Overcloking Poradniki

Tydzień overclockingu z HighLab.pl – soft overclockera

Pinterest LinkedIn Tumblr

Podkręcanie słusznie kojarzy nam się z poprawianiem wydajności sprzętu komputerowego. Jednakże samo OC byłoby znacznie utrudnione bez dodatkowego softu, dzięki któremu możemy monitorować temperatury, sprawdzać stabilność czy po prostu podnieść taktowanie procesora czy karty graficznej. W dzisiejszym tekście z serii Tydzień Overclockingu zaprezentuje Wam niezbędne oprogramowanie każdego overclockera.

Podstawowe programy diagnostyczne

Wśród programów niezbędnych overclockerowi są programy wskazujące model i taktowanie procesory czy karty graficznej. Obecnie najlepszymi programami są do tego CPU-Z do diagnostyki procesora i odpowiednio dla karty graficznej GPU-Z. Oba programy wzkazują najważniejsze dane dot. producenta, modelu, rewizji, taktowania czy pamięci naszego sprzętu, a także najważniejsze dane dot. całego systemu, takie jak pamięć ram czy płyta główna. W przypadku podkręcania tych podzespołów są one niezbędne.

Diagnostyki ciąg dalszy

Kolejnym programem wartym uwagi jest Everest. Dostępny w dwóch wersjach program (Home i Ultimate Edition) oferuje wiele ciekawych danych na temat naszego sprzętu. Dzięki Everestowi dowiemy się niemal wszystkiego o tym co jest podpięte do naszej płyty głównej.

Kontrola temperatur

Na temat programowej kontroli temperatur krąży wiele plotek. Niektóre mówią, że programy przekłamują prawdziwe dane, a inne, że zupełnie nie działają. Bzdura, o ile czujnik temperatur działa, a posiadany przez nas sprzęt jest przez program obsługiwany to program wskazuje dobre dane. W przypadku kontroli temperatur najlepszymi wydają się być CoreTemp i Speedfan.

Testy stabilności

To, że osiągniemy określone taktowanie wcale nie oznacza, że komputer jest stabilny. Najczęściej podkręcamy nasze komputery w celu osiągnięcia lepszej wydajności w grach lub programach graficznych, dlatego stabilność gra na dla nas kluczową rolę. W tym wypadku polecam Orthosa i OCCT, jako najlepsze programy sprawdzające stabilność. Oba programy oferują różne testy obciążające sprzęt, dzięki czemu łatwiej wykryć ewentualną niestabilność sprzętu.

Programy wspomagające podkręcanie

Chociaż podkręcanie powinno odbywać się z poziomu BIOS, w przypadku karty graficznej niekoniecznie jest to możliwe. Ponadto niektóre płyty główne posiadają mocno ograniczone BIOSy, przez co overclockerzy nie mogą ustawić porządanego taktowania. Aby chociaż częściowo zniwelować te ubytki, warto użyć programów ClockGen i Riva tuner. Pierwszy z nich pozwala na przetaktowanie procesora, jednakże nie pozwala na zmianę napięcia. Ponadto obsługuje tylko niektóre modele procesorów. Riva Tuner jest programem do podkręcania kart graficznych i oferuje szereg funkcji mających na celu podniesienie taktowania rdzenia czy pamięci.

Jak widać podkręcanie to więcej softu niż sprzętu. Oczywiście nie trzeba stosować powyższego oprogramowania, ale jest ono bardzo pomocne i sprawia, że podkręcanie bez niego traci jakikolwiek sens.

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Z zawodu jestem programistą JavaScript.

komentarze 2

  1. Everest z tego co pamiętam nie jest już rozwijany:) Jego miejsce zajęła AIDA:) Ale mogę się mylić:)

Skomentuj