodziny, będzie jak znalazł na wakacje.