Platforma testowa

Jak zwykle do testów użyty został laptop Asus K53SV oraz dodatkowy dysk SSD Kingston HyperX 3K 120GB. Chociaż laptop posiada dwa układy graficzne (Intel HD3000 + Nvidia GT540M), technologia Optimus została wyłączona, a testy zostały przeprowadzone na układzie GT540M.

Pozespół: Model: Dostarczył:
Laptop: Asus K53 SV
Dysk SSD: Kingston HyperX 3K 120GB

Testy

Testy zostały przeprowadzone programem OCCT i SpeedFan w spoczynku i pod obciążeniem. Testy zostały wykonane w dwóch kategoriach: temperatura CPU i temperatura GPU.

Pierwszym testem był test spoczynkowy CPU. Jak widać różnica temperatury po użyciu podstawki, a przed użyciem podstawki wynosi zaledwie dwa stopnie i można ją uznać za błąd pomiarowy. Warto jednak zauważyć, że w przypadku użycia Zalmana NC3 wylot powietrza wydawał się być nieco chłodniejszy.

Równolegle z testem CPU, został przeprowadzony test GPU. W tym teście widać wyraźną różnicę i chyba wreszcie można powiedzieć jak rzeczywiście działa podstawka chłodząca.

Test CPU pod obciążeniem  zdaje się potwierdzać przypuszczenia z poprzedniego testu. Działanie podstawki chłodzącej nie ma wpływu na temperaturę procesora i w obu przypadkach osiągnęła ona maksymalną wartość 85stopni.

W stosunku do testów CPU, testy karty graficznej napawają optymizmem. Różnica temperatury wyniosła  aż 11stopni i można do uznać za spory sukces.

Testy syntetyczne pokazały, że Zalman NC3 jest naprawdę wydajną podstawką chłodzącą. Odnosi się to jednak jedynie do karty graficznej, ponieważ jak pokazały testy użycie podstawki chłodzącej do schłodzenia procesora mija się z celem.

Podsumowanie

Test Zalmana NC3 był jednym z ciekawszych jakie miałem okazję do tej pory wykonać. Oprócz walorów samego urządzenia, które z pewnością nie zawiodło, możemy zobaczyć pewne cechy wspólne większości podstawek chłodzących i tym samym obalić niektóre mity na ich temat. Najważniejszym zagadnieniem jest wpływ podstawki na temperatury podzespołów. I chociaż na początku testu przyznałem punkt przeciwnikom tej metody chłodzenia laptopów to należy się małe sprostowanie. Otóż, mimo że wiele laptopów ma bardzo słabą wentylację na spodzie obudowy, to olbrzymi wentylator zastosowany w Zalmanie NC3 naprawdę jest w stanie zdziałać cuda. Dodatkowo odpowiednia budowa podstawki również pozytywnie wpływa na cyrkulację powietrza i okazuje się, że minimum otworów na spodzie, podstawka chłodząca wykorzystuje do granic możliwości.

 

 

 

Zalman NC3 – Zalety

  • Solidna i stabilna konstrukcja
  • Wydajny wentylator
  • Nie zajmuje złącza USB
  • Ciekawy design

Zalman NC3 – Wady

  • Wentylator jest nieco za głośny
  • Podstawka jest za wąska na laptopy 17”

Serdecznie dziękujemy firmie Zalman za udostępnienie sprzętu do testów: