Komputery stacjonarne są ostatnio nie jako zapomniane przez wszystkich. Nadal tańsze od laptopów, nadal mocne i nadal używane, ale od dłuższego czasu cisza…
Dlatego też postanowiliśmy przerwać to milczenie i sprawdzamy, które z komputerów stacjonarnych są najpopularniejsze* i na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę.
Pod uwagę bierzemy TOP 10 zestawienia i tak właściwie dzięki temu powstał nasz ranking najpopularniejszych komputerów stacjonarnych, w którym oprócz zwykłych komputerów stacjonarnych znalazły się również urządzenia All-in-One (AiO).
1. HP 600B – około 900 zł
Jest to pierwszy z najpopularniejszy komputer stacjonarny. Najchętniej kupowana konfiguracja posiada 2 GB pamięci RAM, dysk twardy o pojemności 500 GB, Windows 8 PRO oraz zintegrowaną kartę sieciową. Za grafikę robi tutaj karta Intel HD Graphic.
2. HP Pro 3500 MT – około 1300 zł
Na drugim miejscu znalazła się konfiguracja równie słaba. Zaledwie 2 GB RAM, 500 GB miejsca na dysku twardym oraz zintegrowana karta graficzna, na wyposażeniu również system Windows 8 Pro 64-bitowy. Warto zauważyć, że tak samo jak w przypadku komputera z miejsca pierwszego większość ceny tego urządzenia to system operacyjny.
3. HP Pro All-in-One 3520 – około 2400 złotych
W porównaniu do dwóch pierwszych modeli jest to komputer typu AiO, oznacza to, że całe pudełko zmieszczone zostało w ekran.
Co ciekawe, jego konfiguracja jest znacznie mocniejsza od dwóch poprzednich komputerów. Znajdziemy tutaj procesor Core i3 3220 z zegarem 3.3 GHz, 750 GB miejsca na dysku oraz system operacyjny Windows 7 Professional. Niestety nadal ciężko powiedzieć, że jest to uniwersalny komputer, ponieważ mamy tutaj kartę graficzną Intel HD, która nie pozwoli nam swobodnie grać w ulubione tytuły.
Coś po za TOP 3?
Jak widać, TOP 3 zestawienia wypada słabo. Mamy tutaj komputery o małej mocy. Typowe biurowce, który cena powinna być znacznie niższa, a nie jest, ponieważ musimy dość sporo zapłacić za najnowszy system operacyjny, który się w nich znalazł.
Jeżeli chodzi o kolejne miejsca, to pierwszą ciekawą konfiguracją jest Fujitsu Esprimo PH300 z 8 GB pamięci RAM, procesorem Core i7 3770 z zegarem 3.4 GHz oraz dyskiem twardym o pojemności 1024 GB. Niestety nadal nie mamy tutaj normalnej karty graficznej, a jedynie Intel HD Graphic 4000.
Podsumowanie
Jak widać, na przykładzie powyższego przeglądu w segmencie coś się dzieje, coś tutaj jest, ale nie jest to nic szczególnego. Zestawy są słabe, a większą część ich ceny stanowi system operacyjny.
Wniosek jest jeden, składać komputer samemu i to właśnie temu zagadnieniu poświęcimy najnowsze wpisy.
*dane na podstawie skapiec.pl || foto:Dell || foto: HP
komentarze 2
Jak ja nie cierpię takich „markowych” gotowców 😛
Dokładnie zgadzam się z osobą komentującą wcześniej. Można indywidualnie taki sprzęt teraz złożyć jeśli mowa o stacjonarnym sprzęcie, że masakra. Bardzo gorąco wszystkim polecam znaleźć dobrego znajomego, który nam złoży coś w rozsądnej cenie 🙂