Ciekawostki technologiczne

Po 1.06.2021 za przejście przez pasy z telefonem dostaniesz mandat

Pinterest LinkedIn Tumblr

Mimo, że nowelizacja ustawy może przynieść pieszym wiele praw, to powinni się oni liczyć również z nowym zakazem. Zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym przewidują kary za korzystanie z telefonu komórkowego podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych.

Zgodnie z procedowanym projektem, od 1 czerwca 2021 roku już nie skorzystamy z telefonu na przejściu dla pieszych. Pieszy przechodzący przez przejście nie będzie mógł korzystać z telefonu lub innych urządzeń elektronicznych, które ograniczyłyby możliwość obserwacji ruchu drogowego. Za niedostosowanie może grozić mandat do 100 złotych. Projekt ustawy przewiduje również nowe obowiązki dla kierowców przejeżdżających przez przejście. Będą musieli oni m.in. bezwarunkowo zwolnić i obserwować pasy.

Nie wiadomo jeszcze w jakim kierunku pójdzie wykładnia przepisu. Nie wydaje się, że samo rozmawianie przez telefon, słuchanie muzyki przez słuchawki czy trzymanie urządzenia w ręce miałoby być sankcjonowane. Jednak już niezwracanie uwagi na otoczenie przez pisanie wiadomości czy robienie zdjęć nie powinno być dozwolone.

Chodzi o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu. Co roku kilka tysięcy pieszych ginie na przejściach przez nieuwagę swoją lub kierowców. Ustawa jest procedowana teraz przez Senat. Nie jest jeszcze wiadome czy ustawa przejdzie przez Senat, a następnie znowu do Sejmu aż ostatecznie zostanie podpisana przez Prezydenta RP do 1 czerwca. Jeśli nie, to ustawa wejdzie w życie później. Należy się jednak spodziewać, że tak ważna sprawa nie będzie przedmiotem walki politycznej.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj