Poradniki Programowanie

Błąd 503 (Service Unavailable) – co może powodować i jak to naprawić?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Są takie momenty w życiu programisty (a częściej devopsa), gdzie nagle aplikacja (blog na na WordPressie, sklep internetowy czy coś bardziej zaawansowanego) przestaje działać. Czasami zamiast oczekiwanaj strony pojawia się piękny komunikat: Błąd 503 (Service Unavailable). Co oznacza ten HTTP ERROR i jak można go naprawić?

Wszystkie błędy 5XX to jeden z najgorszych możliwych błędów jakie można dostać. W praktyce oznacza to jedno – wszystkie ręce na pokład i zaczyna się wyścig z czasem. Jeżeli tego typu „awaria” przydarzy się aplikacji, która zarabia miliony dolarów, to każda minuta (a nawet sekunda) jest na wagę złota!

Czytaj więcej: Porady hostingowe

Co oznacza błąd 503 (Service Unavailable)?

Jest to specjalny kod błędu HTTP, który mówi, że dana usługa nie jest dostępna w danym momencie. Tą usługą może być praktycznie wszystko – począwszy od serwera Apache, Nginx przez bazy danych po inne usługi z których korzysta aplikacja www.

Po powoduje błąd 503?

Powodów może być mnóstwo. W przypadku blogów czy sklepów e-commerce częstym powodem może być nagły wzmożony ruch. Nie wiem czy zdajecie sobie sprawę, ale umieszczenie linka do wpisu blogowego na popularnej i aktywnej grupie Fejsbukowej może „zabić” serwer. Może to być nawet kilkaset wejść na minutę – czyli taki DDOS. W takich przypadkach może przyklęknąć baza danych czy sam serwer, bo nie był przygotowany na takie obciążenie.

Nagły i wzmożony ruch to nie jedyny powód. Jak naprawić i zdiagnozować jaki błąd?

Jak naprawić błąd 503?

  1. Sprawdź plik error_log. Powinna to być pierwsza czynność gdy od dłuższego czasu usługa (strona, blog, serwis) masz komunikat error 503 (service unavailable). Jeżeli wiesz gdzie znajduje się plik error_log, to super. Jeżeli nie jesteś osobą techniczną, to poproś o zdiagnozowanie problemu administratora swojego hostingu lub osobę/firmę, która opiekuje się twoim sklepem internetowym.
  2. Jeżeli taki błąd występuje w nocy, to bardzo możliwe, że firma hostingowa przeprowadza jakieś aktualizacje lub prowadzi planowane prace konserwacyjne (tzw. maintanance).
  3. Jeżeli współpraca z obecnym hostingodawcą nie skutkuje poprawą, konieczna może być zmiana hostingu (zobacz mój ranking hostingów). Na taki, który będzie miał lepsze parametry i znacznie lepszą pomoc techniczną.
  4. Zresetuj swoje usługi. Znany trik w branży IT. Jeżeli coś przestało działać należy to zrestartować. Pamiętaj, że serwer czy baza danych to tylko program i czasami może się zawiesić. Jeżeli masz możliwość zresetować takie usługi, to spróbuj to zrobić.

W przypadku zaawansowanych aplikacji nad którymi pracuje dziesiątki (a nawet setki) osób – programiści, testerzy, administratorzy itp. tego typu błędu znajduje się w specjalnych narzędziach takie jak Dynatrace czy DataDog. W tego typu narzędziach analiza tego typu błędów jest prosta i szybka.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj