Czytnik Onyx Boox Poke 4 Lite, to pierwsze tego typu urządzenie jakie recenzuję na blogu. Jest to najnowszy produkt firmy, który, jak nazwa wskazuje, jest trochę okrojona. Nie oznacza to jednak, że jest źle.
Zanim przejdziemy dalej, przyjrzyjmy się specyfikacji technicznej urządzenia.
Specyfikacja Onyx Boox Pole 4 Lite
- 6-calowy ekran Eink Carta z podświetleniem
- Rozdzielczość: 758 x 1024 (212 dpi)
- Dotyk: pojemnościowy dotyk
- Podświetlenie: przednie światło LED z CTM (ciepłe i zimne)
- Procesor: czterordzeniowy procesor
- RAM: 2 GB
- ROM: 16 GB
- Łączność: Wi-Fi (2,4 GHz + 5 GHz) + BT 5.0
- System operacyjny: Android 11
- Formaty tekstowe: PDF, PPT, EPUB, TXT, DJVU, HTML, RTF, FB2, DOC, MOBI, CHM.
- Formaty obrazu: PNG, JPG, TIFF, BMP
- Formaty audio: WAV, MP3
- Sklep z aplikacjami: BOOX Store
- Obsługa aplikacji innych firm
- Interfejs rozszerzeń: USB typu C
- Bateria: 1500 mAh
- Wymiary: 153 ×107 × 7,1mm
- Waga: ≤150g
Pierwsze wrażenia
Kompaktowe rozmiary. Czytnik bardzo dobrze leży w dłoni, przez co użytkowanie go nie sprawia problemów. Bez problemu można trzymać go jedną dłonią. Z racji tego, że żona go trochę używała, to w torebce też znalazło się miejsce dla niego (a nie ma dużej torby). Przekręcanie następnej strony kciukiem nie stanowi większego problemu.
Tak Onyx Boox Poke 4 Lite prezentuje się z bliska. Można zauważyć trochę ostrzejszego światła z prawej strony. Tekst był książki był dobrze widoczny.

Wykonanie Poke 4 Lite jest solidne. Miły w dotyku (matowe wykończenie).
Ekran eInk
Jedna z kluczowych rzeczy w przypadku czytników. Zastosowano tutaj ekran e-ink. Tekst, jak i cały interfejs czytnika, jest wyraźny oraz czytelny.
Szczególną uwagę należy zwrócić na podświetlenie ekranu, dzięki czemu można czytać w gorszych warunkach oświetleniowych. W podświetleniu możemy regulować barwę oraz nasycenie.
Rozmiar tego czytnika (6 cali) sprawia, że czytanie plików PDF
nie jest dobrym doświadczeniem. Ciężko się skaluje taka strona. Tekst jest mały i trzeba się namęczyć czy go czytać. Przez resztę testów skupiłem się głównie na formacie mobi
.
Jedna rzecz do której jeszcze mogę się lekko przyczepić, to reakcja na gesty. Nie zawsze dotyk dobrze trafiał. Zdarzało się, że musiałem powtórzyć gest ponownie. Inna sprawa to suwaczki np. przy zmianie jasności ekranu. Czasami lag dawał o sobie znać. Są to drobne rzeczy, bo nie korzysta się z nich na okrągło (głównie ustawienia). Ustawiasz raz i zapominasz.
TTS czyli text to sound (text to voice)

Fajną opcją jest tutaj możliwość słuchania ebooka w formie audio. Nie jest to jednak coś super idealnego. Czytnik korzysta tutaj z usług mowy od Google. Słuchać da się, ale nie jest to najlepsze doświadczenia dla słuchającego. Najgorzej jest przy dialogach.

Przesyłanie ebooków na Poke 4 Lite
Mamy tutaj dwie możliwości.
- Po WiFi, za pomocą aplikacji BooxDrop. To jest fajna opcja, bo dostaje kod QR, który skanujemy np. telefonem oraz adres URL
192.168.0.105:8085
(na komputerze) gdzie mamy możliwość wgrywać ebooki na urządzenie. Wszystkie urządzenia muszą być w tej samej sieci WiFi - Po kablu. W moim przypadku podłączenie Poke 4 Lite po kablu nic nie dało (macbook). Do tego celu musiałem wyposażyć się w specjalną aplikację Android File Transfer. A potem wgrać ebooki do katalogu znajdującego pod ścieżką
/Books
.


Czytanie
Najważniejsza czynność jaką będzie się robiło na tym czytniku.

Tak jak wspomniałem w poprzedniej części wpisu, problematyczne będą na pewno pliki z rozszerzeniem pdf
. Sześć cali, to zdecydowanie za mało by komfortowo przeglądać czy nawet czytać. Idąc dalej za ciosem wgrałem pdf z instrukcja obsługi jednego produktu. Nie dość, że źle przeskalował plik, to jeszcze nawigowanie było problematyczne.
Tutaj najlepszym formatem jest i będzie format mobi
. Tutaj sytuacja jest o tyle prostsza, że wyświetlanie tego typu pliku można sobie dowolnie ustawić według własnych potrzeb. Jeżeli masz problemy ze wzrokiem, to czcionkę powiększamy. Marginesy czy odstępy pomiędzy liniami również. Nie wspominając o kroju pisma (tylko trzeba uważać na polskie znaki – czy dany font je poprawnie wyświetli). Potem, każdy następny, nowy plik mobi będzie wyświetlany z tymi ustawieniami.

Sam tekst jest czytelny, ostry. Pliki ładują się szybko. Nawigacja pomiędzy stronami bezproblemowa.
Podsumowanie
Czytnik ebooków Onyx Boox Poke 4 Lite kosztuje (w dniu publikowaniu recenzji) około 779 zł. Dostępny jest w dwóch kolorach – czarnym i białym. Jest to najtańszy produkt tego producenta (a potrafi mieć dużo droższe z dużo większymi funkcjonalności – może uda się jeszcze je tutaj zrecenzować).
W cenie mamy system na Androidzie, co pozwala na łatwe przesyłanie plików (po za Macbookiem ;). Fenomenalny, podświetlany ekran eInk, który sprawdza się świetnie w każdych warunkach oświetleniowych. Do tego poręcznie wymiary oraz ergonomia użytkowania.