Dzisiaj mam dla Was garść informacji na temat plików torrent oraz całej tej sieci dystrybucji (P2P). Z tego wpisu dowiesz się jak działają, czym są pliki torrent oraz poznasz generatory linków magnet torrent.
Co to są i jak działają pliki torrent?
Czyli dlaczego to wszystko działa?
W systemie dystrybucji plików BitTorrent, plik torrent zawiera informacje dotyczące zasobów, które mają być dystrybuowane. Dodatkowo, w takim pliku znajdują się informacje o innych komputerach, które posiadają dane pliki. Dzięki temu postają małe i wydajne grupy dystrybucyjne zasobów. Te grupy mają nawet swoją specyficzną nazwę – swarms (z ang. rój).
Ciekawe jest to, że pliki torrent nie zawierają żadnych danych o plikach. Dlatego są bardzo małe. Taki plik można porównać do spisu treści (indeksu). w których znajdują się informacje o innych komputerach za pomocą klient Bittorent.
Pliki torrentowe mają rozszerzenie „.torrent”
System dystrybucji torrent został stworzony w celu odciążenia serwerów centralnych. Potężna ilość zapytań o pliki o dużym rozmiarze zapycha przepustowość łączą. W efekcie strony wolno się wczytują i inne pliki bardzo wolno się ściągają.
Nie wiem czy wiecie, ale wiele darmowych programów (open sourcowych także) korzysta z sieci torrentowych by odciążyć właśnie swoje serwery. Są to różnego rodzaju dystrybuje Linuxa czy darmowy program do grafiki GIMP. Najpopularniejszym zastowowaniem sieci torrentów jest udostępnianie różnego rodzaju plików multimedialnych.
Co to jest magnet link?
Tutaj wchodzimy już w ciemniejszą stronę mocy. Jak wspomniałem wcześniej, pliki torrent wykorzystywane są do udostępnienia nielegalnych treści – głównie filmy (nawet takie, który nie miały swojej premiery w kinach). Kolejną złą informacją jest fakt, że na podstawie danych zapisanych w plikach z rozszerzeniach .torrent, w łatwy sposób można odnaleźć osoby udostępniające dane. Torrenty są monitorowane przez różnego rodzaju organizacje antypirackie.
I teraz, jeżeli ktoś chciałby udostępnić jakiś większy zasób, to musiałby dysponować sporym serwerem (miejsce oraz przepustowość łącza). A to jest już droga zabawa.
Dlatego bezpieczniejszym, jak i tańszym rozwiązaniem z punktu widzenia osoby, która chce udostępnić jakiś zasób, są właśnie linki magnet.
Różnica polega na tym, że takie linki zawierają losowe hashe. Te hashe są „odkodowywane” przez klienty BitTorrenta. Jest to możliwe dzięki protokołowi DHT.
Co to jest DHT (Distributed Hash Table – rozproszona tablica mieszająca)?
Na system DHT składa się pewna liczba stacji roboczych, które dzielą między sobą zbiór kluczy. Dodatkowo stacje posiadają możliwość wymiany informacji. Każda stacja jest w stanie przekazać porcję informacji innej stacji znając wyłącznie jej identyfikator (klucz) bądź zestaw kluczy. System gromadzi informacje podobnie do tablicy mieszającej. Każda zapisana informacja musi posiadać etykietę. Wszystkie stacje robocze znają funkcję bądź zestaw funkcji haszujących, które są używane przez sieć DHT. Funkcje haszujące zamieniają etykietę informacji na klucz bądź zestaw kluczy, czyli adres w sieci. W celu zapisania informacji w DHT stacja ma obowiązek przekazać informację do stacji roboczej, która identyfikuje się kluczem obliczonym przez funkcję haszującą. Informacja jest zapisywana na odpowiedniej stacji jako para (klucz, wartość). Każda stacja posiada dostęp do takiej informacji za pomocą klucza. Aby odczytać informację zapisaną w DHT należy obliczyć klucz i zażądać informacji od stacji identyfikującej się tym kluczem.
Generator linków magnet
Generator linków magnet znajdziesz pod adresem: hardrisk.github.io/magnet lub pood.re/magnet/
Źródło: inf. własne, Wikipedia