Wreszcie jest, nowy kontroler bezprzewodowy kompatybilny z systemem iOS7. Kontroler, który współgra z systemem Apple był zapowiadany już jakiś czas temu, podczas premiery systemu. Twórcy zapewniali, że iOS7 będzie w pełni kompatybilny z zewnętrznymi kontrolerami.

Tak też się stało – na rynku pojawiają się kolejne kontrolery, które w lepszym bądź też czasami gorszym stanie współdziałają z iOS7. Na uwagę zasługuje jeden z ich Steelseries. Kontroler zadebiutował na targach CES 2014 i zebrał wiele pochlebnych opinii na swój temat.

Pełna nazwa urządzenia to Stratus Wireless Controller. Twórcy chwalą się, że jest to pierwszy bezprzewodowy kontroler pod system iOS 7, który działa i nie sprawia problemów użytkownikowi. Postaramy się to sprawdzić, testując jeden z egzemplarzy.

Wygląd i funkcjonalność

Rzućmy okiem na kontroler, biorąc pod uwagę tylko wizualne względy. Na pierwszy rzut oka pad przypomina kontorolery z rodziny Xbox. Standardowa paleta przycisków typu D-pad, 4 przyciski górne i dwa analogowe kontrolery (potocznie zwane grzybkami). Nawet kolorystyka kolorów utrzymana jest w klimacie sprzętu od Microsoftu. Na kontrolerze znajduje się także przycisk łączności z siecią oraz standardowy przycisk włączania i wyłączania.

Różnica między Steelseries a padem od Xbox’a jest rozmieszczenie jednego z analogów. Rozmieszczenie, które wykorzystano w padach Playstation, natomiast kolorystyka i wygląd to Xbox. Czyżby twórcy chcieli połączyć dwa najlepsze kontrolery na rynku i stworzyć jedną, spójną całość pod iOS7? Na to wygląda, problem polega na tym, że poszli w złym kierunku. Gracze, którzy doskonale znają pady Playstation i Xbox wiedzą, że większą popularnością cieszą się analogi w Xbox. Są bardziej intuicyjne. Oczywiście nie ujmujemy kontrolerom Playstation.

Twórcy Steelseries popełnili błąd, mieszając oba kontrolery, ale wykorzystując nie te cechy, które wiodą prym. Możliwe, że chodzi o strach przed sankcjami, o które mógłby się starać Microsoft. Przypomnijmy, że to do giganta od Okienek należy patent na tworzenie kontrolerów pod Xbox.

Wróćmy jednak do Stratus Wireless Controller. Na jego odwrotnej stronie znajdziemy akumulator. Jak zapowiada twórca, wystarczą 2 godziny pełnego ładowania, aby kontroler działał przez minimum 10 godzin. Wszyscy znamy obietnice akumulatorowe i wiemy, że te urządzenia mają jedną wadę – rzadko wytrzymują tyle, ile sugeruje producent. Mamy jednak nadzieję, że różnice w czasie nie będą zbyt duże.

Oto lista sprzętów, z którymi będzie współpracować kontroler (i lista tych, które działają na basie systemu :

  • iPhone 5S
  • iPhone 5
  • iPhone 5
  • iPad Mini
  • iPad Air
  • iPad 4
  • iPod Touch 5

 

Steelseries to pierwszy kontroler pod iOS 7 – i to już jest duże wyzwanie dla konkurencji i wielka szansa dla graczy, którzy lubują się w produktach Apple. Do tego dodajmy fakt, że jest bezprzewodowy, solidnie zbudowany i czerpie z kontrolerów innych marek pełnymi garściami (szkoda, że nie czerpie wszystkiego, co najlepsze).

Kontroler pojawi się wkrótce w przedsprzedaży. Jego cena to bagatela 450 złotych.

Author

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Na etacie programuję w JavaScript, w wolnej chwili cykam zdjęcia.

Skomentuj