Poradniki

Kupujesz telewizor? Zobacz, na co warto zwrócić uwagę

Pinterest LinkedIn Tumblr

W sklepie stacjonarnym lub internetowym ze sprzętem elektronicznym łatwo się pogubić. Telewizory QLED, 4K, UHD – który jest wart uwagi? Warto zastanowić się nad wyborem dobrego telewizora UHD 4K czy najlepszego Smart TV UHD, gdyż nie jest to łatwe zadanie. Spróbujemy nieco Wam je ułatwić.

Telewizor nadal pozostaje jednym z najważniejszych sprzętów wyposażenia mieszkania. Zdaje się nie mieć konkurencji i zwykle stoi na honorowym miejscu w salonie oraz sypialni. Najpopularniejszy jest telewizor UHD 55 cali, choć wielu z nas poszukuje najlepszego Smart TV UHD.

Trudno wyobrazić sobie życie bez telewizora. Najczęściej używamy go codziennie, mimo może jego rola znacznie się zmieniła, a raczej poszerzył się zakres jego możliwości. Nadal podstawową funkcją dobrego telewizora UHD 4K jest odbiór telewizji, ale też wyświetlanie filmów z różnych nośników i platform oraz oferowanie funkcjonalności Smart TV.

Czytaj także: Przekątna ekranu a odległość od telewizora – jak określić właściwą?

Jaki rozmiar i wyświetlacz wybrać?

Gdy myślimy nad wyborem konkretnego telewizora, warto określić rozmiar ekranu, jaki chcielibyśmy kupić. Najchętniej wybierany jest telewizor UHD 55 cali – to standard w mieszkaniach, ale też dobry wybór do salonu w domku jednorodzinnym. Teraz czas na rodzaj wyświetlacza – na przykład telewizory QLED zapewnią świetnej jakości obraz, dobry kontrast, głęboką czerń i pożądane odwzorowanie barw.

Z kolei modele z wyświetlaczem LCD będą znacznie tańsze, ale musimy liczyć się z gorszą jakością obrazu. Zwróć uwagę także na design – jedni preferują ekran płaski, a inni zakrzywiony. Oba rodzaje mają swoje zalety, które należy rozważyć.

Ultra HD czy Full HD?

Dobry telewizor UHD 4K można już kupić za rozsądne pieniądze. Mimo że 4K to obecnie popularna technologia, warto pamiętać, że rozdzielczość to tylko jedno z ważnych kryteriów.  Stanowi ważny parametr, bo od niego zależy szczegółowość wyświetlanego na ekranie obrazu. Full HD wynosi 1920×1080, czyli ponad 2 miliony pikseli, a Ultra HD – popularne 4K –3840×2160, czyli ponad 8 milionów pikseli. To cztery razy więcej, skąd też nazwa tej technologii.

Wiele jednak zależy od miejsca, w którym chcesz ustawić telewizor. Rozdzielczość ta odnosi się jednak do obrazu statycznego – jak zdjęcia. Obraz w ruchu zwykle ma nieco niższą rozdzielczość. Warto wiedzieć, że dobre Ultra HD kosztuje zwykle dwa razy więcej niż Full HD.

Smart TV to już standard

Interesuje Cię najlepszy Smart TV UHD? Inteligentny telewizor, UHD 55 lub inny, można podłączyć do Internetu i cieszyć się dostępem do ulubionych aplikacji i usług. Odpalimy m.in. Netflixa, sprawdzimy pocztę, skorzystamy z komunikatora, social mediów itd. Możliwości mamy niemal nieograniczone w porównaniu do oferty w telewizji publicznej.

Jeśli przegapiliśmy ostatni odcinek serialu albo jakiś film, będziemy mogli odtworzyć go w dowolnym momencie. Co więcej, często można sterować telewizorem z poziomu smartfona, co znacznie ułatwia jego obsługę.

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Z zawodu jestem programistą JavaScript.

komentarze 2

  1. Akurat szukam jakiegoś telewizora dla siebie, więc dzięki za wskazówki 🙂

  2. Oglądałem ten model na żywo w sklepie na półce. Ekran świeci super, kolory, kontrast i poziom czerni aż dech zapiera. Jeszcze nie tak dawno prawie wszyscy pytali o Soniaki teraz to się zmieniło. Eleganckie i stylowe wzornictwo parametry techniczne i dobre oprogramowanie SMART telewizorów Samsunga przebija konkurencję.

Skomentuj