Święta to rodzina, tradycja, ale też prezenty. Dlatego też w tym szczególnym dla wszystkich dniu mamy dla Was specjalny prezent – wielki test bożonarodzeniowy. Przez prawie trzy miesiące zbieraliśmy wyniki przeróżnych modeli chłodzeń procesorów, by dzisiaj wreszcie je opublikować. Macie już kubek gorącej herbaty? Jeśli tak to zapraszam do przeczytania testu.

Założenia testu

Przygotowując ten test początkowo chciałem zebrać wyniki modeli ze średniej półki. Wkrótce jednak zaczęły napływać kolejne modele i uświadomiłem sobie, że test będzie celował nieco wyżej; w półkę średnią-wyższą. Kolejnym etapem było wyznaczenie procedury testowej. Zatem aby jak najlepiej oddać wydajność sprzętu wykonane zostały testy zarówno dla procesora o domyślnym taktowaniu jak i po podkręceniu. Po przeprowadzeniu kilku testów okazało się że wyniki poszczególnych chłodzeń są dość podobne, a pewne szczegóły znacznie się różnią. Chodzi tutaj o kulturę pracy, sposób montażu i wyposażenie, które oprócz wydajności są bardzo ważnymi czynnikami przy wyborze chłodzenia. Myślę, że dopiero zebranie takiego kompletu danych pozwoli na wystawienie rzetelnej i dość obiektywnej opinii na temat wybranego sprzętu.

Zawodnicy i procedura testowa

Do testu stanęło 8 różnych modeli chłodzeń z średniej-wyższej półki i dla porównania chłodzenie boxowe. Wszystkie chłodzenia były testowane takie, jakie zostajemy w pudełku, bez zmiany, ani dodawania wentylatorów. Pasta termoprzewodząca również jest taka jaką dostajemy. Testy wszystkich chłodzeń zostały przeprowadzone na takim samym komputerze testowym. W testach wzięły udział następujące coolery:

Chłodzenie BOX

Pierwszym chłodzeniem w całym zestawieniu jest chłodzenie dostarczane wraz z procesorem. Nie będę się tutaj za bardzo rozpisywał, bo jaki box jest każdy widzi. Skromne, niskie i mało wydajne. Zaletą takiego chłodzenia jest ewidentnie montaż, ponieważ naciągnięcie zapięcia nie jest trudne, natomiast nie jest to rekompensata za niską wydajność takiego chłodzenia. Jeśli zamierzamy podkręcać nasz procesor, musimy wymienić boxa na coś mocniejszego, bo nawet bez podkręcania ten mały radiatorem ze skromnym wiatraczkiem potrafi się nieźle spocić.

Noctua U12P SE2

O tym chłodzeniu powstał wcześniej osobny artykuł, niemniej jednak przypomnę pokrótce ten schładzacz. U12P SE2 to nowa wersja starej dobrej UP12.  Chłodzenie austriackiego producenta jest jedną z najwyższych w teście konstrukcji i jedną z najbardziej rozłożystych (za sprawą dwóch wentylatorów). Jak zwykle w przypadku produktów Noctua, wraz z chłodzeniem otrzymujemy duży porządny zestaw dodatków (w tym duża tubka pasty termoprzewodzącej). Instrukcja obsługi jest czytelna, a montaż nie jest trudny.

Scythe Grand Kama Cross

Kolejnym coolerem w zestawieniu jest Scythe Grand Kama Cross. Jak sama nazwa wskazuje (przynajmniej człony „Grand” i „Cross”) do czynienia mamy z dużym i rozłożystym chłodzeniem, składającym się dwóch radiatorów. Na radiatorach opiera się 120mm wentylator, który odprowadza ciepło. Oba radiatory nie są ze sobą połączone, ale oba łączą się ze stopą za pomocą miedzianych rurek. Dużym plusem chłodzenia jest łatwy montaż, natomiast instrukcja woła o pomstę do nieba. Osoba, która miałaby zamontować chłodzenie pierwszy raz mogłaby sobie nie poradzić.

SilentiumPC Spartan HE923

Spartan HE923 to znany produkt polskiej firmy SilentiumPC. Ten model jest moim prywatnym chłodzeniem i mogę powiedzieć o nim nieco więcej. Otóż pierwszą cechą wyróżniającą spartana na tle innych są bardzo cienkie żeberka. Jak ktoś wcześniej zauważył, żeberka, a raczej płytki znajdujące się na górze bardzo łatwo urwać. Jeśli chodzi o wielkość to Spartan jest jednym z niższych (tudzież mniejszych) coolerów w tym zestawieniu. Niewątpliwym plusem tego chłodzenia jest bardzo przejrzysta instrukcja obsługi, natomiast montaż tego chłodzenia, chociaż z pozoru łatwy jest prawdziwą katorgą. Nie wiadomo bowiem czy pchać chłodzenie na siłę i kaleczyć palce, czy lepiej odpuścić, bo lepsza wymiana chłodzenia niż złamanie płyty głównej na pół.

Thermaltake Contac 21

Contac 21 to ostatnio bardzo popularne chłodzenie wśród osób szukających kompromisu pomiędzy wydajnością, a ceną. Cooler jest niewiele mniejszy od SilentiumPC Spartana, chociaż paradoksalnie zajmuje więcej miejsca. Montaż na AM3 chyba nie został dobrze przemyślany, ponieważ chłodzenie jest montowane odwrotnie wobec większości schładzaczy (na szerokość, a nie długość płyty), przez co ledwo udało wcisnąć się dość spore Kingstony HyperX Predator do slotu najbliżej procesora. Mimo to Contac 21 ma kilka ważnych zalet, min solidne i łatwe w montażu mocowanie, bardzo przemyślaną instrukcję obsługi i łatwy montaż dodatkowych wentylatorów.

Thermaltake Contac 30

Kolejnym chłodzeniem od Thermaltake w naszym zestawieniu jest Contac 30. O ile 21 można przyrównać do Spartana SilentiumPC, tak 30tkę do Fortisa. W przeciwieństwie co niższego modelu Contac 30 montowany jest normalnie i bez problemu mieszczą się wysokie RAMY. Podobnie jak w przypadku poprzedniego modelu instrukcja obsługi jest przystępna, chociaż montowanie jest inne niż w przypadku niższego modelu.

Zalman CNPS9900DF

Zdecydowanie najciekawszym modelem w całym zestawieniu jest Zalman CNPS9900DF. Podwójny kolisty radiator i dwa ledowe wentylatory robią wrażenie. Niestety takie rozwiązanie ma jeden mankament. Wentylatorów nie można wymienić. Na całe szczęście są one na tyle ciche, że ich wymiana nie będzie konieczna nawet dla największych fanów ciszy. W pudełku oprócz chłodzenia znajdziemy zestawy montażowe, niezbyt przystępną instrukcję obsługi i tubkę pasty termoprzewodzącej.

Zalman CPNS 10X Optima

Optima to propozycja Zalmana w high-middle endzie. Chłodzenie na tle konkurencji nie wyróżnia się znacząco swoją budową, ale widać że zostało wykonane starannie. Podobnie jak w przypadku 9900DF instrukcja obsługi skutecznie utrudnia szybki montaż.

Platforma testowa i procedura testowa

Wszystkie testy zostały wykonane na takiej samej platformie testowej. Wyniki były mierzone w czterech kategoriach: Spoczynek, Stres, Spoczynek po OC, Stres po OC. Komputer za każdym razem był obciążany programem OCCT z jednocześnie włączonym testem SuperPi 16M. Temperatury były mierzone programem HWMonitor.

Podzespół Model
Procesor AMD Phenom II 720BE@ 3.5GHz
Płyta główna Gigabyte 870A-USB3L
Pamięć RAM Kingston HyperX Predator 2x4GB 1866MHz
Dysk SSD Kingston HyperX 3K 120GB
Karta graficzna Gigabyte GeForce GTS450 1GB
Zasilacz LC-POWER Hyperion 700W

Wyniki

Jak pewnie niektórzy z Was zauważyli, wyniki osiągnięte przez Noctue U12P SE2 znacznie się różnią od tych osiągniętych w poprzednim teście. Zmiana jest efektem użycia innego programu monitorującego temperatury. W poprzednich testach użyty został Speedfan, który zawyżał temperatury. Doszedłem do tego trochę przez przypadek, gdy przyłożyłem rękę do radiatora ,a następnie porównałem wyniki z obu programów i wyniki były zaskakujące. Dlatego też w tym teście i we wszystkich następnych wyniki będą pochodziły z HWMonitora.

Kultura pracy

Każdy z testowanych schładzaczy miał inną kulturę pracy, chociaż wszystkie mieściły się w dopuszczalnych normach. Gdybym jednak miał wytypować pierwszą trójką to na pierwszym miejscu postawiłbym Zalmana CNPS9900DF, później jest Noctua U12P SE2. Trzecie miejsce ciężko wybrać, chociaż najlepsze wrażenie sprawiał Contac 21.

Podsumowanie

W ciągu ostatnich miesięcy dotarło do mnie 8 różnych coolerów prezentujących 8 podejść do tematu chłodzenia procesora. Niemniej było warto przyjrzeć się im wszystkim, chociażby dlatego, żeby wybrać zobaczyć różnice pomiędzy modelem za 50zł, a takim za 250zł, porównując je do chłodzenia dostarczanego przez producenta procesora. I chociaż i tak nie udało się zaprezentować pełnego przekroju cenowego, to i tak myślę, że każdy w tym zestawieniu znajdzie coś dla siebie. Po przeprowadzeniu wszystkich testów nasuwa się pytanie: czy któreś z zaprezentowanych chłodzeń zasługuje na wyróżnienie? Myślę że krzywdzące byłoby wrzucenie ich wszystkich do jednego worka, dlatego pozwolę sobie na stworzenie rankingu w kilku kategoriach.

Wydajność:

 1. Noctua U12P SE2
 2. Zalman CNPS 9900DF
 3. Scythe Grand Kama Cross

Kultura Pracy:

 1. Zalman CNPS9900DF
 2. Noctua U12P SE2
 3. Thermaltake Contac 21

Wyposażenie dodatkowe:

 1. Noctua U12P SE2
 2. Zalman CNPS9900DF
 3. Thermaltake Contac 30

Łatwość Montażu:

 1. Scythe Grand Kama Cross
 2. Thermaltake Contac 21
 3. Noctua U12P SE2

Stosunek Cena/Jakość

 1. Scythe Grand Kama Cross
 2. Thermaltake Contac 21
 3. Thermaltake Contac 30
Author

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Na etacie programuję w JavaScript, w wolnej chwili cykam zdjęcia.

Skomentuj