Niezależnie od tego, czy mieszkamy w mieście, czy też na wsi, w bloku czy we własnym domu, chcemy, aby żyło nam się komfortowo i wygodnie. Jednym z czynników określających, czy dobrze czujemy się w danym wnętrzu, jest panująca w nim temperatura. Jednak aby poznać jej wysokość potrzebne jest jedno małe urządzenie – termometr.

 

Dla zdrowia

Dla naszego dobrego samopoczucia niezbędne jest utrzymanie właściwej temperatury otoczenia. Jeżeli będzie w nim zbyt zimno, zaczniemy zwyczajnie marznąć i nie tylko nie będziemy czuli się dobrze, ale też możemy się łatwo przeziębić. Równie szybko dyskomfortu zaznamy także, jeśli w pomieszczeniu zrobi się zbyt gorąco. Nasza skóra poci się pod wpływem panującej w otoczeniu wysokiej temperatury, a my czujemy się słabo i mamy duże problemy w skupieniu uwagi. Mówiąc wprost: czujemy się rozkojarzeni i zmęczeni.

Niezwykle ważne jest zachowanie odpowiedniej temperatury otoczenia nie tylko w dzień, ale także i w nocy, kiedy śpimy. Nie od dzisiaj wiadomo, że w nieco chłodniejszej temperaturze lepiej się śpi. Ale to nie wszystko. Warto wiedzieć, że niedobór snu oraz zła jego jakość, są na dłuższą metę bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Powodują bowiem zaburzenia pracy tej części mózgu, która jest odpowiedzialna za wykształcanie nowych komórek, a także regenerację tych już istniejących. Jak temu zapobiec? Prowadząc usystematyzowany tryb życia (codziennie kładziemy się spać możliwie o tej samej porze), nie przeciążając się na krótko przed snem (unikamy wzmożonego wysiłku fizycznego), dbając o to, aby pokój, w którym śpimy, był wcześniej przewietrzony (nasz mózg potrzebuje odpowiedniej ilości tlenu) oraz zachowując właściwą temperaturę pomieszczenia (optymalnie, w naszej sypialni powinno być od 18 do 21 stopni Celsjusza).

Czym sprawdzać temperaturę

Wiemy już, że utrzymanie właściwej temperatury w pomieszczeniu, w którym przebywamy, jest ważne nie tylko dla naszego samopoczucia, ale również i zdrowia. Warto zatem mieć świadomość, ile stopni panuje w pomieszczeniu, w którym przebywamy, tak, aby w miarę potrzeby, móc odpowiednio podgrzać lub ochłodzić powietrze. Jeszcze do niedawna w większości domów wykorzystywano termometry rtęciowe. Są one używane od XVIII wieku, zaś ich działanie jest proste: pod wpływem wzrostu temperatury, rtęć, znajdująca się pierwotnie w zbiorniczku u dołu wąskiej, szklanej rurki, zwanej kapilarą (w której panują warunki zbliżone do próżni), rozszerza się i uchodzi do góry. Dzięki skali, którą umieszcza się na samej rurce, bądź też obok niej, możemy odczytać temperaturę. Pierwotnie, odczytanie temperatury było możliwe po dość długim czasie (20 min). Dopiero w 1866 roku, Thomas Clifford Allbutt udoskonalił przyrząd, dzięki czemu prawidłowego odczytu można obecnie dokonać już po 5 minutach.

Termometry rtęciowe są jednak dość delikatne i łatwo się tłuką. Ponadto, ze względu na fakt, że rtęć jest bardzo szkodliwa dla człowieka i środowiska, coraz więcej krajów unijnych zakazuje sprzedaży tych urządzeń. Coraz więcej osób wybiera zatem modne, nowoczesne i niezawodne termometry cyfrowe. Dzięki ciekawemu designowi ładnie komponują się one z otoczeniem, a co więcej, na zmianę temperatury reagują nie po 5 minutach, ale natychmiast. Wyświetlają ponadto najczęściej nie tylko samą temperaturę, ale też równie ważną wilgotność powietrza, dzięki czemu możemy określić mikroklimat, jaki panuje w mieszkaniu. Część z nich posiada także funkcję zegara czy nawet budzika.

Termometr prosto od Conrad.pl

Wybierając cyfrowy termometr pokojowy warto zwrócić uwagę na kilka detali. Po pierwsze, czy pomiar urządzenia jest dokładny (możemy to sprawdzić, porównując odczyt z innym, wzorcowym termometrem). Po drugie, czy został wyposażony w wygodny, duży wyświetlacz, ułatwiający odczyt temperatury. Dzięki temu, aby poznać temperaturę, nie będziemy musieli podchodzić do urządzenia, ale odczytamy ją łatwo z dowolnego miejsca w pomieszczeniu. Dobrze by było również, gdyby wyświetlacz był podświetlany. Ponadto, należy zwrócić uwagę na samą budowę: czy jest solidna, odpowiada designem naszym upodobaniom, a samo urządzenie jest praktyczne (posiada np. możliwość zawieszenia go na ścianie).

Wszystkie te wymogi spełnia dostępny na Conrad.pl termometr/higrometr cyfrowy TFA 30.5027.01. Dostępny w uniwersalnym, czarnym kolorze, ważący jedyne 72 g przyrząd posiada możliwość pomiaru temperatury w zakresie od 0 do 50°C, zaś wilgotności powietrza od 20 do 95%. Urządzenie zasilane jest baterią guzikową CR 2025.

Kupuj w Conrad.pl

Firma jest największą w Europie marką sieci sklepów wysyłkowych w dziedzinie techniki i elektroniki. W bogatej ofercie znajdziemy produkty elektroniczne, akcesoria, części zamienne, narzędzia, gadżety i urządzenia techniczne. Wybrane produkty zamówimy szybko (od 1 do 4 dni roboczych) i bezpiecznie – Conrad szczyci się kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w sprzedaży wysyłkowej, profesjonalną obsługą klienta, wsparciem technicznym, a w konsekwencji: tysiącami pozytywnych opinii swoich klientów. Na ewentualny zwrot zamówienia będziemy mieli aż 20 dni.

Author

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Na etacie programuję w JavaScript, w wolnej chwili cykam zdjęcia.

Skomentuj