Fotografia

Jak zrobić dobre zdjęcie selfie przed lustem?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Selfie to jeden z najpopularniejszych rodzajów zdjęć. Jeśli przejrzymy profile dziewczyn na Instagramie, to okaże się, że niemal wszystkie są właśnie tego typu. Jedne są dobre, drugie są złe a jeszcze inne oryginalne. W tym wpisie zamieszczam zbiór porad na temat jak zrobić dobre zdjęcie selfie przed lustrem.

Od razu dodam, że takie zdjęcie przed lustrem nie musisz robić tylko telefonem. Jeżeli masz aparat fotograficzny, to poniższe porady będzie łatwiej wdrożyć.

1. Zadbaj o swoje otoczenie

Wyjątkowość zdjęć z lustrze polega na tym, że oprócz pierwszego planu wraz z modelem można pokazać otoczenie. Dlatego bardzo ważnym elementem selfie w lustrze jest tło. Warto zadać sobie trochę trudu i upewnić się, że to co będzie widać przed lub za lustrem jest odpowiednie. Nie ma nic gorszego niż jakaś bielizna leżąca na łóżku.

2. Masz czyste lustro?

Naturalna rzecz. Jak masz brudne lustro, to nawet jeśli spełnisz inne warunki z listy, to efekt końcowy nie będzie jak u innych. Odcisku palców, smugi czy inne zabrudzenia.

3. Lustro, luterka, lustereczka

Lustro, to nie tylko to które jest w łazience czy jako element na szafie. Starajmy się być kreatywnymi. Jeżeli masz jakieś małe lusterko czy nawet jego jakiś pęknięty kawałek (ostrożnie!), to też może być bardzo dobry materiał na selfie. Przykładowo robiąc sobie zdjecie w lusterku samochodowym możesz się wyróżnić pośród tysięcy zdjęć przed lustrem w łazience. Spójrz na tytułowe zdjęcie tego wpisu.

4. Bez lampy błyskowej!

Nie ma nic gorszego niż błysk z lampy błyskowej, które wypala całe zdjęcie. W efekcie niczego i nikogo na takim zdjęciu selfie nie widać. Jest tylko jedna duża plama oraz jakieś flary odbijającego się światła.

Zupełnie inna sprawa to lampa błyska przy aparacie fotograficznym. Oczywiście nie piszę o tej wbudowanej w aparat. Dobrze jest posiadać lampę zewnętrzną z jakimś softboxem lub zmiękczaczem światła.

5. Unikaj szerokich obiektywów

Nie wiem czy wiecie, ale szerokie obiektywy mocno zniekształcają. I nie chodzi tutaj o twarz ale i otoczenia. Szczególnie to dobrze widać na krańcach zdjęcia. W przypadku telefonów sprawa jest łatwa, bo obiektyw do seflie znajduje się tam gdzie jest ekran.

W przypadku obiektywów do aparatów najlepszy będzie ten o ogniskowej 50 mm. Połączenie takiego „portretowego” obiektywu z jasną przysłoną da bardzo ładny bokeh.

6. Ustaw się dobrze

W zależności od efektu jaki chcesz osiągnąć możesz:

  • Ustawić się pod lekkim kątem.
  • Zrobić zdjęcie z wyższej perspektywy. Dzięki temu nie będzie efektu podwójnego podbródka.
  • Tak ustawić rękę z telefonem by nie telefon nie znajdował się w kadrze.
  • Odsuń ramiona do tyłu. Dzięki temu trikowi będziesz wyglądać na osobę nieco szczuplejszą.

7. Wykorzystaj naturalne światło

Nie rób zdjęć w ostrym świetle. No chyba, że jesteś świadomy/świadoma tego co robisz. Jeżeli masz lustro umieszczone w pobliżu okna, to firanki bardzo fajnie zmiękczą światło słoneczne.

Innym, dobrym momentem do zrobienia światła będzie świt lub zachód słońca. W tym przypadku światło nie jest już tak „wściekłe” ale ma też zupełnie inną barwę. Będzie bardziej magicznie.

8. Eksperymentuj i rób wiele zdjęć

Nie bój się eksperymentować i robić wiele zdjęć. Nie da się zrobić idealnego zdjęcia za pierwszym razem. Ponadto za pierwszym razem nie uzyskasz efektu jaki chcesz. Mając wiele zdjęć selfie możesz dostrzec popełnione błędy. Każde kolejne zdjęcie selfie przed lustrem będzie coraz lepsze.

Mam nadzieję, że kilka powyższych porad pozwoli na zrobienie lepszych zdjęć selfie przed lustrem. Dobra wiadomość jest taka, że te wszystkie rady można zastosować do wszystkich zdjęć. Wszystko będzie zależało tylko i wyłącznie od ciebie i od efektu jaki chcesz osiągnąć.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

1 komentarz

  1. Wydaje mi się, że kluczowe zawsze w dobrych zdjęciach jest stosowanie tego co najprostsze a zarazem najważniejsze. Chodzi mi o kadr – nie z przyłożenia cyknięte tylko z wybraniem tego co jest widoczne na zdjęciu raz jak to jest widoczne. Nie potrzeba filtrów ani niczego, bo filtry robić może otoczenie. Najważniejsze zdaje się dobre oszacowanie co powinno być widoczne na tym zdjęciu oraz w jakich proporcjach.

Skomentuj