Fotografia

Aparat fotograficzny dla niewidomych – Blindtouch

Pinterest LinkedIn Tumblr

Po prawie 3 latach intensywnych prac jest – pierwszy aparat fotograficzny dla niewidomych o nazwie Blindtouch. I co najlepsze – pochodzi z Polski! Autorem tego projektu bielszczanin Piotr Cybulski.

Tak, projektu. Aparat ten jest dopiero pierwszym, działającym prototypem. Jego wymiary i waga są dosyć spore. Dlatego chce stworzyć zbiórki crowdfundingowe by zebrać fundusze na stworzenie profesjonalnego zespołu, który pomoże poprawić i usprawnić jego urządzenie.

Zobacz też: Darmowe zdjęcia na bloga, stronę i nie tylko do użytku komercyjnego

Jak działa aparat fotograficzny dla niewidowych Blindtouch?

Zdjęcie jest przetwarzane przez specjalne algorytmy, które znajdują kontury i kształty obrazu. Tak przetworzony obraz jest przesyłany do specjalnej „puszki”, w której znajduje się matryca ruchomych „szpilek” (70×50). To właśnie dzięki nim niewidoma osoba może zobaczyć zdjęcie, bo w sumie tworzony jest wypukły obraz który można „odczytać” jak pismo Braille’a.

Odczyt zdjęcia w aparacie fotograficznym dla niewidomych
Odczyt zdjęcia w aparacie fotograficznym dla niewidomych Blindtouch

A poniżej znajduje się film prezentujący produkt:

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Z zawodu jestem programistą JavaScript.

Skomentuj