TP-Link TL-WDN3200 to bezprzewodowa karta sieciowa. Jedną z jej najważniejszych cech charakterystycznych jest jednoczesna transmisja danych w dwóch zakresach z prędkością nawet do 300 Mb/s, co oznacza łączną przepustowość na poziomie 600 Mb/s. Dodatkową zaletą dwupasmowości jest oczywiście także fakt, że korzystanie z częstotliwości 5 GHz gwarantuje mniejszą ilość zakłóceń, co pozwala na wydajniejsze korzystanie z sieci. W ofercie firmy TP-Link pojawiła się nowa dwuzakresowa karta sieciowa USB – model TL-WDN3200. Warto? A może jednak nie?


TP-Link TL-WDN3200 to bezprzewodowa karta sieciowa. Jedną z jej najważniejszych cech charakterystycznych jest jednoczesna transmisja danych w dwóch zakresach z prędkością nawet do 300 Mb/s, co oznacza łączną przepustowość na poziomie 600 Mb/s. Dodatkową zaletą dwupasmowości jest oczywiście także fakt, że korzystanie z częstotliwości 5 GHz gwarantuje mniejszą ilość zakłóceń, co pozwala na wydajniejsze korzystanie z sieci.

Karta TL-WDN3200 została wyposażona w interfejs USB 2.0, co zapewniać ma bezproblemową instalację zarówno w komputerach osobistych, laptopach, jak i netbookach. Producent umieścił także na obudowie przycisk WPS, dzięki któremu możliwe jest szybkie zestawienie bezpiecznego połączenia z siecią. TP-Link TL-WDN3200 to także wsparcie dla standardu WPA/WPA2.

Specyfikacja:

 • Interfejs: USB 2.0
 • Przyciski: WPS
 • Wymiary: 86.5×24×10mm
 • Typ anteny: dookólna
 • Standardy bezprzewodowe: IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n
 • Prędkość transmisji: 2,4 GHz (11n: do 300 Mb/s, 11g: do 54 Mb/s, 11b: do 11 Mb/s), 5 GHz (11n: do 300 Mb/s, 11a: do 54 Mb/s)
 • EIRP: <20dBm
 • Tryby pracy: Ad-Hoc / Infrastruktury
 • Bezpieczeństwo: 64/128 bitowe WEP, WPA-PSK/WPA2-PSK,802.1x
 • Modulacja: DBPSK, DQPSK, CCK, OFDM, 16-QAM, 64-QAM
 • Certyfikaty: CE, FCC, RoHS

Karta sieciowa TP-Link TL-WDN3200 jest już dostępna w sprzedaży. Jej sugerowana cena detaliczna dla użytkownika końcowego wynosi 79 złotych.

Odpowiedzmy sobie teraz na pytanie czy warto. Czy według mnie warto? I tak i nie. Wszystko zależne jest od tego, do czego potrzebujemy takiej karty. Za 80zł możemy mieć nawet 2 podobne karty, ale te karty nie umożliwią nam pracy na 2 częstotliwościach na raz, co może się bardzo przydać i może zasądzić o kupnie takiej karty. Co do przesyłania np. dużych plików z jakiś macierzy to taka karta się nie sprawdzi. Czemu? Odpowiedź znajdziemy w interfejsie karty. Z komputerem komunikuję się za pomocą USB 2.0, czyli przepustowość karty zostaje ograniczona do maks 480 Mbit/s tylko i wyłącznie w przypadku portu HighSpeed, w przypadku innych portów ta przepustowość jest mniejsza. W takim przypadku lepiej użyć Ethernetu. Każdy musi sobie odpowiedź sam, czy warto dla jego zastosowań kupić tą kartę, czy coś tańszego, albo wręcz na odwrót i zainwestować w coś dużo droższego.

Author

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Na etacie programuję w JavaScript, w wolnej chwili cykam zdjęcia.

Skomentuj