Poradniki Praca

User Experience Designer – na czym polega praca na tym stanowisku?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Coraz więcej osób interesuje się pracą w branży IT, która przyciąga kandydatów m.in. ze względu na wysokie zarobki. Obecnie coraz popularniejszym zawodem staje się User Experience Designer. Czym zajmuje się osoba na tym stanowisku i na jakie wynagrodzenie może liczyć?

Czym zajmuje się User Experience Designer?

Dostosowywanie produktu do klientów w taki sposób, aby jego użytkowanie było jak najbardziej satysfakcjonujące – tak można opisać to, czym na co dzień zajmuje się User Experience Designer. Osoba na tym stanowisku zajmuje się więc projektowaniem doświadczeń odbiorcy danego produktu. Najczęściej są to strony internetowe lub aplikacje, ale praca UX Designera może również dotyczyć usług i produktów w fizycznej formie.

Do obowiązków przedstawiciela tego zawodu należy m.in. badanie i analiza potrzeb oraz oczekiwań odbiorców produktu, projektowanie makiet i interakcji, a także testowanie proponowanych rozwiązań. Zawód UX Designera opiera się na stałej współpracy z zespołem programistów oraz grafików. Osoba zajmująca to stanowisko dba, aby produkt cechował się funkcjonalnością, odpowiadał na wszystkie potrzeby końcowego użytkownika, a jednocześnie był dla niego przystępny w obsłudze.

Kto może wykonywać zawód UX Designera?

Do wykonywania zawodu UX Designera nie jest konieczne skończenie konkretnego kierunku studiów. Niezbędny jest natomiast szereg umiejętności i cech, które pozwalają na odpowiednie wykonywanie tego zawodu.

Potencjalny User Experience Designer powinien być osobą przejawiającą zdolności analityczne. Są one niezbędne np. podczas pracy z raportami oraz analizy i przewidywania kroków potencjalnych użytkowników produktów. Co więcej, dobrze, jeśli kandydat ma wiedzę z zakresu e-commerce oraz marketingu. Standardem jest także dobra znajomość języka angielskiego.

Oprócz tego aplikujący na to stanowisko musi cechować się komunikatywnością oraz mieć umiejętność współodczuwania. Dzięki temu możliwa jest owocna współpraca z klientami. Empatia jest również niezbędna do umiejętnego prognozowania potrzeb i odczuć odbiorców danego produktu w związku z jego użytkowaniem. Komunikatywność to kluczowa cecha także podczas współpracy z innymi zespołami specjalistów. Ponadto ważne jest poczucie estetyki, które przydaje się chociażby podczas współpracy z grafikami. Pomocna może okazać się znajomość podstaw języka programowania, jednak nie jest to koniecznością.

User Experience Designer – ile zarabia?

Zarobki UX Designera są stosunkowo wysokie. Oczywiście, pensja w znacznej mierze zależy od doświadczenia w zawodzie, umowy, na podstawie której pracuje UX Designer, oraz firmy, w której jest się pracownikiem.

W przypadku początkujących UX Designerów wykonujących zawód na podstawie umowy o pracę mówi się o zarobkach w wysokości 8-11 tys. zł brutto miesięcznie. Osoba ze średnim doświadczeniem może liczyć na pensję w wysokości 12-15 tys. zł brutto, natomiast specjalista z wieloletnim doświadczeniem zarabia około 16,5-21 tys. zł brutto na miesiąc.

W przypadku umowy B2B średnie zarobki się nieco wyższe. Początkujący UX Designer może liczyć na stawkę 8-11 tys. złotych brutto miesięcznie, a osoba ze średnim doświadczeniem zarabia około 12-16 tys. zł na miesiąc. Z kolei wynagrodzenie eksperta z wieloletnim doświadczeniem to kwota rzędu mniej więcej 16-25 tys. zł brutto miesięcznie.

Gdzie szukać pracy jako UX Designer?

Ze względu na dynamiczny rozwój segmentu technologii informacyjnej w sieci pojawia się coraz więcej związanych z nim ofert pracy. Potencjalni User Experience Designerzy mogą szukać zatrudnienia zarówno poprzez znajomych, na portalach branżowych, jak i na serwisach specjalistycznych.

Portalem poświęconym ofertom pracy wyłącznie w branży IT jest m.in. No Fluff Jobs. Za jego pośrednictwem kandydaci mają możliwość porównywania ofert pracy pod względem miesięcznego wynagrodzenia, a także filtrowania ogłoszeń w zależności od wielu czynników np. typu umowy, doświadczenia kandydata czy lokalizacji.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj