Poradniki

Co to jest RFID i gdzie się je stosuje?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Współczesna technologia rozwija się w oszałamiającym tempie. Szybkość z jaką pojawiają się w naszym życiu kolejne technologiczne nowinki i usprawnienia nabrała już takiego tempa, że wielu z nas całkowicie przestało zwracać uwagę na pojawiające się stale nowości i traktuje je jako coś oczywistego. Jeszcze dekadę temu wiele z obecnie dostępnych technologii potraktowalibyśmy jako czystą fikcje, a dziś używamy jej równie bezemocjonalnie co telefonu, czy telewizji.

Co to jest RFID?

Jednym ze sztandarowych przykładów dzieła inżynierów, które zmieniło nasze codzienne życie nie do poznania, a przy tym stało się jego częścią w sposób bardzo gładki i naturalny jest technologia RFID.

RFID (Radio-Frequency IDentification), czyli system radiowej identyfikacji jest technologią polegającą na bezprzewodowym przepływie informacji pomiędzy znacznikami, a czytnikami.
Po zbliżeniu znacznika, czytnik wysyła sygnał pobudzający, który aktywuje zawartą w znaczniku informację, by następnie przesłać ją zwrotnie do czytnika. Umożliwia to w bardzo szybkim czasie przepływ danych pomiędzy znacznikiem, a czytnikiem. Całość opiera swoje działania na falach radiowych więc oba urządzenia nie muszą się fizycznie widzieć, wystarczy, że znajdą się w niewielkiej od siebie odległości, która najczęściej wynosi do kilku metrów.

Ten lakoniczny opis zasady działania być może nie wzbudza specjalnego podekscytowania, jednak możliwości, które stwarza ten system są na prawdę oszałamiające.

Zastosowanie RFID

RFID jest nazywane często starszym bratem kodów kreskowych. Podobnie jak ta technologia, RFID stwarza możliwość szybkiego identyfikowania oznaczonych znacznikami produktów, jednak dzięki wykorzystywanym falą radowym, zyskała zupełnie nowe pole działania.
Do najczęściej spotykanych zastosowań RFID należy:

  • logistyka magazynowa – w przypadku dużych magazynów o znacznej ilości pozycji towarowych, szybki i skuteczny system identyfikowania poszczególnych produktów jest bezcenny,
  • ochrona anty kradzieżowa – każdy produkt w sklepie wyposażony zostaje w znacznik RFID. Próba wyjścia z nim poza sklep spowoduje przesłanie sygnału do systemu i wywołanie alarmu. Dopiero przy kasie, gdy sprzedawca zarejestruje dany znacznik w systemie, wyniesienie go nie wywoła reakcji systemu alarmowego,
  • kontrola dostępu – powszechne w użyciu są obecnie karty umożliwiające wejście na teren danej firmy. Bardzo częstą praktyką jest wyposażanie w nie pracowników, którzy oprócz możliwości wejścia do firmy, rejestrują jednocześnie swój czas pracy,
  • systemy parkingowe – każdy z pracowników lub domowników posiadający samochód otrzymuje swój znacznik, który czytnik samodzielnie wykryje w odległości kilku metrów i umożliwi wjazd na parking otwierając automatycznie bramę lub szlaban,
  • zawody sportowe – wszelkiego rodzaju imprezy sportowe, zarówno te całkowicie amatorskie, jak i bardziej profesjonalne, wymagają systemu pomiaru czasu. Umożliwia to RFID. Znacznik zostaje umieszczony najczęściej w numerze startowym zawodnika, który po przekroczeniu linii startu aktywuje w systemie odliczanie. Zakończy się ono dopiero po przekroczeniu kolejnego czytnika, w tym wypadku znajdującego się na linii mety.

Artykuł powstał przy współpracy z Pirxon

Od ponad 10 lat jestem zaangażowany w świat elektroniki użytkowej, zdobywając szeroką wiedzę i doświadczenie w testowaniu oraz recenzowaniu najnowszych technologii. Moja kariera obejmuje pracę w wiodących firmach technologicznych, gdzie specjalizowałem się w rozwiązywaniu złożonych problemów technicznych oraz doradzaniu w kwestiach wyboru sprzętu. Na moim blogu publikuję dokładne poradniki oraz recenzje urządzeń takich jak smartfony, routery i słuchawki, oferując czytelnikom rzetelne informacje oparte na wieloletnim doświadczeniu i skrupulatnych testach. Moim celem jest dostarczanie treści, które pomagają w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych oraz pełnym wykorzystaniu możliwości nowoczesnej elektroniki.

Skomentuj