Gdyby zapytać zapalonych graczy, jaki sprzęt jest dla nich najważniejszy, z pewnością wyodrębniłyby się dwie grupy. Pierwsza z nich zasugerowałaby kartę graficzną i procesor, a druga urządzenia takie jak klawiatura, myszka i słuchawki. A skoro klawiatury już były, myszki już były to w końcu przyszedł czas na test słuchawek dla graczy.

O teście:

Podobnie jak w przypadku wcześniejszych testów, wszystkie urządzenia zostały przysłane przez firmę jTab. Tym razem producentem jest firma Enzatec, która chociaż na polskim rynku jest jeszcze mało znana, z pewnością ma szansę na podbicie serc wielu graczy.

Zawodnicy:

Tym razem do testu stanęły trzy modele słuchawek dla graczy firmy Enzatec. Testowane modele to:  Enzatec HS503, Enzatec HS701 i Enzatec HS902. Chociaż modele różnią się od siebie konstrukcją , wyglądem i szczegółami, łączy je przeznaczenie. Mianowicie wszystkie słuchawki są przeznaczone dla zapalonych graczy. Która konstrukcja okaże się najlepsza? Przekonajmy się.

Enzatec HS503

Zacznijmy od najniżej numerowanego modelu. Enzatec HS503 to sporych rozmiarów słuchawki wokółuszne. Charakteryzują się one konstrukcją zamkniętą, której głównym atutem jest bardzo dobra izolacja od otoczenia. Niestety takie rozwiązanie ma także swoje minusy, a najważniejszym z nich dość słaba jakość dźwięku (duże przesunięcie w stronę basów, słabe wysokie tony). Tak też jest w przypadku HS503 i jeśli szukamy słuchawek uniwersalnych to o słuchaniu muzyki możemy jedynie pomarzyć. Nie oznacza to jednak, że słuchawki nie sprawdzają się w grach, ponieważ w przypadku wielu gier, dzięki tym słuchawką słychać wiele dźwięków niezauważalnych przy korzystaniu z głośników (np. nigdy dotąd nie słyszałem kopnięć piłki w fife).

Enzatec HS701

Tutaj mamy zupełnie inne podejście niż w przypadku HS503. Nadal mamy do czynienia z słuchawkami wokółusznymi, ale tym razem zastosowano konstrukcję półzamkniętą. Teoretycznie poprawia ona wrażenia słuchowe, ale kosztem większej przepuszczalności hałasu z otoczenia. I o ile z drugim punktem można się zgodzić, tak z pierwszym niekoniecznie. Nadal brakuje wysokich tonów, chociaż trzeba przyznać, że dźwięk jest nieco głębszy. Na plus jest za to budowa słuchawek, która ze wszystkich trzech testowanych jest zdecydowanie najwygodniejsza. Można więc powiedzieć, że producent wyszedł na zero, bo to co stracił na jakości dźwięku, zarobił na wygodzie użytkowania, a przecież gdy gramy wiele godzin, zarówno jakość i wygoda są bardzo ważne.

Enzatec HS902

Najwyższy numerek równa się najwyższa jakość? W tym przypadku tak. I chociaż niektórzy mogą zarzucić słuchawkom, że wyglądają nieco tandetnie, to z pewnością takie nie są. Cała konstrukcja jest przemyślana i wygodna. Dodatkowym plusem i zarazem gadżetem jest odłączany mikrofon. Niestety nie koniecznie ta funkcja się przyda, ponieważ o słuchaniu muzyki dalej nie ma mowy, a już na pewno nie w autobusie, o czym za chwilę. Mimo izolacja od otoczenia stoi na bardzo wysokim poziomie, a zapaleni gracze z pewnością nie będą narzekali na odczucia słuchowe.

Testy w grach

Tym razem nie będzie słupków, ale mały ranking prezentujący wrażenia z różnych gier. W zestawieniu umieściłem kilka gier a mianowicie: Fifę 2011, Call of Duty 4 oraz Wiedźmina 2, czyli po jednej grze z najważniejszych gatunków. Wszystkie gry różnią się od siebie ścieżką i efektami dźwiękowymi, dlatego przedstawię 3 rankingi.

Fifa 2011

 1. Enzatec HS902
 2. Enzatec HS503
 3. Enzatec HS701

Call of Duty

 1. Enzatec HS902
 2. Enzatec HS503
 3. Enzatec HS701

Wiedźmin 2

 1. Enzatec HS701
 2. Enzatec HS503
 3. Enzatec HS902

O ile wyniki w pierwszych dwóch grach raczej nie dziwią, o tyle ostatni test został odwrócony do góry nogami.  Wynika do z faktu, że gry o tematyce fantasy mają to do siebie, że w podkładzie muzycznym czy w efektach dźwiękowych występuje sporo wysokich tonów i tutaj zdecydowanie wygrywają otwarte konstrukcje.

Test muzyczny

Test muzyczny został przeprowadzony na piosenkach zespołów Coldplay, The Beatles, Metallica, Blondie,  Universe i Madonny. Można więc powiedzieć, że przekrój jest dość szeroki.

Niestety żadne z słuchawek nie poradziły sobie w tym teście na tyle, żeby mówić o jakimkolwiek rankingu.

Urządzenia mobilne

Ostatnim testem była próba podłączenia słuchawek do smartfona LG Swift 7 i Samsung Galaxy Gio. Niestety również w tym przypadku nie było mowy o przejściu testu, ponieważ wszystkie słuchawki mocno trzeszczały. Wynika to prawdopodobnie z wysokiego oporu słuchawek, który uniemożliwia podpięcie do słabszych źródeł dźwięku.

Platforma testowa:

Podzespół Model Dostarczył
Laptop: Asus K53SV
Dysk przenośny: Kingston HyperX 3K 120GB
Smartfon: LG Swift 7

 

Podobnie jak w poprzednich testach, wszystkie testy zostały przeprowadzone na laptopie Asus K53SV i dysku SSD (w tym przypadku w roli dysku zewnętrznego) Kingston HyperX 3K 120GB.

Podsumowanie

Firma Enzatec zaskoczyła mnie dwojako. Z jednej strony bardzo pozytywnie, ponieważ dawno nie było tak dobrych słuchawek dla graczy w tak niskiej cenie, a z drugiej negatywnie, chociażby z powodu problemów z odtwarzaniem muzyki. Mimo to ocena końcowa jest pozytywna, ponieważ w końcu są to słuchawki gamingowe, a przecież swoje zadanie spełniają bardzo dobrze.

Enzatec HS503

Zalety:

 •  dobra izolacja od otoczenia
 •  dobra cena

Wady:

 • problem po podłączeniu do słabszego źródła dźwięku

Enzatec HS701

Zalety:

 • niezła jakość dźwięku
 • znośne wysokie tony
 • dobra cena

Wady:

 • problem po podłączeniu do słabszego źródła dźwięku

Enzatec HS902

Zalety:

 •  dobra jakość dźwięku
 •  bardzo wygodna i solidna konstrukcja
 •  dobra cena
 • odłączany mikrofon

Wady:

 •  problem po podłączeniu do słabszego źródła dźwięku

 

Pomoc w przygotowaniu testu: Aandyy i Lynx

Serdecznie dziękujemy firmie jtab za wypożyczenie sprzętu do testów:

Author

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Na etacie programuję w JavaScript, w wolnej chwili cykam zdjęcia.

1 komentarz

 1. Mediaarena Reply

  Bardzo fajny test słuchawek. Enzatec na prowadzeniu!

Skomentuj