Ciekawostki technologiczne

Siri po polsku – dalej nie wiadomo kiedy będzie

Pinterest LinkedIn Tumblr

Temat Siri w polskiej wersji językowej przewija się przez polski internet często. Często rozgrzewa wszystkich, bo to długo wyczekiwana funkcjonalność, która ułatwi korzystanie z iPhone’a. Prawda jest taka, że nie wiadomo kiedy to nastąpi.

Zebrałem informacje na temat polskiej wersji Siri. Jest trochę historii i sentymentu.

Jeżeli szukasz szybkiej odpowiedzi na pytanie kiedy będzie Siri po polsku, to odpowiedź brzmi: nie wiadomo.

2013 rok: Fanowski eksperyment Sandra zamiast Siri

Pierwsze informacje o Siri po polsku pojawiły się już w 2013 roku. Co prawda nie była to prawdziwa Siri, lecz Sandra. Pomysł polskiego programisty mieszkającego w Niemczech. Wiecie, to były czasy iPhone’a 3G gdzie aby instalować jakiś soft trzeba było robić tzw. jailbrake. Sandra rozumiała takie komendy jak:

  • Znajdź najbliższą Biedronkę
  • Pokaż następną Stacie Benzynową
  • Gdzie jest następny McDonalds
  • Pokaż mi gdzie jest Warszawa
  • Jak dostać się do Opola
  • Gdzie Jestem?

Potem była cisza aż do roku 2020.

2020 rok: Apple szuka programistów mówiących po polsku

W 2020 roku ponownie powrócił temat polskiej Siri. Wszystko za sprawą ogłoszeń o pracę jakie pojawiły się na stronach Apple. Firma szukała kilku osób:

  • od znajomości języka polskiego. Taka osoba miała sprawdzać i analizować odpowiedzi Siri w naszym języku, sprawdzać poprawność językową itp. Można powiedzieć, że chodziło o swego rodzaju edytora
  • programisty specjalizującego się w bazach danych.

Różne źródła mówiły, że premiera polskiej Siri miała się pojawiać w iOS 14 czy 15. Jak dobrze wiemy, nic takiego nie nastąpiło.

Od pierwszych informacji, głównie tych nieoficjalnych, minęło już prawie 10 lat. Nic nie wskazuje, że miałoby coś się zmienić w tej materii. Trochę szkoda, bo takie Google ma swojego Asystenta, który bardzo dobrze rozumie nasz język.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj