Fotografia Poradniki

Dlaczego zdjęcia z Instaxa są ciemne?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Jeśli kupiłeś lub dostałeś aparat natychmiastowy, ten co drukuje zdjęcia, i wychodzą z niego ciemne zdjęcia, to będę miał kilka podpowiedzi.

Zanim przejdziemy do konkretów, to warto odpowiedzieć sobie na pytanie jak działa taki aparat natychmiastowy. Jak to się dzieje, że po naciśnięciu spustu migawki zaraz dostajemy gotowe zdjęcie. Ta informacja może być przydatna do zrozumienia problemu z ciemnymi zdjęciami z Instaxa czy Polaroida.

Jak robione są zdjęcia w aparacie natychmiastowym?

Klisza, nazywana również filmem natychmiastowym, to materiał światłoczuły, który jest wykorzystywany w aparatach natychmiastowych do robienia zdjęć. Składa się ona z warstwy emulsji światłoczułej, która reaguje na światło i utrwala obraz.

W momencie gdy robimy zdjęcie, to światło przechodzi przez obiektyw padając na kliszę. To z kolei wywołuje reakcję chemiczną w emulsji światłoczułej powodując powstanie widocznego obrazu na kliszy.

W tym miejscu warto jeszcze dodać, że ze względu na ograniczenia technologiczne jakość zdjęć z kliszy zwykle nie dorównuje jakości zdjęć uzyskiwanych w innych formatach, np. w formacie cyfrowym czy tradycyjnym.

Czytaj także: Jaki aparat natychmiastowy (drukujący zdjęcia) wybrać?

Dlaczego zdjęcia są ciemne w Instaxie?

Skoro już wiemy jak działa aparat natychmiastowy, to możemy przejść do odpowiedzenia na tytułowe pytanie.

  1. Zły tryb ekspozycji (najczęstszy błąd). Instax oferuje kilka trybów ekspozycji, takich jak tryb jasnego lub ciemnego tła. Jeśli wybierzesz zły tryb, zdjęcie może wyjść ciemne. Tak się może stać jeśli wybierzemy tryb słoneczny w ciemnym pomieszczeniu.
  2. Złe warunki składowania kliszy. Klisza do aparatów natychmiastowych powinna być przechowywana w suchym i chłodnym miejscu. Z dala od źródeł ciepła i wilgoci. Jeśli film był narażony na złe warunki składowania, może to wpłynąć na jakość zdjęć.

W większości przypadków będą to złe ustawienia aparatu (światło).

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj