Intel od kilku lat stosuje strategię „Tick-Tock” określającą rozwój procesorów. Tick wprowadza nowy proces technologiczny, a Tock architekturę. A dlaczego dzisiaj o tym wspominamy? Ponieważ w Internecie pojawiła się specyfikacja procesorów Haswell, które wprowadzają nową architekturę (Tock).

Na powyższym schemacie widzimy wstępną specyfikację procesorów Haswell, a także informację o podstawce. Jak nietrudno zauważyć wraz z nowymi procesorami pojawi się nowa podstawka. Procesory Haswell będą dostępne bowiem na podstawce LGA1150, która nie będzie kompatybilna z LGA1155 ani LGA1156. Taki ruch ze strony Intela wymusza na użytkownikach chcących dokonać upgrade’u komputera kolejną zmianę podstawki. Przypomnijmy tylko, że LGA1155 weszła na rynek wraz z procesorami sandy bridge na początku 2011roku. LGA1156 także miała jeszcze krótszy żywot, bo wynosił on ok. 1.5 roku. Jeśli do tego dodamy plany przejścia na BGA w 2014 (czyli w kolejnym ruchu Tick) okazuje się, że polityka firmy jest co najmniej nie ładna w stosunku do użytkowników.

Author

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Na etacie programuję w JavaScript, w wolnej chwili cykam zdjęcia.

1 komentarz

Skomentuj