Poradniki

Smartfony Xiaomi – skąd bierze się ich popularność?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Smartfony Xiaomi od kilku lat cieszą się ogromną popularnością na polskim rynku. Konsumenci chętnie je wybierają ze względu na atrakcyjny stosunek ceny do jakości oraz szeroką ofertę modeli o zróżnicowanym koszcie zakupu. To najważniejsze zalety telefonów od chińskiego producenta, ale nie jest to jedyne wyjaśnienie tego fenomenu. Skąd bierze się popularność smartfonów Xiaomi?

Xiaomi – chińskie, ale dobre

W kulturze popularnej oraz języku potocznym zwykło się uważać, że produkty z Chin są gorsze od zachodnich odpowiedników. Nie jest to jednak do końca prawda, bo chińskie wyroby też mogą prezentować wysoką jakość, a Xiaomi jest tego najlepszym przykładem. Gigant z Państwa Środka już od lat staje w szranki z Apple, Samsungiem oraz pozostałymi producentami smartfonów. Chińska technologia wychodzi z tego starcia z tarczą, a nie na tarczy. Dlaczego?

Jak już wspomnieliśmy, smartfony Xiaomi wyróżniają się atrakcyjnym stosunkiem ceny do jakości. Polscy konsumenci wciąż niechętnie sięgają po chińskie produkty, a do zakupu najczęściej przekonują ich niskie koszty. Gdy spojrzeć na telefony Xiaomi okiem eksperta okazuje się, że w relatywnie niskiej cenie możemy zakupić bardzo dobry smartfon, który w niczym nie ustępuje konkurencyjnym produktom.

Czytaj także: Jakie Xiaomi do 1000 zł?

Marketing Xiaomi drogą do sukcesu?

Choć skuteczne działania marketingowe na rynku smartfonów większości z nas kojarzą się głównie z Samsungiem i Apple, to Xiaomi już od lat wydaje ogromne pieniądze na reklamę wśród polskich konsumentów. Świadczy o to chociażby podpisanie kontraktu z Igą Świątek, która została ambasadorką chińskiej marki. Współpraca ze znaną tenisistką co prawda się już zakończyła, ale Xiaomi wytrwale walczy o polski rynek i reklamuje się na różne sposoby. Marka stara się docierać do klientów, którzy nie interesują się technologią – kusi ich głównie niską ceną, co stanowi wyjątkowo skuteczną strategię marketingową.

Współpraca z sieciami komórkowymi

Choć zakup smartfona bezpośrednio w sklepie internetowym jest najtańszym i najkorzystniejszym rozwiązaniem, to wielu Polaków wciąż decyduje się wykupić telefon jako dodatek do abonamentu. To droższe rozwiązanie, którego najważniejszą zaletą jest rozłożenie kosztu urządzenia na niewielkie raty. Xiaomi chętnie współpracuje z polskimi sieciami komórkowymi, zapewniając ich klientom możliwość wyboru telefonów z różnych półek cenowych.

Jakość jest najważniejsza

Marketing jest rzecz jasna istotny, ale w praktyce jakość jest znacznie ważniejsza – a pod tym względem smartfony Xiaomi doskonale się sprawdzają. Chińska firma stawia na wydajne podzespoły i sprzedaje naraz aż kilkanaście budżetowych modeli. Różnice pomiędzy ich parametrami technicznymi są raczej niewielkie i dotyczą pojedynczych części, dzięki czemu konsumenci mają szeroki wybór. Firma dba o dobrą jakość nawet w przypadku najtańszych modeli i nie schodzi poniżej jasno ustalonych, minimalnych parametrów. Taka polityka sprawia, że możemy kupić dowolny smartfon Xiaomi i mieć pewność, że sprzęt posłuży nam przez długie lata – a to wszystko za sprawą dwuletniej gwarancji producenta!

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj