Telefony

Jakie telefony wspierają 5G? Oto lista

Pinterest LinkedIn Tumblr

5G to piąta generacja sieci komórkowych. Mówiąc dokładniej, jest to ewolucja technologii 4G, dzięki której transmisja danych odbywa się w mądrzejszy, szybszy i wydajniejszy sposób. Wiem, że ta technologia staje się coraz popularniejsza. Dlatego sporządziłem listę telefonów wspierających sieć 5G.

Sieć 5G, to najszybsza i najbardziej niezawodna technologia mobilna, jaką znamy. Obsługuje bardzo duże prędkości danych, ma znacznie zwiększoną pojemność i bardzo krótki czas reakcji. Sieć 5G została zaprojektowana, aby sprostać ogromnemu wzrostowi ilości danych i potrzebom w zakresie łączności w dzisiejszym społeczeństwie, aby skutecznie wspierać miliardy połączonych urządzeń Internetu rzeczy oraz wdrażać innowacyjne aplikacje, które radykalnie zmienią nasz sposób życia. We współpracy z głównymi producentami coraz więcej urządzeń będzie stopniowo certyfikowanych w celu zapewnienia dostępu do sieci 5G.

Aby skorzystać z najnowszej technologii 5G niezbędne jest urządzenie, które obsługuje sieć 5G – certyfikowany smartfon lub tablet. Poniżej zamieszczam listę smartfonów jakie wspierają sieć 5G.

Czytaj także: Wady, zalety i zagrożenia technologi sieci 5G

Lista producentów telefonów wspierających technologię 5G
 1. Telefony Samsung 5G
 2. Telefony LG 5G
 3. Telefony One Plus 5G
 4. Telefony Realme 5G
 5. Telefony Xiaomi 5G
 6. Telefony HTC 5G
 7. Telefony Huawei 5G
 8. Telefony Motorola 5G
 9. Telefony Asus 5G
 10. Telefony Oppo 5G
 11. Telefony Honor 5G
 12. Telefony Vivo 5G
 13. Telefony Apple 5G

Telefony Samsung z 5G

Samsung wciąż umacnia swoją pozycję lidera w dziedzinie telefonii komórkowej prezentując najnowocześniejszą technologię i spektakularne oszczędności. Stwarza ekscytujące perspektywy. Znana i lubiana marka posiada zróżnicowane produkty, głównie stawiając na urządzenia mobilne i przyspiesza procesy konwersji, koncentrując się na rozwoju produktów nowej generacji. Samsung jest jednym z najczęściej wybieranych modeli komórkowych, dzięki swojej innowacyjności, solidności iwiodącej pozycji pod względnością kosztów. Zaufanie klientów na całym świecie pozwala szybciej wprowadzać na rynek produkty nowej generacji – takie jak 5G.

Samsungi ze wsparciem 5G:

Telefony LG z 5G

LG chce być w czołówce, gdy 5G stanie się dostępne, a zostanie to osiągnięte dzięki partnerstwu z operatorami komórkowymi na całym świecie. Podczas Mobile World Congress (MWC), największego dorocznego wydarzenia telekomunikacyjnego w Barcelonie w tym miesiącu, LG prezentuje na swoim stoisku pasmo 5G, na którym odwiedzający mogą dowiedzieć się więcej o tym, jak LG 5G poprawi jego codzienne życie.

Proponowane modele LG z technologią 5G:

Telefony One Plus z 5G

Chińska marka znana z wytrwałości i solidności swoich urządzeń, przy konkurencyjnie niskiej cenie.

Modele wspierające 5G:

Telefony Realme z technologią 5G

Powszechnie wiadomo, że Realme to firma, która w swoim DNA ma innowacje, czego dowodem jest praktyka, gdyż jej nazwa znajduje się na liście topowego magazynu biznesowego „Fast Company” z 50 najbardziej innowacyjnymi firmami w Chinach w 2020 roku.  Kolejnym krokiem jest podbój technologii 5G na globalnej scenie technologicznej.

Popularne modele wspierające 5G:

Telefony Xiaomi z 5G

Chińska marka Xiaomi nie pozostaje w tyle, będąc jedną z wiodących marek pod względem ilości urządzeń wspierających technologię sieci 5G.

Czołowe modele wspierające 5G:

 • Xiaomi Mi 10
 • Xiaomi Mi 10 Pro
 • Xiaomi Mi 10T Lite
 • Xiaomi Mi 10T
 • Xiaomi Mi 10T Pro

Telefony HTC z 5G

Nie trzeba nikomu przedstawiać HTC – firma znana i lubiana, niestety na ten moment nie wiele modeli wspiera technologię 5G. Producent jednak obiecuje, że to się w przyszłości zmieni:

 • HTC U20 5G
 • HTC Desire 20 Pro

Telefony Huawei z 5G

Rozszerzając pełne możliwości 5G, HUAWEI stara się zbudować inteligentniejszy świat dla Internetu wszystkiego. Firma HUAWEI stworzyła na całym świecie 11 centrów badawczo-rozwojowych zajmujących się technologią 5G i zatrudnia ponad 5700 specjalistów i inżynierów,  aby przyspieszyć przyszłość rewolucji 5G.

Proponowane modele wspierające 5G:

 • Huawei Enjoy 20 Plus
 • Huawei MatePad Pro 5G
 • Huawei Mate X
 • Huawei Mate 20 X 5G

Telefony Motorola z 5G

3 kwietnia 2019 roku moto z3 w połączeniu z modemem 5G moto stał się pierwszym na świecie dostępnym na rynku smartfonem z łącznością 5G, kiedy Verizon uruchomił sieć 5G Ultra Wideband. Czterdzieści sześć lat po pierwszym na świecie połączeniu telefonicznym Motorola DynaTAC 8000X konsumenci uzyskali dostęp do pierwszej komercyjnej sieci 5G za pomocą moto z3 i 5G moto mod.

Polecane modele wspierające 5G:

 • Motorola Edge
 • Motorola Edge Plus
 • Moto Z4
 • Moto Z3
 • Motorola Razr

Telefony Asus z 5G

Co prawda firma jest znana głównie z produkcji laptopów, jednak wśród wprowadzonych urządzeń na rynku są również i telefony. Technologię 5G narazie wspierają tylko trzy modele, jednak jak zapowiedział producent, nie będą to ostatnie telefony umożliwiające łącze 5G:

 • ASUS Zenfone 7
 • ASUS Zenfone 7 Pro
 • ASUS ROG Phone 3

Wykorzystując fakt, że firma Asus produkuje również laptopy, warto też zwrócić uwagę, że 5G jest przeznaczony do podłączenia nie tylko telefonów komórkowych, ale wiele więcej urządzeń do internetu. Ponadto prędkości połączeń są wielokrotnie wyższe od obecnych z sieci 4G, prędkości, które w momencie pisania artykułu osiągają i przekraczają 1000 Mbps (1 Gbps), podczas gdy w przyszłości znacznie wzrosną.

Telefony Oppo z 5G

Firma z Chiń znana z tego, że bardzo szybko wdrąża trendy i nowinki technologiczne do swoich urządzeń pozostając równocześnie marką, na każdą kieszeń.

5G wspierają urządzenia:

 • Oppo Reno4 Pro 5G
 • Oppo Find X2 Pro
 • Oppo Reno 10x Zoom 5G
 • Oppo Ace 2

Telefony Honor wspierające 5G

Jeszcze mało znana w Polsce, chińska marka Huawei. Zdobywa jednak coraz większy rozgłos sprzedając urządzenia taniej niż pozostałe firmy pozostając przy wysokiej jakości technologii.

Lista urządzeń wspierających 5G:

 • Honor X10
 • Honor X10 Max
 • Honor 30 Lite
 • Honor 30 Pro Plus
 • Honor V30

Telefony Vivo z 5G

Niedoceniona marka w Polsce. Jednak innowacyjne, nieszablonowe i solidne rozwiązania wdrążanę przez Vivo zaczynają w szybkim tępie stawiać się coraz to popularniejsze.

Technologię 5G wspierają:

 • Vivo iQOO 5 Pro
 • Vivo iQOO Z1
 • Vivo X50 5G
 • Vivo X50 5G Pro
 • Vivo X50 5G Pro Plus.

Telefony Apple wspierające 5G

Początek „nowej ery dla iPhone’ów” zapowiedział prezes amerykańskiego giganta Tim Cooka. Wraz z nim był szef Verizon, który przedstawił możliwości obecnie ograniczonych przestrzennie sieci 5G.  Apple przedstawił nowe iPhone’y, które mają możliwość łączenia się z sieciami piątej generacji.

Modele które obsługują 5G:

Telefony 5G oferują znacznie większe prędkości, szybsze pobieranie, mniejsze opóźnienia i nie tylko. Można się spodziewać niewiarygodnych prędkości (o ile będziemy przebywać w obszarze objętym zasięgiem 5G). Telefony 5G mają więcej do zaoferowania niż tylko szybsze pobieranie. Przede wszystkim najlepsze telefony 5G oferują świetne aparaty, duże ekrany i wyjątkowo duże baterie. Z powyższej listy telefonów 5G wychodzi, że tylko flagowe (drogie) telefony są wyposażone w najnowszą technologię 5G. Na szczęście sieć 5G staje się powoli standardem, który będzie wprowadzaony powoli do tych tańszych telefonów.

Technologia 5G została zaprojektowana z myślą o świecie, w którym dziesiątki miliardów urządzeń są zależne od stałego połączenia z Internetem, a to może wiele wyjaśniać. 5G będzie niezwykle szybkie, bardzo stabilne i bardzo wszechstronne, ponieważ będzie obsługiwać jeszcze większą liczbę jednoczesnych użytkowników i urządzeń, oferując prędkości znacznie wyższe niż w przypadku 4G. Jego prędkość wystarczy, aby oglądać niezakłócone filmy w rozdzielczości 8K lub pobrać film 3D w 30 sekund, przy 4G zajęłoby to około sześciu minut.

W Europie zidentyfikowano trzy regiony widmowe do pracy sieci piątej generacji (5G):

 • pasmo niskiej częstotliwości (<1GHz), które zapewnia szerokie pokrycie i łatwe przełączanie z sieci starszej generacji
 • pasmo częstotliwości środkowej (od 1 GHz do 6 GHz), który zapewnia wymaganą pojemność dla nowych usług 5G oraz
 • pasmo wysokiej częstotliwości (fala milimetrowa (mmWave), o częstotliwościach od 20 GHz do 70 GHz), które zapewnia ultrawysokie prędkości transmisji dla innowacyjnych usług i umożliwia rozwój nowych modeli biznesowych i sektorów gospodarki.

Należy zauważyć, że obecny rozwój 5G wykorzystuje głównie częstotliwości niższe niż 6 GHz, podobne do częstotliwości używanych obecnie przez sieci 2G, 3G, 4G, Wi-Fi i Bluetooth. Wszystkie trzy pasma częstotliwości również należą do promieniowania niejonizującego, które jest setki tysięcy razy niższe niż promieniowanie ultrafioletowe, które wyznacza początek obszaru promieniowania jonizującego.

Rozszerzenie 5G na wyższe częstotliwości (mmWaves) umożliwi zastosowanie „inteligentnych” anten, które będą kierować i skupiać emisję promieniowania do odbiornika, ograniczając tym samym straty energii. Zmniejszy to moc nadawania i zapobiegnie ciągłej transmisji sygnału we wszystkich kierunkach, niezależnie od wymagań połączenia. Ponadto odległość, jaką mogą osiągnąć fale milimetrowe, jest z natury znacznie krótsza, dlatego sieci 5G będą wykorzystywać mniejsze stacje bazowe (małe komórki), które pokryją mniejsze obszary, a zatem będą miały mniejszą moc transmisji.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj