Poradniki

UI i UX to nie to samo – sprawdź, czym się od siebie różnią!

Pinterest LinkedIn Tumblr

UI design oraz UX design to pojęcia, z którymi w branży IT można się spotkać bardzo często i cieszą się one coraz większą popularnością w środowisku technologicznym i biznesowym. Warto pamiętać, że User Interface i User Experience to dwie różne sprawy, których nie należy stosować zamiennie. Czym się od siebie różnią i czym zajmują się specjaliści z tych dziedzin? Sprawdź!

Podstawowe różnice między UI a UX designem

UI Designer to osoba, która zajmuje się przede wszystkim tworzeniem aspektów wizualnych aplikacji lub strony WWW. Jak samo rozwinięcie tego skrótu (User Interface) wskazuje, największy nacisk kładzie on na to, jak prezentuje się interfejs. Do swojej codziennej pracy UI Designer wykorzystuje przede wszystkim programy graficzne i projektowe. Skupia się na tym, aby produkt, nad którym pracuje, wyglądał jak najbardziej estetycznie. Musi przestrzegać wytycznych dotyczących stylistyki i układu oraz dołożyć wszelkich starań, aby wszystkie, nawet najdrobniejsze elementy interfejsu były ze sobą spójne pod kątem wizualnym i jednocześnie nie utrudniały wygodnego używania gry, aplikacji czy programu lub strony.

UX, czyli User Experience, to z kolei dziedzina, która zajmuje się kreowaniem doświadczeń użytkownika. Za tym pojęciem kryje się projektowanie strony, aplikacji lub innego produktu, który będzie intuicyjny, funkcjonalny i wygodny w obsłudze. Zadaniem UX Designera jest zadbanie o to, aby każda osoba, która korzysta z opracowywanego produktu, wiedziała, jak poruszać się po poszczególnych zakładkach czy menu oraz nie miała wątpliwości w zakresie tego, jak używać przycisków i odnośników oraz gdzie szukać konkretnych informacji. Działania w tym zakresie opierają się w dużym stopniu na badaniach marketingowych i psychologicznych, a także na testach i analizie uzyskanych wyników.

Praca kreatywna w branży IT? Czemu nie!

Wiele osób ma błędne przekonanie, że kariera w IT wiąże się z wykonywaniem skomplikowanych analiz i opiera się tylko na programowaniu i żmudnym tworzeniu długich i zawiłych kodów. W rzeczywistości jednak ten dynamicznie rozwijający się sektor zapewnia naprawdę szeroki wybór ciekawych stanowisk, które umożliwiają pracę kreatywną. Chcąc budować swoją ścieżkę zawodową w branży informatycznej, nie musisz się obawiać nudy czy stagnacji. UX i UI design to gałęzie IT, które pokazują, że w tym sektorze można wykonywać naprawdę ciekawe projekty i korzystać nie tylko z umiejętności technicznych, ale także dużych pokładów kreatywności i poczucia estetyki.

Zarówno UX, jak i UI to dziedziny, które obecnie dynamicznie się rozwijają. W Polsce cieszą się coraz większą popularnością, a co za tym idzie – przybywa związanych z nimi stanowisk pracy. Przedsiębiorcy poszukują zarówno specjalistów z doświadczeniem, jak i osób, które mają wiedzę teoretyczną, która wymaga praktycznego ugruntowania. Dzięki temu zarówno ci, którzy działają w tym kierunku od kilku lat, jak i ci, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki na stanowiskach juniorskich, znajdą odpowiednie zatrudnienie dla siebie.

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Z zawodu jestem programistą JavaScript.

Skomentuj