Każda osoba lub firma, która pragnie rozpocząć sprzedaż internetową zastanawia się nad wyborem odpowiedniego programowania. Istnieje wiele gotowych platform, jednakże o wiele ciekawsze oraz lepsze są specjalne oprogramowania umożliwiające handel online. Jednym z takich skryptów jest Magento, i to o nim będzie dzisiejszy artykuł.

Magento – potężny system e-commerce

Magento jest skryptem działającym w oparciu o oprogramowanie open source. Pozwala na stworzenie zaawansowanego sklepu internetowego, a następnie jego dowolną modyfikację poprzez wdrażanie nowych modułów oraz funkcjonalności. Magento jest prawdopodobnie najlepszą platformą e-commerce.

Skrypt dzieli się na dwie wersje – Magento Community Edition oraz Magento Enterprise Edition. Edycja Community jest w pełni darmowa i swoim użytkownikom oferuje szereg prostych oraz zaawansowanych funkcji. Płatna wersja Enterprise przeznaczona dla wielkich przedsiębiorstw, które potrzebują regularnego wsparcia technicznego związanego z instalacją oraz użytkowaniem skryptu.

Magento spotkał się z dużym zainteresowaniem wśród internautów, ponieważ oferuje im ogrom funkcji w porównaniu do innych platform. Skrypt rozwijany jest w języku programowania PHP i działa na podstawie bazy danych MySQL. Dzięki temu Magento jest przyjazny programistom, którzy dowolnie mogę edytować kod źródłowy.

Zalety Magento

  • Funkcjonalność – skrypt słynie z tego, że swoim użytkownikom dostarcza masę możliwości oraz funkcjonalności. Magento posiada rozbudowany system analiz, płatności, zarządzania produktami oraz raportowania. Wersje Community oraz Enterprise zbudowane zostały w technologii responsywnej, dzięki czemu nie musimy martwić się o użytkowników mobilnych.
  • Społeczność – w razie wystąpienia jakiegokolwiek problemu lub pytania dotyczącego Magento możemy zwrócić się do bardzo aktywnej społeczności skryptu.
  • Architektura skryptu – w przypadku innych systemów programista próbując wdrożyć nową funkcjonalność może napotkać się z tak zwanym ślepym zaułkiem. Taka sytuacja nie ma prawa mieć miejsca w Magento. Dzięki języku PHP możliwości edytowania kodu są wręcz nieograniczone.
  • Moduły – podstawowa wersja skryptu posiada wiele ciekawych i funkcjonalnych modułów, jednakże istnieje możliwość instalacji kolejnych, płatnych lub darmowych, wtyczek, które znacznie rozbudowują funkcjonalności sklepu internetowego.
  • Skrypt przyjazny SEO – osoby zajmujące się pozycjonowaniem z pewnością docenią to, że Magento jest skryptem przyjaznym SEO.

Wady Magento

  • Wymagania serwerowe – modułowość oraz nieograniczone możliwości rozszerzenia funkcjonalności idą w parzę z wysokimi wymaganiami serwera. By Magento mógł działać płynie i poprawnie wymagane jest kupno specjalnie przygotowanego hostingu (zobacz: jaki hosting wybrać).
  • Skomplikowana administracja – zarządzanie sklepem internetowym opartym o platformę Magento nie należy do rzeczy najprostszych. Zmiana nawet prostego elementu wymaga od użytkownika wykonania wielu czynności oraz chociażby podstawowej wiedzy programistycznej.

Podsumowanie – dlaczego warto stworzyć sklep internetowy na Magento?

Magento jest skryptem, który nada się do prowadzenia małego sklepiku internetowego, jak i również do zarządzania potężnym e-commercem. Jego struktura oraz otwarty kod pozwalają administratorowi na dokonanie jakichkolwiek zmian tylko zechce. Platforma jest prawdopodobnie najlepszym wyborem, jeżeli chcemy sprzedawać w internecie.

Author

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Na etacie programuję w JavaScript, w wolnej chwili cykam zdjęcia.

1 komentarz

  1. Na codzień pracuje w agencji e-commerce i Magento jest jedną z naszych ulubionych technologii. Zgadzam się, że nie jest dla każdego i z pewnością lepiej już mieć plan na swój sklep niż tylko próbować swoich sił w sprzedaży online ( koszty wdrożenia) Dla tych, którzy szukają rozwiązania z dużą ilością darmowych funkcjonalności oraz pełnej skalowalności, ten system nada się idealnie.

Skomentuj