Programowanie

Najlepsze pluginy (rozszerzenia) do VSCode dla programisty JavaScript

Pinterest LinkedIn Tumblr

Edytor kodu byłby niczym bez dodatków (pluginy, rozszerzenia) do nich. Czasami potrafią być deal breakerem przy wyborze tego jedynego. Moim wyborem jest VSCode czyli edytor kody Visual Studio Code. W tym wpisie pokażę z jakich rozszerzeń korzystam i dlaczego.

Osobom, które nie wiedzą czym jest VSCode nadmienię tylko, że to obecnie jeden z najpopularniejszym edytorem kodu dla frontend developerów i nie tylko. Muszę przyznać, że jest to jedna z niewielu rzeczy jaka udała się Microsoftowi.

Czym są rozszerzenia? To specjalne aplikacje działające w danym edytorze kodu, który rozszerza jego funkcjonalność.

Od razu zaznaczę, że nie jest fanem by mieć zainstalowanych dziesiątki pluginów do VSCode. Wybieram się te najbardziej praktyczne podczas codziennego użytku podczas programowania. Pominąłem tutaj takie pluginy jak Prettier, ESLint czy TypeScript. No to lecimy (kolejność alfabetyczna).

Polecane pluginy (rozszerzenia) do Visual Studio Code

  1. Bracket Pair Colorizer 2 (link). Koloruje nawiasy (każdego rodzaju). Jak dla mnie jest to must have każdego programisty. Nie ma dnia, w którym mocno zakręciłem się z powodu nawiasu zamykającego wstawionego w złe miejsce.
  2. Color Highlight (link). Ten plugin dodaje efekty wizualne dla każdego ciągu znaków, który definiuje kolor w CSS. Dzięki niemu kolor nie będzie już tylko hexem.
  3. Error Lens. (link) To był dla mnie duży przełom. Dzięki tej wtyczce wszystkie błędy (errors) i ostrzeżenia (warningi) mam wyświetlone bezpośrednio w kodzie. Nie muszę już najeżdżać kursorem na miejsce oznaczone błędem.
  4. GitLens (link). Must have dla każdego programisty. Przeglądanie historii zmian czy zwykły git blame jest o wiele prostsze i szybsze. Ta wtyczka będzie jeszcze bardziej przydatna gdy w zespole czy firmie jest wdrożony standard conventional commits.
  5. Jest Runner (link). Umożliwia odpalić niezależnie wybrany test w jest z poziomu edytora. Czasami nie potrzebujemy odpalić wszystkich testów by sprawdzić czy ten nowy jest ok. Wiem, że jest flaga watch. Mimo wszystko lepiej i szybciej jest odpalić konkretny test kiedy tylko chcę.
  6. SynthWave ’84 (link). Jest to theme. Wg mnie nie ma lepszego. Ma swój klimat. Szczególnie efekty glow (blask) dla funkcji. Za każdym razem gdy mam pair coding z innymi programistami, to zawsze pytają się mnie co to za theme.
  7. vscode-styled-components (link). Z tego już mniej korzystam, bo nie tworzę już komponentów SC. W firmie mamy dedykowany zespół, który tworzy wszystkie komponenty UI. Gdy tworzyłem tzw. CSS-in-JS, to ten plugin był przydatny dzięki autocomplite dla CSS, bo jak wiadomo style były tworzone w tzw. template stringach.

Jak widzicie, nie ma tego dużo. Powyższe rozszerzenia w zupełności mi wystarczają i dzięki nim, programowanie jest efektywniejsze. Znacie jakieś ciekawe i równie pomocne pluginy do VSCode?

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj