Ciekawostki technologiczne

INZNAK – inteligentne znaki drogowe, które mogą poprawić bezpieczeństwo na drodze

Pinterest LinkedIn Tumblr

INZNAK to polski projekt, który może pomóc w zwiększeniu bezpieczeństwa na naszych drogach. Naukowcy z AGH oraz Politechniki Gdańskiej opracowują system inteligentnych znaków drogowych, które będą ostrzegać przed niebezpieczeństwem na drodze.

Idea jest prosta. Dzięki specjalnym nadajnikom, znaki drogowe mają się ze sobą komunikować dzięki czemu będą mogły analizować sytuację na drodze oraz warunki atmosferyczne. Na podstawie zebranych danych będzie można na przykład zmienić informację o maksymalnej prędkości na drodze czy ostrzec przed wypadkiem. System też będzie pozwalał na zdalne zarządzanie informacjami.

Taka automatyzacja może ułatwić życie wielu kierowcom którzy wracają do domów po długich weekendach. Na pewno by to ułatwiło życie i mogło ostrzegać przed korkami i zalecać objazdy.

Prace nad projektem INZNAK rozpoczęły się w październiku 2017 roku, a naukowcy będą je kontynuować jeszcze przez trzy lata. Jeżeli uda się go zrealizować, to będzie to pierwszy projekt tego typu w Polsce oraz jeden z niewielu na świecie. W projekt zaangażowały się instytucje państwowe. INZNAK finansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Z zawodu jestem programistą JavaScript.

Skomentuj