Ciekawostki technologiczne Drony

W Rwandzie drony dostarczają krew ratując życie

Pinterest LinkedIn Tumblr

Amerykańska firma z Doliny Krzemowej – Zipline – nawiązała współpracę z ministerstwem zdrowia w Rwandzie by szybciej dostarczać medykamenty do szpitali.

Firmie udało się odnieść spektakularny sukces. Zmniejszony został czas dostawy leków ratujących życie z czterech do (średnio) półtorej godziny!

Współpraca pomiędzy Zipline a krajowym ministerstwem zdrowia zaowocowało dostawą ponad 5500 jednostek krwi w ciągu ostatniego roku, często w sytuacjach ratujących życie. Nigdy wcześniej pacjenci w kraju nie otrzymywali krwi tak szybko i skutecznie.

Co ciekawe, w bogatszych krajach używanie dronów do podobnych celów często jest na etapie testowania oraz utrudnione przez surowe przepisy dotyczące przestrzeni powietrznej, firma z USA dostarcza krew do 12 regionalnych szpitali z bazy we wschodniej części Ruandy. Każdy szpital obsługuje około pół miliona osób.

Technik pracownik Zipline uruchamia drone w Muhanga
Pracownik Zipline uruchamia drona w Muhanga

Jak to działa?

W Rwandzie, gdy lekarz lub pracownik medyczny w jednej z 12 klinik potrzebuje krwi, wysyłają wiadomość WhatsApp lub logują się na stronie zamówień Zipline. Następnie wysyłana jest wiadomość potwierdzająca o starcie. Następnie dron leci do kliniki z prędkością do 60 mil na godzinę (~96 km/h). Na minutę przed strefą zrzutu obok szpitala, lekarz otrzymuje wiadomość. Dron następnie upuszcza paczkę, przymocowaną do spadochronu i wraca do bazy.

Zipline oraz rząd Rwandy nie powiedzieli ile to wszystko kosztuje.

Przeczytaj jeszcze o tym jak w Islandii wykorzystuje się drony do dostarczania zamówień ze sklepów on-line.

Od ponad 5 lat dzielę się swoją wiedzą na temat elektroniki użytkowej. Tworzę poradniki technologiczne rozwiązujące realne problemy napotykane podczas użytkowania sprzętu. Recenzuję elektronikę taką jak routery, audio, smartfony, laptopy itp.

Skomentuj