Baner

Nie trudno zauważyć, że rozwój cywilizacji idzie w stronę wielozadaniowości. Ostatnimi czasy największą popularnością cieszą się produkty o funkcjonalności szwajcarskiego scyzoryka, czyli po prostu wielofunkcyjne. Już nie wystarczy, żeby krem nawilżał, pralka prała, a telefon dzwonił – obecnie krem powinien też wyrównywać koloryt skóry, chronić przed słońcem i odmładzać, pralka ma prać, suszyć, odkażać i najlepiej składać w kostkę (swoją drogą przydałaby się taka maszyna…), a telefon… Telefon w XXI wieku ma obowiązek robić absolutnie wszystko.

Ma zastępować tradycyjny telefon stacjonarny, listy, komputery, a także aparat fotograficzny i kamerę, nie wspominając już o takim drobiazgu, jak prawa ręka. Bardzo wielu posiadaczy wielofunkcyjnych telefonów komórkowych, czyli smartfonów, uważa, że przy takim sprzęcie żadna inna elektronika nie jest im już do szczęścia potrzebna. Czy słusznie?

Absolutnie niesłusznie.

Gdyby telefony komórkowe były tak bezbłędne, to już dawno wyparłyby kamery z całego przemysłu filmowego. Prawda jest taka, że smartfon, owszem, jest użyteczny i pozwala szybko i w miarę skutecznie zrobić zdjęcie lub sfilmować jakiś materiał, ale o ile fotografie robione w ten sposób jeszcze się do czegokolwiek nadają (o ile są robione przy dobrym świetle i narzuci się na nie kilka filtrów), to filmy kręcone smartfonami czy tabletami wołają o pomstę do nieba.

Niestety, to, co wygląda dobrze w okienku komórki, na komputerze przypomina bardziej grę z lat 90-tych, a ilość pikseli sprawia, że biedny oglądający zaczyna podejrzewać, że całość została nakręcona glinianą doniczką, w dodatku taką raczej tańszą.

Kamera nie jest oczywiście potrzebna każdemu, ale jeżeli poważnie myślimy o dokumentowaniu jakichkolwiek wydarzeń przy pomocy ruchomych obrazów, powinniśmy poważnie rozważyć jej zakup.

Kto powinien pomyśleć o kupnie kamery?

1)      Świeżo upieczeni rodzice. Filmiki z naszymi pociechami, zachowane na dysku w odpowiednim formacie, są pamiątką równie dobrą (a może nawet lepszą!) jak zdjęcia.

2)      Osoby uprawiające jakiś wyczynowy sport – nawet najbardziej wschodząca gwiazda kanałów społecznościowych zajmująca się sztukami walki czy akrobatyką nie robi swoich samplerów przy użyciu smartfona.

3)      Osoby pragnące prowadzić bloga lub planujące zaistnieć w pewnych częściach Internetu – początki i tak będą trudne. Po co samodzielnie kopać sobie dołek, wrzucając do sieci coś, czego nie chciałaby oglądać nawet rozkochana w nas, niedowidząca i przygłucha babcia?

kamera-jvc-wyswietlacz

kamera-jvc-nawigacja

kamera-jvc-ladowanie

Oczywiście to tylko kilka przykładów na to, dlaczego kamera jest wciąż potrzebna, ale dowody można by spokojnie mnożyć do momentu, w którzy powyższy tekst osiągnąłby objętość encyklopedii PWN. Tylko kto by to wtedy przeczytał?

Author

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Na etacie programuję w JavaScript, w wolnej chwili cykam zdjęcia.

1 komentarz

  1. To prawda – filmiki kręcone smartfonami to zło 🙂 Jakość jest gorzej niż średnia, więc o wiele lepiej kupić sobie taką poręczną kamerę.

Skomentuj