Trzeba przyznać, że kreatywność niektórych osób do wykorzystania sztucznej inteligencji jest niesamowita. W USA zrobiło się bardzo głośno o pewnym jegomościu, który stworzył setki utworów a następnie je odsłuchiwał za pomocy farmy botów. Stworzywszy taką infrastrukturę był w stanie zarobić prawie 10 milionów dolarów z tantiem od takich platform jak Spotify, YouTube Music czy Apple Music.
Historia w skrócie
- 52-letni Michael Smith z Karoliny Północnej został aresztowany pod zarzutem wykorzystania sztucznej inteligencji do tworzenia fałszywych zespołów i piosenek.
- Następnie odtwarzał je za pomocą botów.
- Przez siedem lat zarobił ponad 10 milionów dolarów z tytułu tantiem.
- Grozi mu do 20 lat więzienia za oszustwo i pranie pieniędzy.
Fałszywe hity muzyczne
Rzekomy oszust został aresztowany pod zarzutem używania sztucznej inteligencji (AI) do tworzenia ogromnej liczby fałszywych zespołów i muzyki, a następnie generował miliony odtworzeń z pomocą botów, zarabiając w ten sposób miliony dolarów w nielegalny sposób.
W oświadczeniu prasowym Departament Sprawiedliwości poinformował, że zatrzymano 52-letniego Michaela Smitha z Karoliny Północnej, który w wyniku swojej wątpliwej działalności zarobił ponad 10 milionów dolarów z tytułu tantiem. Smithowi postawiono trzy zarzuty:
- oszustwa bankowego,
- spisku związanego z oszustwem bankowym,
- oraz spisku związanego z praniem pieniędzy
Za każdy z nich grozi mu maksymalnie 20 lat więzienia (sic!).
Proceder
Smith miał współpracować z dwoma wspólnikami – promotorem muzycznym oraz prezesem firmy zajmującej się AI w muzyce – aby stworzyć „setki tysięcy piosenek”, które później „oszukańczo odtwarzał” przy pomocy botów, jak wynika z aktu oskarżenia.
Na początku prezes firmy AI miał dostarczać muzykowi „tysiące utworów” co tydzień. Smith z kolei używał automatyzacji (o szczegółach dalej) do generowania ogromnej liczby odtworzeń piosenek. Nie muszę chyba wspominać, że ta muzyka nie była interesująca?
Aby wygenerować sztuczne odtworzenia dla tych fałszywych piosenek, Smith rzekomo używał botów, które odtwarzały utwory miliardy razy bez udziału prawdziwych słuchaczy. Jak w podobnych schematach, te fałszywe odtworzenia były ostatecznie przeliczane na wypłaty tantiem dla osób zaangażowanych w oszustwo.
Zyski
Przy średniej stawce tantiem w wysokości pół centa za odsłuchanie stawki wyglądały następująco:
- $3307,20 dziennie,
- $99 216 miesięcznie,
- $1,2 miliona rocznie.