Tak, jak zresztą wiele, innych urządzeń, noktowizor służył na samym początku do celów wojskowych. Jednak z czasem, zyskał również ogromną popularność wśród cywilów, którzy docenili jego szerokie zastosowanie. Do czego zatem możemy wykorzystać, w codziennym życiu, to urządzenie umożliwiające widzenie w ciemnościach?

Czym jest i jak działa noktowizor?

Początki noktowizora sięgają lat 20-tych ubiegłego wieku, kiedy to, został on wynaleziony przez J.L. Bairda. Najpierw, jak już wspomnieliśmy, był głównie wykorzystywany, przez wojsko, służby wywiadowcze, czy oddziały paramilitarne. Jak wiemy, człowiek jest przystosowany do dziennego trybu życia i nawet w części, nie jest obdarzony tak czułym wzrokiem jak drapieżniki, czy inne zwierzęta, prowadzące typowo nocny tryb życia.

Z tego też powodu, konieczne okazało się stworzenie takiego urządzenia, które by w tym pomogło. Dzięki zastosowaniu przetwornika obrazu, wzmacniającego światło, nawet kilkadziesiąt tysięcy razy, możliwe jest zobaczenie na ekranie noktowizora, wyraźnych i ostrych obrazów, niedostrzegalnych dla ludzkiego oka. Nawet, jeśli nie mamy dostępu, do zewnętrznego światła (nocą zapewnia je księżyc, gwiazdy, czy rozproszone światło z odległych miejscowości), to dzięki wyposażeniu noktowizora w iluminatory podczerwieni, możliwe jest wzmocnienie obrazu w całkowitej ciemności.

Niestety, technika otrzymywania obrazów w noktowizorach uniemożliwia rozróżnianie prawdziwych barw, obserwowanych przez nas obiektów. Wszystko na ekranie bowiem będziemy widzieć w kolorze zielonym, a szczegóły przedmiotów, zwierząt, czy ludzi mogą być wykrywane jedynie na podstawie ich jasności. Tutaj warto wspomnieć, że to właśnie kolor zielony, charakteryzuje się największą ilością odcieni, ze wszystkich barw światła, co umożliwia obserwatorowi wykrywanie obiektów, niewiele się od siebie różniących.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze noktowizora?

Na rynku jest coraz większy wybór noktowizorów. Różnią się one ceną, parametrami jak i funkcjonalnością. Czego innego bowiem będą szukać amatorzy, a na innego aspekty zwrócą uwagę profesjonaliści, którym urządzenie to, jest jednak niezbędne w pracy. Jednak w obu przypadkach zasadnicze znaczenie będzie mieć na pewno rozdzielczość obrazu, którą określa się w liniach/mm. Im będzie ona wyższa, tym w określonych warunkach oświetlenia, będzie można dostrzec większą ilość szczegółów.

Następnym kryterium jest zasięg widzenia noktowizora. W najprostszych urządzeniach wynosi on około 50 metrów, natomiast w tych bardziej zaawansowanych, nawet 300 – 600 (przy włączonym oświetlaczu podczerwieni). Również o obserwacji detali decyduje zoom, który jest obecny tylko w niektórych modelach noktowizorów. Jeśli natomiast planujemy przemieszczać się z urządzeniem, to warto kupić takie, które będzie wyróżniało się małymi rozmiarami i wagą, a także będzie wyposażone w system montażu na głowę lub hełm.

W jakich sytuacjach przydaje się noktowizor?

Obecnie możemy wybierać wśród bardzo bogatej oferty noktowizorów. To, na jaki zakup się zdecydujemy, uzależnione jest głównie od budżetu, który możemy na to przeznaczyć, jak i oczywiście, jego przyszłego wykorzystania. Wiele ciekawych propozycji noktowizorów, znajdziemy np. https://www.alfatronik.com.pl/noktowizja-noktowizory-c-12_46.html. W jakim celu zatem możemy wykorzystać noktowizor?

Noktowizor do profesjonalnych działań

Tego rodzaju sprzęt jest niezbędnym elementem wyposażenia w wojsku, policji, straży miejskiej, agencjach ochrony, służbach granicznych i nadleśnictwach. Przydatny jest w przypadku akcji prowadzonych nocą, czy też w ciemnych pomieszczeniach. Wykorzystywany jest jako noktowizor dla kierowców wozów bojowych i samochodowych, ale także jako strzelecki celownik noktowizyjny, współpracując z celownikiem kolimatorowym lub holograficznym.

Noktowizor w myślistwie

Noktowizor, w tym przypadku, jest urządzeniem nieodzownym podczas nocnych polowań. Myślistwo stanowi również najszerszy obszar zastosowań noktowizorów. Najczęściej stosuje się go jako zintegrowaną część celownika lub jego nakładkę. Urządzenia te są proste w obsłudze i nie sprawiają problemów przy regulowaniu ustawień. Warto tu wspomnieć, że od 1 sierpnia 2017 r. rozporządzeniem Ministra Środowiska, myśliwi w Polsce mają możliwość zakładania na swoją broń urządzeń termowizyjnych i noktowizyjnych, ze zgodą (jak na razie) na wykorzystywanie takich zestawów podczas polowania na dziki.

Noktowizor do połowu ryb

Coraz częściej z noktowizorów korzystają także wędkarze, dlaczego? Ponieważ podczas łowienia trzeba regularnie sprawdzać zachowanie spławika, czy też ruchu na wodzie. Każde normalne oświetlenie tafli jeziora, czy stawu, będzie od razu zauważone przez ryby, co może je wypłoszyć. Natomiast używając noktowizora, możemy wszystkie czynności wykonywać bardziej dyskretnie.

Hobbystycznie

Przy pomocy noktowizora, miłośnicy natury mogą obserwować nocne życie zwierząt, a także nagrywać ich zachowanie i zwyczaje. Często korzystają z nich amatorzy gier paramilitarnych, takich jak np. airsoft, czy paintball. Montują oni noktowizory na kaskach, na specjalnych uprzężach (takich samych jakich używają zawodowi żołnierze). Ważne przy tym jest to, aby ich obudowa była mocna i odporna na działanie wody, pyłu, czy też różnego rodzaju uszkodzeń mechanicznych.

Jak widać, zastosowań noktowizorów jest sporo i tylko wyłącznie od waszych potrzeb, będzie zależeć to, na jaki model się zdecydujecie.

Author

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Na etacie programuję w JavaScript, w wolnej chwili cykam zdjęcia.

Skomentuj