Poradniki

Co to są serwery proxy i jak działają?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Z każdym dniem przybywa mnóstwo nowych użytkowników w internecie, natomiast nie wszyscy zdają sobie sprawę co to jest proxy i jak ważną role odgrywa podczas korzystania z sieci. Słowo „proxy” w odniesieniu do serwera, przetłumaczone bezpośrednio z języka angielskiego oznacza „pośrednik”. Przechodząc z teorii do praktyki, można to interpretować jako pewnego rodzaju zabezpieczenie, występujące pomiędzy komputerem a internetem. Jak więc działają serwery proxy i czy każdy powinien zacząć z nich korzystać? Zaraz dowiesz się czym jest proxy i poznasz jego wady i zalety.

Spis treści:

  1. Czym są serwery proxy i jak działają?
    1. Zastosowanie serwerów proxy
  2. Główne rodzaje serwerów proxy
    1. Przezroczyste proxy
    2. Anonimowe proxy
    3. Proxy o wysokiej anonimowości
  3. Zalety serwerów proxy
  4. Wady serwerów proxy

Czym są serwery proxy i jak działają?

We wstępie powiedzieliśmy już sobie, że serwery proxy odgrywają rolę pewnego pośrednika pomiędzy użytkownikami internetu, a serwerem docelowym. W rzeczywistości oznacza to,  że proxy zbiera oraz przechowuje wszelkie dane odwiedzanych przez nas stron WWW. Takie działanie dotyczy obydwu stron, a więc przez serwer przechodzą zarówno połączenie wychodzące, jak i przychodzące. Dzięki temu mamy zablokowane bezpośrednie połączenie z serwerem docelowym. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, to proxy może również ukryć rzeczywisty numer IP użytkownika sieci.

Głównym zadaniem serwerów proxy jest przechwytywanie wszelkich żądań dostępu oraz dostarczenie odpowiedzi z pomięci podręcznej. To sprawia, że wszelkie strony, które zostały już zapisane w pamięci serwera proxy, otwierają się o wiele dynamiczniej i szybciej. Natomiast w przypadku, gdy dana strona jeszcze nie została zapisana w pamięci, to w takim razie po załadowaniu strony zostanie utworzona jej specjalna kopia. Dzięki temu każde kolejne odwiedziny danej strony będą przebiegać o wiele szybciej.

Zastosowanie serwerów proxy

Serwery proxy mają jednak wiele więcej przydatnych zastosowań. Oto najważniejsze z nich:

  • zapewnienie pełnej anonimowości w internecie, poprzez ukrycie rzeczywistego IP, dokładnej lokalizacji oraz pozostałych danych,
  • zwiększenie prędkości otwierania się wszelkich stron internetowych,
  • zablokowanie dostępu do urządzenia osobom trzecim,
  • zapewnienie pełnej ochrony przez niebezpiecznymi cyberatakami,
  • wybiórcze blokowanie dostępu do wybranych stron, które może być pomocne np. podczas korzystania z komputerów służbowych,
  • często proxy jest używane do omijania różnego rodzaju blokad w serwisach streamingowych takich jak Netflix (inna oferta jest np. dla użytkownika z Polski a inna  ze Stanów Zjednoczonych). Oczywiście wykorzystywanie serwerów proxy do takich celów łamie regulamin korzystania z takiego Netflixa. Serwis walczy z tego typu użytkownikami.

OK, a więc znamy już kilka podstawowych zastosowań proxy, jednak należy nadmienić, że istnieje ich kilak rodzai. W wyniku tego można dostrzec między nimi kilka znaczących różnic, przede wszystkim na płaszczyźnie przesyłania konkretnych danych serwerowi docelowemu, które mogą zostać zmienione bądź całkowicie ukryte.

Główne rodzaje serwerów proxy

Gdyby zrobić dogłębną analizę wszelkich odmian serwerów proxy, to mogłoby to trwać naprawdę długo, ponieważ można je grupować na wiele różnych sposobów. Jednak najważniejsze odmiany proxy można podzielić przede wszystkim biorąc pod uwagę ich dokładne przeznaczenie oraz wszelkie dostępne funkcje. Biorąc pod uwagę tylko i wyłącznie funkcjonalność i przeznaczenie, to serwery proxy można podzielić na:

Przezroczyste proxy

Jest to najbardziej podstawowa odmiana pośrednika. W tym przypadku pełni on rolę tylko i wyłącznie pamięci cache i nie ma wpływu na pozostałe dane, takie jak adres i nazwa urządzenia. Może on się okazać przydatny, jedynie w celu zwiększenia szybkości ładowania się stron WWW, ponieważ podczas pierwszych odwiedzin danej witryny internetowej, stworzy on jej kopię w pamięci podręcznej, dzięki czemu każde następne odwiedziny na stronie będą przyspieszone, poprzez załadowanie wcześniej utworzonej kopii. Ta odmiana proxy może także pozwolić na ominięcie ewentualnych blokad, które utrudniałyby dostęp do treści na stronie.

Anonimowe proxy

Ta odmiana proxy cechuje się zapewnieniem prywatności oraz anonimowości w sieci. Jest często wykorzystywana przez użytkowników operujących na jednym łączu. Dzięki skorzystaniu z tego proxy jesteśmy w stanie zamaskować nasze rzeczywiste IP, przez co trudniej jest nas dokładnie zlokalizować. Niestety serwer docelowy będzie miał świadomość tego, że nasze połączenie jest zamaskowane poprzez dodatkowego pośrednika, stąd dowie się on, że specjalnie ukrywamy swoją prawdziwą lokalizacje.

Proxy o wysokiej anonimowości

W tym przypadku mamy do czynienia z proxy najwyższej jakości. Korzystanie z tego pośrednika zapewnia nam pełną anonimowość, ponieważ nagłówek HTTP jest w pełni zmieniony. Oznacza to, że docelowy serwer odbiera nasze połączenie przez proxy, jako oryginalny adres IP. Dzięki temu nie zupełnie nie zdradzamy swojego rzeczywistego adresu IP, a serwer docelowy nawet nie zdaje sobie sprawy, że korzystamy z pośrednika. Wybierając tę odmianę proxy mamy zapewnione pełną anonimowość oraz prywatność w sieci, a ponadto korzystamy również z przyspieszonego buforowania się stron internetowych.

Serwery proxy można podzielić również np. ze względu na ilość obsługiwanych użytkowników, ponieważ niektóre z nich obsługują tylko jednego użytkownika, a niektóre o wiele większą liczbę. Jednak nie ma to znaczącego wpływu na funkcjonalność danego proxy.

Zalety serwerów proxy

Jak chyba każde urządzenie, usługa bądź twór na świecie, tak również i proxy ma swoje plusy i minusy. Dla jednych będą one istotne, a dla drugich nie będą miały kompletnie żadnego znaczenia.

Jeżeli chodzi o najważniejsze zalety serwerów proxy, to z pewnością należy nadmienić zwiększenie naszego bezpieczeństwa w sieci. W dobie dzisiejszego świata, zapewnienie sobie prywatności może być priorytetem podczas korzystania z internetu. Podczas korzystania z sieci jesteśmy narażeni na wiele niechcianych i niebezpiecznych ataków ze strony innych użytkowników. Skorzystanie z dodatkowego pośrednika może nas ochronić np. przed włamaniem osób trzecich do naszego urządzenia, co może skutkować m.in. wydobyciem naszych wrażliwych danych.

Kolejnym plusem jest przyspieszone ładowanie się witryn internetowych. Obecnie każdemu z nas zależy na jak najszybszym korzystaniu z internetu. Podłączenie się pod jakiekolwiek proxy może znacząco przyspieszyć ten proces. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaoszczędzić również transfer danych, jeżeli posiadamy jakieś limity, ponieważ większość danych będzie ładowana z kopii umieszczonej na serwerze, a nie bezpośrednio z danej witryny internetowej.

Korzystanie z serwerów proxy jest standardem we wielu firmach czy też miejscach publicznych. Dzięki podłączeniu danego urządzenia do internetu poprzez pośrednika, jesteśmy w stanie zablokować dostęp do wybranych witryn internetowych. Często zdarza się, że np. uczniowie w szkole wędrują po nieodpowiednich stronach w sieci. Takie działania można w łatwy i prosty sposób uniemożliwić, właśnie dzięki pośrednikowi pomiędzy użytkownikiem, a serwerem docelowym.

Proxy ma również wiele innych zalet, które nie zostały tutaj dogłębnie wyjaśnione, a które można wykorzystać podczas codziennego użytkowania z sieci. Jednak przede wszystkim zapewni nam ono bezpieczeństwo, anonimowość, prywatność oraz szybkość wszelkich naszych ruchów w internecie.

Wady serwerów proxy

Do tej pory skupiliśmy się przede wszystkim na pozytywnych aspektach korzystania z serwerów proxy. Natomiast możecie się zastanawiać, czy ma ono również jakieś wady? Teoretycznie korzystanie z proxy nie ma jakichkolwiek minusów. Oczywiście można na siłę poszukać jakiś mankamentów. Jeśli tak podchodzimy do sprawy, to warto nadmienić o możliwie występujących problemach, jeżeli dane proxy zostanie źle skonfigurowane bądź pochodzi od nierzetelnego dostawcy.

Oczywiście rozpoczęcie korzystania z proxy oraz dalsze jego użytkowanie jest bardzo proste, jednak w przypadku złego skonfigurowania pośrednika, mogą wystąpić niewielkie problemy podczas korzystania z internetu. Mowa tutaj głównie o możliwie występujących opóźnieniach podczas łączenia się z serwerem proxy bądź o całkowitej utracie połączenia. Na szczęście, są to jednak sytuacje sporadyczne. W przypadku korzystania ze sprawdzonego proxy, które zostało odpowiednio skonfigurowane, to z pewnością nie ma mowy o częstych problemach tego typu.

Podsumowując więc, korzyści związane z użytkowaniem serwerów proxy odniesie każdy. Zachowanie anonimowości oraz prywatności, a także zwiększenie bezpieczeństwa w sieci powinno być dla każdego z nas priorytetem. Nie warto więc dłużej czekać, ponieważ internet naraża użytkowników na coraz poważniejsze problemy, które wynikają z rozwijającej się cyberprzestępczości.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj