Poradniki

Jak naprawić błąd DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Dzięki komunikacji z serwerami DNS przeglądarka jest w stanie przetłumaczyć adres domenowy na adres IP serwera docelowego. Problemy komunikacyjne nie są jednak domeną wyłącznie ludzką i zdarzają się również w IT.

Błąd DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN

Powyższy komunikat błędu oznajmia wystąpienie problemu z obsługą DNS-a. Jego diagnostyka nie powinna jednak sprawić większych problemów.

Ten sam błąd wyświetla się na każdej z przeglądarek pod inną nazwą – nie ma to jednak znaczenia przy naprawie. Niektóre z komunikatów błędów to:

Google Chrome

DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN

Microsoft Edge

Niestety… nie można przejść do tej strony (błąd ERR_NAME_NOT_RESOLVED)

Mozilla Firefox

Niestety, nie udało się odnaleźć tej strony

Weryfikacja konfiguracji domeny

Przedelegowanie oraz propagacja DNS

Nowo zakupiony adres domeny może nie być dostępny od razu. Propagacja DNS to proces rozgłaszania po sieci adresu IP serwera – ma to miejsce zarówno po zostaniu świeżo upieczonym posiadaczem domeny, jak i zmiany jej delegacji (przykładowo w procesie przeniesienia jej do innego operatora).

Przyjęło się, że propagacja może trwać nawet do 24 godzin.

Niewłaściwy rekord A

W sferze serwera DNS znajdują się różne rekordy, jak A (adres IPv4), AAAA (adres IPv6), a także MX, NS, CNAME, PTR, TXT, CAA czy SRV. Błąd z rekordem A zupełnie uniemożliwia identyfikację serwera z jego adresem domenowym. Diagnoza i naprawa błędu odbywa się w panelu klienta operatora hostingu.

Usunięcie pamięci podręcznej: przeglądarka, komputer, router

Warto upewnić się, że błąd DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN nie dotyczy wyłącznie własnej konfiguracji – jeżeli tak, poza zmianą adresów DNS można też usunąć pamięć podręczną.

W przypadku przeglądarek należy znaleźć opcję wyczyszczenia danych przeglądania (opcja „pliki cookie i inne dane witryn”).

Zależnie od systemu operacyjnego konieczne będzie otworzenie terminala i wpisanie komendy do usunięcia cache DNS. W przypadku systemów Windows jest to ipconfig /release, ipconfig /renew lub ipconfig /flushdns).

Nie bez powodu najprostsze rozwiązania bywają tymi najskuteczniejszymi: jeżeli problem dalej występuje, pomocne może okazać się zresetowanie routera – on również przechowuje w swojej pamięci wpisy DNS.

Po każdej operacji należy odczekać parę minut, dając sprzętowi czas na zbuforowanie danych.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj