Z najnowszym systemem Microsoftu można zapoznawać się oficjalnie od 29 lipca. Zwykły użytkownik potrzebuje jednak czasu na przyzwyczajenie się do nowego oprogramowania, a często też bez przydatnych wskazówek może być skazany na tymczasową frustrację. Oto parę porad, które mogą ułatwić zmierzenie się z nową wersją Windowsa.

 

Podczas instalacji program automatycznie dobiera parametry ustawienia ekranu, jednak często monitor lub karta graficzna mają dużo większe możliwości bądź instalator nie potrafi rozpoznać karty i ustawia standardową rozdzielczość VGA. Należy wówczas ręcznie rozprawić się z problemem. Gdyby rozdzielczość zalecana przez producenta wydawała się za wysoka, zamiast zmniejszenia jej, można wejść w polecenie Zaawansowana zmiana rozmiaru tekstu i innych elementów i w sekwencji System i Ekran zwiększyć rozmiary wyświetlanych obiektów.

 

Windows 10 daje możliwość utworzenia wirtualnych pulpitów (skrót Windows Ctrl D), które ułatwiają pracę z wieloma programami naraz. Jest to rozwiązanie znane dla użytkowników Linuxa czy OS X, jednak w świecie Microsoftu, to zupełna nowość. Możemy przeskakiwać pomiędzy pulpitami za pomocą skrótów Windows Ctrl Strzałka w prawo oraz Windows Ctrl Strzałka w lewo. Każdy z pulpitów nie jest jednak oddzielnym tworem, zatem jedna konfiguracja obejmuje wszystkie pulpity.

 

Aby włączyć funkcje skrótów klawiszowych (niezastąpione Ctrl C i Ctrl V), należy przywołać konsolę tekstową, naciskając klawisze Windows R oraz wpisując komendę „cmd”. Następnie należy wejść w Właściwości i zaznaczyć pole Włącz skróty klawiaturowe z klawiszem Ctrl.

 

Mimo, że każdy Windows 10 wyposażony jest w zupełnie nową przeglądarkę internetową Edge, to w systemie nadal przemycony jest Internet Explorer (ze względu na stare aplikacje webowe, niedziałające pod żadną inną przeglądarką).

 

System, zwłaszcza na początku, może nieco zniechęcić do siebie, jednak zawiera zaawansowane zmiany, na które użytkownicy czekali od bardzo dawna.

Author

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Na etacie programuję w JavaScript, w wolnej chwili cykam zdjęcia.

1 komentarz

  1. Ten windows cały czas ma problemy. Zwłaszcza własny program outlook traktuje jak opce ciało i się z nim nie może zgrać…

Skomentuj