Poradniki Telefony

Telefon satelitarny – czy warto kupić?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Telefon komórkowy posiada praktycznie każdy z nas i mniej więcej zna jego działanie. Jednak istnieje jeszcze inna forma komunikacji, która opiera się na działaniu technologii satelitarnej. Pewnie wielu z nas słyszało o takiej możliwości wykonywania połączeń, ale nie każdy dokładnie wie jak to wygląda oraz jakie koszty trzeba ponieść podczas korzystania z telefonu satelitarnego.

Na pierwszy rzut oka usługi te mogą wydawać nam się niesamowicie drogie i dostępne jedynie dla najbogatszych osób. Jednak nie do końca tak to wygląda. Prawdę mówiąc korzystanie z telefonu satelitarnego nie jest wcale takie trudne, a ponadto daje bardzo wiele możliwości kontaktu ze światem w miejscach, gdzie dobrze nam znany telefon komórkowy nie będzie działać poprawnie.

Co to jest telefon satelitarny?

Ogólnie rzecz ujmując telefon satelitarny jest urządzeniem, które umożliwia łączność ze światem z dowolnego miejsca na ziemi przy wykorzystywaniu sztucznych satelitów krążących wokół naszej planety. Oczywiście technologia ta nie jest wymysłem ostatnich lat, ponieważ historia sięga już lat 70-tych ubiegłego stulecia. Pierwszym krajem, który wprowadził telefonię satelitarną na większą skalę była Kanada. Działanie to było spowodowane stosunkowo małą liczebnością ludności do obszaru, na którym ona zamieszkiwała. Chciano bowiem ułatwić mieszkańcom komunikację bez konieczności budowania infrastruktury naziemnej, która w ówczesnych czasach nie była opłacalna ze względu na duże terytorium kraju. Kolejnym państwem, które zaczęło rozwijać technologię satelitarną były Stany Zjednoczone. Natomiast już w 1985 roku firma Motorola rozwinęła swoją sieć Iridium, która umożliwiała komunikację na całej kuli ziemskiej, czyli od bieguna do bieguna.

Jak działa telefon satelitarny?

Wbrew pozorom działanie telefonu satelitarnego nie jest wcale bardzo skomplikowane. Oczywiście na początek potrzeba specjalnego urządzenia, które zupełnie nie przypomina dobrze nam znanego smartfona. Można powiedzieć, że telefon obsługujący sieć satelitarną przypomina aparaty dostępne kilkanaście lat temu. Z tego powodu miłośnicy dotykowych urządzeń z wieloma możliwościami będą tutaj nieco nieusatysfakcjonowani. Jednak w miejscach, gdzie naziemny zasięg nie działa poprawnie lub go nie ma – nie są najważniejsze aplikacje i udogodnienia lecz możliwość kontaktu ze światem.

Telefon satelitarny wysyła sygnały radiowe, które trafiają do satelity. W kolejnym kroku są one odbijane przez publiczną sieć komórkową. Tak więc działanie tych urządzeń jest w miarę proste. Dodatkowo wyróżnia się dwa najczęściej stosowane systemy.

Pierwszym z nich jest system GEO, którego podstawę stanowią satelity geostacjonarne – ich położenie względem równika jest niezmienne, a więc podążają one razem z planetą. Dzięki temu utrata zasięgu jest tutaj znikoma. Mogą jedynie pojawić się małe opóźnienia podczas przekazywania sygnału (pojawienie się pogłosu podczas rozmowy telefonicznej).

Drugim systemem jest LEO (Low Eartch Orbit). Nazwa ta oznacza niską satelitę okołoziemską. Gwarantuje ona pełen zasięg bez względu na nasze położenie. W przeciwieństwie do GEO satelity poruszają się względem ziemi, a więc ryzyko opóźnień i pogłosu podczas rozmowy jest praktycznie niemożliwe.

Ciekawostką, którą warto przedstawić jest fakt, że namierzenie telefonu satelitarnego jest stosunkowo trudne. Dlatego właśnie podczas akcji poszukiwawczej nie można skorzystać z tej opcji, która mogła by znacznie ułatwić zadanie odpowiednim służbom.

Trzeba również zaznaczyć, że korzystanie z telefonu satelitarnego możliwe jest na tzw. otwartej przestrzeni. Z tego powodu telefon może nie działać poprawnie w budynkach lub bardzo gęstych lasach.

Ile kosztuje telefon satelitarny?

Chociaż urządzenia nie są atrakcyjne z wyglądu to cena ich nie jest wcale niska. Dlatego właśnie na zakup urządzenie trzeba przeznaczyć sporo gotówki. Dla przykładu – najtańszy model to koszt około 2000 zł. Natomiast bardziej zaawansowany sprzęt to cena o wiele wyższa, ponieważ około 7000 zł. Na szczęście na rynku dostępne są używane telefony. Ostatnimi czasy wiele firm świadczących usługi satelitarne umożliwia wypożyczenie urządzenia na określony czas. Jest to dobra opcja dla osób, które chcą zaoszczędzić pieniądze, gdyż ich wyjazdy nie należą do częstych. W takim wypadku dzienny koszt wypożyczenia to kilkadziesiąt złotych. Warto również pamiętać, że taki telefon trzeba co jakiś czas naładować. Z tego powodu jeśli będziemy pewni wystąpienia problemów z dostępem do elektryczności dobrze jest zaopatrzyć się w dodatkową baterię lub ładowarkę wykorzystującą energię słoneczną.

Kiedy warto kupić telefon satelitarny?

Jak już wiemy koszt urządzenia i ceny abonamentów nie zachęcają do zakupu telefonu i korzystania z niego na co dzień. Jednak dużo prywatnych osób decyduje się na zakup telefonu satelitarnego. Kiedy zatem warto zastanowić się nad tą inwestycją? Na pewno kiedy nasze miejsce zamieszkania nie posiada dostępu do tradycyjnej telefonii. Ponadto kiedy nasza praca wymaga ciągłego przemieszczania się i nieustannego kontaktu ze światem.

Oczywiście zakup takiego telefonu zaleca się także podróżnikom odwiedzającym różne miejsca na świecie, osobom przebywającym na morzach i oceanach oraz himalaistom, którzy ze względu na niebezpieczny charakter wyprawy powinni mieć dostęp do kontaktu z bliskimi oraz służbami ratowniczymi.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj