Podstawki chłodzące do laptopów mają zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Jedni i drudzy spierają się co do faktycznej wydajności tego typu urządzeń. Obie strony mają solidne argumenty na poparcie swoich tez, ale jak jest naprawdę? Zapraszam do przeczytania testu podstawki Zalman ZM-NC3, aby sprawdzić, czy warto inwestować w tego typu sprzęt.

O teście

Jakiś czas temu dostałem od przedstawiciela firmy Zalman propozycję wykonania testu podstawki chłodzącej. Oczywiście zgodziłem się, ponieważ każda okazja na przeprowadzenie ciekawego testu jest dobra, a dodatkowo mogłem sprawdzić mit podstawki chłodzącej, który dotychczas był dla mnie niejasny.

Za i przeciw podstawkom chłodzącym

Tak jak pisałem w pierwszym akapicie, podstawki chłodzące mają zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Każda ze stron ma po części rację i postaram się omówić dokładnie wszystkie kwestie sporne.

Pierwszą sporną kwestią jest wpływ wentylatora wmontowanego w podstawkę, który daje nawiew na spód laptopa. Jeśli przyjrzymy się obrazkowi powyżej nietrudno dostrzeżemy pierwszy poważny problem. Mianowicie większość komputerów przenośnych nie ma na spodzie wylotu powietrza. Jest to logiczne, ponieważ większość użytkowników nie korzysta z podstawek i spód notebooka jest zasłonięty. Skoro tak jest, to dlaczego wentylator miałby pomóc, jeśli cyrkulacja powietrza jest w tym miejscu zerowa? Oczywiście moglibyśmy pójść z tą analizą o krok dalej, ale zostawię to na później. Na razie punkt dla przeciwników podstawek.

Kolejna kwestia to wpływ kształtu podstawki na cyrkulację powietrza. Czy podniesienie laptopa o kilka centymetrów i ułożenie go pod kątem kilkunastu stopni może mieć znaczenie? Otóż w tym miejscu należy przyznać punkt zwolennikom podstawek chłodzących. Uzasadnienie werdyktu jest dość proste. Otóż zazwyczaj rozważamy dwa przypadki. W pierwszym laptop stoi na biurku i podniesienie go o kilka centymetrów zwiększa przestrzeń rozchodzenia się ciepła w wylotu powietrza. W drugim przypadku laptop leży na naszych kolanach lub na łóżku. Miękka powierzchnia skutecznie zamyka odpływ powietrza i laptop się grzeje. Użycie podstawki chłodzącej niweluje ten efekt i pozywa nawet na granie na leżąco. Mamy zatem 1-1.

Te dwa postulaty są najczęściej przytaczanymi argumentami na forach o tematyce komputerowej. Oba mają w sobie sporo prawdy, ale w obu znajdziemy również ziarnko fantazji. Aby rozmyć wszelkie wątpliwości, czas na przejście do właściwego testu.

Budowa podstawki

Zalman NC-3 to smukła i sprawiająca dobre wrażenie podstawka chłodząca. Czarny kolor i przyzwoite wykonanie dobrze świadczą o produkcie. Sercem urządzenia jest 200mm wentylator, który docelowo ma chłodzić laptopa (wyniki testów znajdziecie w dalszej części artykułu), zasilany jest przez złącze USB. Na całe szczęście nie tracimy złącza, ponieważ podstawka oferuje dodatkowy port USB.

 

Producent deklaruje, że podstawka pasuje do laptopów o maksymalnej wielkości matrycy 17cali. Należy jednak zauważyć, że laptop o wielkości 15,6 cala zajmuje już całą powierzchnię podstawki. Nie oznacza to jednak, że większy komputer nie będzie stabilny na podstawce. Jedynie boki będą nieco wystawać, ale wszystko wciąż będzie stabilne.

Kultura pracy i wygoda użytkowania

Kolejnym etapem recenzji jest sprawdzenie czy podstawka jest wygodna w użyciu oraz jaką kulturę pracy prezentuje. W pierwszym przypadku z pewnością nie można mieć żadnych zastrzeżeń, ponieważ, jak podkreśliłem wcześniej podstawka jest bardzo smukła i sprawia wrażenie „biznesowej”. W przypadku kultury pracy sprawa jest względna. Tak naprawdę dopuszczalny poziom hałasu dla każdego jest inny. W moim odczuciu Zalman NC3 to produkt średniogłośny. W prawdzie wentylator jest cichszy niż standardowe chłodzenie laptopa przy pełnym obciążeniu, ale w spoczynku może nieco drażnić zwolenników ciszy absolutnej. Mimo to poziom hałasu wciąż jest do zaakceptowania i większość użytkowników nie będzie miała z nim problemów.

1 2
Author

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Na etacie programuję w JavaScript, w wolnej chwili cykam zdjęcia.

1 komentarz

  1. Taaajasne Reply

    Pierwszą sporną kwestią jest wpływ wentylatora wmontowanego w podstawkę, który daje nawiew na spód laptopa. Jeśli przyjrzymy się obrazkowi powyżej nietrudno dostrzeżemy pierwszy poważny problem. Mianowicie większość komputerów przenośnych nie ma na spodzie wylotu powietrza. Jest to logiczne, ponieważ większość użytkowników nie korzysta z podstawek i spód notebooka jest zasłonięty.
    Nie rozumiem Cię, podstawka chłodzi od spodu gdzie znajdują się w laptopie wloty powietrza, przynajmniej mój tak ma, a bokiem ciepłe powietrze wychodzi i wszystko pasuje…

Skomentuj