Njusy Praca Programowanie

Microsoft sprawdził co wkur**a programistów w pracy

Pinterest LinkedIn Tumblr

Nie tak dawno, Microsoft opublikował ciekawe badanie dotyczące programistów – Identifying Factors Contributing to “Bad Days” for Software Developers: A Mixed-Methods Study. Chcieli dowiedzieć się, jakie problemy w pracy negatywnie wpływają na ich samopoczucie i efektywność.

Naukowcy z Microsoftu podzielili badanie na trzy etapy, aby określić, co sprawia, że programiści mają gorszy dzień i jak to wpływa na ich pracę.

  1. Najpierw przeprowadzili wywiady i ankiety, aby odkryć ich wspólne problemy.
  2. Następnie programiści prowadzili dzienniki, w których dokumentowali swoje odczucia.
  3. Na koniec analizowali dane telemetryczne, koncentrując się na takich wskaźnikach jak czas spędzony nad code review i buildach, aby potwierdzić, jak te problemy wpływają na produktywność.

Co frustruje programistów?

Ankietowani programiści dostali poniższe pytania. Następnie musieli je sklasyfikować jak bardzo jest to irytujące – zawsze, często, czasami, rzadko, nigdy, nie dotyczy. Następnie dane zostały zebrane, podliczone i dostajemy poniższą tabelę.

# Powód Waga
1 Opóźnione PR z powodów niezależnych od Ciebie i Twojego zespołu (niestabilne testy, przejściowe problemy, failujące buildy, brak odpowiedzi na CR itp.) 4,22
2 Masz wrażenie, że nic nie udało się zrobić 4,20
3 Laptop działa wolno/zawiesza się 4,15
4 Problemy z uzyskaniem pomocy w przypadku problemów 4,11
5 Większą część dnia spędzasz na spotkaniach 4,02
6 Osoby w Twoim otoczeniu zostały dotknięte np. zwolnieniami, COVID itp. 3,96
7 VPN ciągle się rozłącza 3,90
8 Trzeba było naprawić coś, co nie należało do obowiązków, ale było blokerem 3,72
9 Niespodziewane zadanie 3,68
10 Teamsy nie działają 3,66
11 Debugowanie kodu, którego nie znasz 3,65
12 Menedżer przekazał negatywny feedback 3,52
13 Potrzebujesz dostępu do danych, których wcześniej nie używałeś 3,52
14 Miałeś problem z dostępem do zasobów wewnętrznych 3,46
15 Współpracownicy są marudni/nieuprzejmi w stosunku do Ciebie 3,34

Skutki frustracji

Analiza wykazała, że „złe dni” nie tylko utrudniają programistom pracę, ale także powodują niższą produktywność, prowadzą do stresu oraz mniejszą wiarę w swoje zdolności.

Złe samopoczucie w efekcie:

  • wpłynęło na zmniejszenie ilości i jakości pracy,
  • programiści mieli kłopoty z koncentracją i czuli się zniechęceni,
  • programiści mieli trudności z wykonywaniem zadań.

Ciekawą obserwacją było, że starsi i młodsi programiści doświadczali tych trudności w różny sposób. Seniorzy często czuli frustrację i złość, a niektórzy przyznali, że w takich momentach byli bardziej skłonni do odwiedzania portali z ofertami pracy. Juniorzy z kolei internalizowali te wyzwania, czuli się winni i wątpili w swoje umiejętności.

Chyba wszyscy wiedzą co irytuje i jak to się kończy…

Odnoszę wrażenie, że chyba wszyscy o tym problemach wiedzą i wiadomo jak to się kończy. Fajnie, że ktoś pochylił się na tym problem. Takie badanie dodaje trochę powagi temu problemowi. Co z tym dalej będzie i tak na końcu będzie zależało od nas, bo to my tworzymy kulturę pracy w danej organizacji.

Pełne badanie można znaleźć tutaj.

Od ponad 10 lat jestem zaangażowany w świat elektroniki użytkowej, zdobywając szeroką wiedzę i doświadczenie w testowaniu oraz recenzowaniu najnowszych technologii. Moja kariera obejmuje pracę w wiodących firmach technologicznych, gdzie specjalizowałem się w rozwiązywaniu złożonych problemów technicznych oraz doradzaniu w kwestiach wyboru sprzętu. Na moim blogu publikuję dokładne poradniki oraz recenzje urządzeń takich jak smartfony, routery i słuchawki, oferując czytelnikom rzetelne informacje oparte na wieloletnim doświadczeniu i skrupulatnych testach. Moim celem jest dostarczanie treści, które pomagają w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych oraz pełnym wykorzystaniu możliwości nowoczesnej elektroniki.

Skomentuj