Fotografia

Jak nie fotografować zaćmienia słońca. Zdjęcia zniszczonego sprzętu

Pinterest LinkedIn Tumblr

Kilka tygodni temu w USA było widoczne całkowite zaćmienie słońca. Był to idealny moment by zrobić zdjęcie temu rzadkiemu zjawisku. Amatorzy i profesjonaliści od zachodniego do wschodniego wybrzeża USA rzucili się na robienie zdjęć. Niestety, nie wszystkim się to udało.

Tego dnia w amerykańskim sklepie fotograficznym specjalizującym się w wypożyczaniu sprzętu foto – lensrentals.com – półki świeciły pustkami. Każdy chciał uwiecznić to widowisko najlepszym obiektywem na rynku. Przecież wszystko musi być widoczne.

Sprzedawcy przed oddaniem obiektywu za każdym razem powtarzali swoim klientom żeby zakładać specjalne filtry przeciwsłoneczne by ich nie zniszczyć. Jak łatwo się domyślić, nie wszyscy posłuchali się i oddali zniszczony (czasem bardzo drogi) sprzęt. Z tej okazji ekipa sklepu lensrentals.com postanowiła pokazać zdjęcia uszkodzonego sprzętu.

Zobacz też: Darmowe zdjęcia na bloga, stronę i nie tylko do użytku komercyjnego

Dlaczego serwis postanowił udostępnić te zdjęcia? Z jednej strony dla rozrywki z drugiej ku przestrodze. Co zostało uszkodzone? W sumie każda część systemu była uszkodzona m.in. liście przysłony, lustra, migawki czy sensory.

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że tytułowe zdjęcie tego wpisu pochodzi z obiektywu Canon 600 mm f/4L IS II USM. Jest to bardzo drogie szkło (ceny zaczynają się od 48 tys. złotych!). Widać na nim stopione liście przysłony. Mnie jako fotografa-amatora ten widok bardzo boli. Samo zdjęcie jest bardzo efektowne.

Poniżej jeszcze kilka zdjęć z uszkodzeniami wywołanymi przez zaćmienie słońca.

Wypalone dziura w migawce aparatu. Obiektyw musiał być skierowany bezpośrednio w słońce. Migawka jest uszkodzona w centralnym punkcie.
Uszkodzone lustro Nikona D500.

Powyższe zdjęcia, to tylko mała część sprzętu która została uszkodzona podczas zaćmienia słońca. Autor wpisu na blogu lensrental.com – Zach Sutton – ma nadzieję, że dają one do myślenia i następnym razem każdy, kto będzie chciał robić zdjęcie zaćmieniu słońcu lepiej się do tego przygotuje.

Więcej zdjęć i opisów na blogu lensrental.com.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

1 komentarz

  1. Szkoda tego sprzętu ;(. Najbardziej boli chyba ten obiektyw za prawie 50k ;(

Skomentuj