Recenzje Telefony

Recenzja Poco X3 NFC – szału nie ma

Pinterest LinkedIn Tumblr

Dzisiaj mam dla Was telefon marki Poco. Dokładniej chodzi o telefon Poco X3 NFC. Budżetowy telefon z całkiem sporymi możliwościami. Jak wypada ten sprzęt i czy warto go kupić? Zapraszam do recenzji.

Spis treści
  1. Najważniejsze dane techniczne
  2. Pierwsze wrażenia
  3. Rozmowy telefoniczne
  4. Zabezpieczenia Poco X3 – czyli odblokowywanie odciskiem palca i twarzą
    1. Czytnik linii papilarnych
    2. Odblokowywanie twarzą
  5. Reklamy w Poco X3 – WTF?!
  6. Obiektywy, aparaty i zdjęcia
  7. Podsumowanie

Najważniejsze dane techniczne testowanego Poco X3 NFC

Testowany przeze mnie model ma 64 GB pojemności, 6 GB RAM oraz procesor Qualcomm Snapdragon 732G 8x 2.5 GHz. Trochę się zdziwiłem gdy po wejściu w szczegóły pojemności już 1/3 była zajęta przez zainstalowane aplikacje. Tak, na dzień dobry 20 GB zajęte (ah ten bloatware). Na pokładzie Android 10 z nakładką systemową MIUI Global 12.0.4.

Wymiary Poco X3 są całkiem spore, bo 165,3 mm wysokości, 76,8 mm szerokości, 9,4 mm grubości. Przekątna ekranu to 6,67 cali, rozdzielność 2400 x 1080.

Telefon Poco X3 NFC na tle swojego opakowania
Telefon Poco X3 NFC na tle swojego opakowania

Na tak zwanych pleckach smartfon ma wielką wyspę z aparatami, która – powiedzmy sobie szczerze – szpeci design urządzenia.

Z kolei waga to 215 g!

Poco X3 zasila bateria o pojemności 5160 mAh. W zestawie dołączona jest ładowarka 33W z szybkim ładowaniem.

Pierwsze wrażenia

Opakowanie…

Opakowanie Poco X3 NFC
Opakowanie Poco X3 NFC – nieźle się prezentuje, prawda?

Na samym początku muszę przyznać, że opakowanie Poco X3 robi bardzo dobre wrażenie. Czarne pudełko z żółto-złotymi napisami sprawia wrażenie, że zaraz będziemy cieszyli się telefonem z górnej półki.

Wielki, ciężki i toporny

Dla mnie takie gabaryty telefony są zdecydowanie za duże. Ciężko trzymało mi się go w jednej ręce – nie wspominając o nawigowaniu. Śliska obudowa nie ułatwiała zadania w jego użytkowaniu.

Poco X3 NFC w dłoni
Zobaczcie jak duży jest to telefon. Trzymam go od dołu a to jest zaledwie połowa wysokości.

We wstępnie wspomniałem o tym, że po skonfigurowaniu telefonu 1/3 pamięci jest już zajęta. Netflix, Facebook i inne aplikacje bez których (wg producenta) nie można żyć zostały już zainstalowane. Lubię mieć wybór i sam decydować co znajdzie się na moim urządzeniu.

Rozmowy telefoniczne

Trochę dzwoniłem na Poco X3 i  zarówno rozmówca jak i ja dobrze się słyszeliśmy. Z mojej strony głos rozmówcy był wyraźny i trochę w niskich barwach. Poco X3 głośnik do rozmów ma umieszczony na górne krawędzi. Więc jeśli przykładamy ucho do telefony w sposób standardowy – czyli do przedniego ekranu, to dźwięk jest trochę głuchy. Aby poprawnie słyszeć rozmówcę musimy trzymać telefon w połowie ucha.

Głośnik, który przystawiamy do ucha jest umiejscowiony na górnej krawędzi od strony ekranu. Efekt tego jest taki, że przy głośniejszych rozmowach osoby postronne mogą z łatwością podsłuchać o czym rozmawiamy. Cenię sobie prywatność. Nawet gdy ściszymy głośnik, to dalej słychać rozmówcę.

Zabezpieczenia Poco X3 – czyli odblokowywanie odciskiem palca i twarzą

Czytnik linii papilarnych

Czytnik linii papilarnych umiejscowiony jest na prawym brzegu krawędzi telefonu. Jednocześnie pełni od funkcję przycisku „power”. Aby poprawnie skonfigurować tę funkcję potrzebowałem dwóch prób. To był jedyny problem jaki miałem w konfigurowaniu tej opcji. Następnie odblokowywanie telefony odciskiem palca poprzez dotknięcie czytnika było bardzo szybkie i bezproblemowe.

Odblokowywanie twarzą

Konfiguracja banalnie prosta. Analizowanie twarzy zajęło kilka sekund. Samo odblokowywanie telefony też nie sprawiało problemów. Zauważyłem nawet, że mogłem odblokowywać urządzenie trzymając je pod kątem około 30 stopni od płaszczyzny twarzy. Z kolei gdy panowały gorsze warunki oświetleniowe np. światło w pokoju w pochmurny dzień – już były problemy.

Reklamy w ustawieniach Poco X3? WTF?!

Muszę przyznać, że trochę mnie to zaskoczyło. Bawiłem się ustawieniami zabezpieczeń telefonu. A dokładniej aktywowałem sobie funkcję odblokowywania twarzą. Jak wszystko ustawiłem, to po potwierdzeniu pojawił się ekran z propozycją laserowej korekcji wzroku. Reklama była tak dobrze dopasowana do interfejsu że prawie w nią kliknąłem myśląc, że to jakaś specjalna funkcja telefonu. Dłuższą chwilę zajęło mi zreflektować się, że to reklama. Muszę przyznać, że mocno byłem zdziwiony tym. Od razu zaznaczę, że telefon miałem skonfigurowany w domyślne ustawienia.

Drugi raz reklamy pojawiły się gdy optymalizowałem telefon. Na podsumowaniu również dostałem reklamę o laserowej korekcji wzroku. Czyżby system zauważył, że noszę okulary (podczas analizowania twarzy)? Udało się zrobić nawet screenshota.

Sprawdziłem jeszcze ustawienia (wyszukiwałem słowa kluczowego „rekla”). Pojawiły się dwa wyniki wyszukiwania: Usługi reklam oraz Spersonalizowane propozycje reklam. Obie opcje wyłączone.

Obiektywy, aparaty i zdjęcia

Zbliżenie na wyspę z aparatami w Poco X3 NFC
Zbliżenie na wyspę z aparatami w Poco X3 NFC

Sekcja dla wszystkich, którzy kupują telefony dla ładnych zdjęć. W każdej recenzji telefonów poświęcam temu aspektowi oddzielną sekcję. Na tylnej obudowie telefonu znajdziemy mało designerska wysepkę z obiektywami:

  • jednostkę główną 64 MPix, Sony IMX682, f/1.89,
  • ultra szeroki kąt 13 MPix o polu widzenia 119 stopni i f/2.2,
  • sensor makro 2 MPix, f/2.4,
  • czujnik głębi 2 MPix, f/2.4.

Z kolei przedni aparat to 20 Mpix z przesłoną f/2.0.

Zapowiada się całkiem nieźle.

W zdjęciach celowo zostawiłem znak wodny jaki jest domyślne ustawiony do robionych zdjęć. Żadne ze zdjęć nie było edytowane (np. saturacja). Jedynie rozmiar był modyfikowany by zdjęcie dobrze pasowało do wpisu.

Podstawowy aparat i zoom

Poco X3 - zdjęcia z aparatu głównego (po lewej) oraz z zoomem (po prawej). Oba zdjęcia wykonane z tego samego miejsca.
Poco X3 – zdjęcia z aparatu głównego (po lewej) oraz z zoomem (po prawej). Oba zdjęcia wykonane z tego samego miejsca.

Jak widać na powyższych zdjęciach Poco X3 robi dobre zdjęcia, nawet w takim miejscu jak trochę gorzej oświetlona stacja Świętokrzyska linii M2. W gorszych warunkach oświetleniowych zdjęcia mogą wychodzić na płaskie, trzeba by je lekko poprawić w tzw. postprodukcji. W znacznie lepszych warunkach, zdjęcia są poprawne.

UWA, czyli bardzo szeroki kąt

Jeżeli potrzebujesz zmieścić w kadrze znacznie więcej, to będziesz zadowolony. W przypadku bliższych kardów (jak powyżej) obraz jest już bardzo mocno zniekształcany.

Makro

Poco X3 - tryb marko i klawiatura z Macbooka Air
Poco X3 – tryb marko i klawiatura z Macbooka Air (tak wiem – brudna)

Minimalna odległość z jakiej można robić zdjęcia oscyluje w granicach 2-3 cm. Trzeba pamiętać by mieć dobre warunki oświetleniowe. W przeciwny wypadku może być problem z łapaniem ostrości.

Nocne zdjęcia – czyli tryb nocny

Zdjęcia nocne wychodzą fajnie o ile uda się utrzymać nieruchomo telefon przez sekundę. Początkowo może to stanowić problem, ale można się tego nauczyć (wyczuć). Gdy opanujemy tą sztukę, to zdjęcia będą dobrze wyglądały (dobre odwzorowanie kolorów).  Nocne zdjęcia nie są szczególnie „zaszumione”, ale sprawne oko dostrzeże utratę jakości i szczegółów.

Podsumowując jakość zdjęć jakie robi Poco X3 – są dobre. Nie powalają jakością, ale nie są też szczególnie złe. W większości przypadków powinniście być zadowoleni. Zawsze można je edytować we wbudowanym edytorze lub użyć bardziej zaawansowanych aplikacji.

Gdzie i za ile kupić Poco X3 NFC?

Podsumowanie

Muszę przyznać, że Poco X3 nie zrobił na mnie szczególnie dobrego wrażenia. Jest duży, ciężki, miałem problemy z przyzwyczajeniem się do jego gabarytów. Zdjęcia robi dobre. Do tego jeszcze te reklamy na poziomie systemu operacyjnego. Jak na telefon do 1000 zł, to raczej mało ciekawa propozycja. Nawet całkiem spora bateria czy sprawne działanie odblokowywania telefonu nie przekona mnie do zmiany zdania.

Od ponad 10 lat jestem zaangażowany w świat elektroniki użytkowej, zdobywając szeroką wiedzę i doświadczenie w testowaniu oraz recenzowaniu najnowszych technologii. Moja kariera obejmuje pracę w wiodących firmach technologicznych, gdzie specjalizowałem się w rozwiązywaniu złożonych problemów technicznych oraz doradzaniu w kwestiach wyboru sprzętu. Na moim blogu publikuję dokładne poradniki oraz recenzje urządzeń takich jak smartfony, routery i słuchawki, oferując czytelnikom rzetelne informacje oparte na wieloletnim doświadczeniu i skrupulatnych testach. Moim celem jest dostarczanie treści, które pomagają w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych oraz pełnym wykorzystaniu możliwości nowoczesnej elektroniki.

Skomentuj