Recenzje

Recenzja Onyx Boox Poke 4 Lite

Pinterest LinkedIn Tumblr

Czytnik Onyx Boox Poke 4 Lite, to pierwsze tego typu urządzenie jakie recenzuję na blogu. Jest to najnowszy produkt firmy, który, jak nazwa wskazuje, jest trochę okrojona. Nie oznacza to jednak, że jest źle.

Zanim przejdziemy dalej, przyjrzyjmy się specyfikacji technicznej urządzenia.

Specyfikacja Onyx Boox Pole 4 Lite

 • 6-calowy ekran Eink Carta z podświetleniem
 • Rozdzielczość: 758 x 1024 (212 dpi)
 • Dotyk: pojemnościowy dotyk
 • Podświetlenie: przednie światło LED z CTM (ciepłe i zimne)
 • Procesor: czterordzeniowy procesor
 • RAM: 2 GB
 • ROM: 16 GB
 • Łączność: Wi-Fi (2,4 GHz + 5 GHz) + BT 5.0
 • System operacyjny: Android 11
 • Formaty tekstowe: PDF, PPT, EPUB, TXT, DJVU, HTML, RTF, FB2, DOC, MOBI, CHM.
 • Formaty obrazu: PNG, JPG, TIFF, BMP
 • Formaty audio: WAV, MP3
 • Sklep z aplikacjami: BOOX Store
 • Obsługa aplikacji innych firm
 • Interfejs rozszerzeń: USB typu C
 • Bateria: 1500 mAh
 • Wymiary: 153 ×107 × 7,1mm
 • Waga: ≤150g

Pierwsze wrażenia

Kompaktowe rozmiary. Czytnik bardzo dobrze leży w dłoni, przez co użytkowanie go nie sprawia problemów. Bez problemu można trzymać go jedną dłonią. Z racji tego, że żona go trochę używała, to w torebce też znalazło się miejsce dla niego (a nie ma dużej torby). Przekręcanie następnej strony kciukiem nie stanowi większego problemu.

Tak Onyx Boox Poke 4 Lite prezentuje się z bliska. Można zauważyć trochę ostrzejszego światła z prawej strony. Tekst był książki był dobrze widoczny.

Onyx Boox Poke 4 Lite w pełnej okazałości
Onyx Boox Poke 4 Lite w pełnej okazałości

Wykonanie Poke 4 Lite jest solidne. Miły w dotyku (matowe wykończenie).

Ekran eInk

Jedna z kluczowych rzeczy w przypadku czytników. Zastosowano tutaj ekran e-ink. Tekst, jak i cały interfejs czytnika, jest wyraźny oraz czytelny.

Szczególną uwagę należy zwrócić na podświetlenie ekranu, dzięki czemu można czytać w gorszych warunkach oświetleniowych. W podświetleniu możemy regulować barwę oraz nasycenie.

Rozmiar tego czytnika (6 cali) sprawia, że czytanie plików PDF nie jest dobrym doświadczeniem. Ciężko się skaluje taka strona. Tekst jest mały i trzeba się namęczyć czy go czytać. Przez resztę testów skupiłem się głównie na formacie mobi.

Jedna rzecz do której jeszcze mogę się lekko przyczepić, to reakcja na gesty. Nie zawsze dotyk dobrze trafiał. Zdarzało się, że musiałem powtórzyć gest ponownie. Inna sprawa to suwaczki np. przy zmianie jasności ekranu. Czasami lag dawał o sobie znać. Są to drobne rzeczy, bo nie korzysta się z nich na okrągło (głównie ustawienia). Ustawiasz raz i zapominasz.

TTS czyli text to sound (text to voice)

Poke 4 Lite - ustawienia Text To Sound
Poke 4 Lite – ustawienia Text To Sound

Fajną opcją jest tutaj możliwość słuchania ebooka w formie audio. Nie jest to jednak coś super idealnego. Czytnik korzysta tutaj z usług mowy od Google. Słuchać da się, ale nie jest to najlepsze doświadczenia dla słuchającego. Najgorzej jest przy dialogach.

Poke 4 Lite - parowanie słuchawek po BlueTooth
Poke 4 Lite – parowanie słuchawek po BlueTooth

Przesyłanie ebooków na Poke 4 Lite

Mamy tutaj dwie możliwości.

 1. Po WiFi, za pomocą aplikacji BooxDrop. To jest fajna opcja, bo dostaje kod QR, który skanujemy np. telefonem oraz adres URL 192.168.0.105:8085 (na komputerze) gdzie mamy możliwość wgrywać ebooki na urządzenie. Wszystkie urządzenia muszą być w tej samej sieci WiFi
 2. Po kablu. W moim przypadku podłączenie Poke 4 Lite po kablu nic nie dało (macbook). Do tego celu musiałem wyposażyć się w specjalną aplikację Android File Transfer. A potem wgrać ebooki do katalogu znajdującego pod ścieżką /Books.
Poke 4 Lite - opcja BooxDrop
Poke 4 Lite – opcja BooxDrop
Transfer plików z Androida na MacBooka za pomocą Android File Transfer
Transfer plików z Androida na MacBooka za pomocą Android File Transfer

Czytanie

Najważniejsza czynność jaką będzie się robiło na tym czytniku.

Onyx Boox Poke 4 Lite - tekst
Onyx Boox Poke 4 Lite – tekst

Tak jak wspomniałem w poprzedniej części wpisu, problematyczne będą na pewno pliki z rozszerzeniem pdf. Sześć cali, to zdecydowanie za mało by komfortowo przeglądać czy nawet czytać. Idąc dalej za ciosem wgrałem pdf z instrukcja obsługi jednego produktu. Nie dość, że źle przeskalował plik, to jeszcze nawigowanie było problematyczne.

Tutaj najlepszym formatem jest i będzie format mobi. Tutaj sytuacja jest o tyle prostsza, że wyświetlanie tego typu pliku można sobie dowolnie ustawić według własnych potrzeb. Jeżeli masz problemy ze wzrokiem, to czcionkę powiększamy. Marginesy czy odstępy pomiędzy liniami również. Nie wspominając o kroju pisma (tylko trzeba uważać na polskie znaki – czy dany font je poprawnie wyświetli). Potem, każdy następny, nowy plik mobi będzie wyświetlany z tymi ustawieniami.

Onyx Boox Poke 4 Lite - formatowanie wyświetlanego tekstu pod własne potrzeby
Onyx Boox Poke 4 Lite – formatowanie wyświetlanego tekstu pod własne potrzeby

Sam tekst jest czytelny, ostry. Pliki ładują się szybko. Nawigacja pomiędzy stronami bezproblemowa.

Podsumowanie

Czytnik ebooków Onyx Boox Poke 4 Lite kosztuje (w dniu publikowaniu recenzji) około 779 zł. Dostępny jest w dwóch kolorach – czarnym i białym. Jest to najtańszy produkt tego producenta (a potrafi mieć dużo droższe z dużo większymi funkcjonalności – może uda się jeszcze je tutaj zrecenzować).

Onyx Boox Poke 4 Lite Porównaj na Ceneo

W cenie mamy system na Androidzie, co pozwala na łatwe przesyłanie plików (po za Macbookiem ;). Fenomenalny, podświetlany ekran eInk, który sprawdza się świetnie w każdych warunkach oświetleniowych. Do tego poręcznie wymiary oraz ergonomia użytkowania.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj