Zarabianie w internecie to bardzo popularny temat. Można znaleźć wiele propozycji, jak zbić szybko majątek w świecie online. Niektóre są absurdalne, a inne całkiem realne. Godny uwagi jest z pewnością rozwój sklepu online w oparciu o model drop-shipping. Wydaje się doskonałą opcją dla dobrze prosperujących sklepów, które chcą rozszerzyć asortyment oraz dla sklepów początkujących, którym zależy na optymalizacji kosztów.
Co to jest drop-shipping?
Jest to takie rozwiązanie sprzedażowe, które polega na tym, że właściciel sklepu online nie musi inwestować własnego kapitału w zakup fizycznego towaru. Nie wydaje własnej gotówki na zatowarowanie magazynu. Jest to możliwe dzięki temu, że wysyłkę towaru realizuje hurtownia. Wysyła produkt bezpośrednio na adres podany przez klienta podczas zakupu w serwisie online sklepu. W ten sposób główną rolą sklepu jest skompletowanie zamówienia i przekazanie go do hurtowni. Taki model oszczędza czas na przygotowanie wysyłki, pakowanie produktu i jego nadanie u kuriera czy na poczcie. Przedsiębiorca może skupić się na działaniach reklamowych, które mają kluczowe znaczenie w e-commerce.
Gdzie jest zysk?
Oczywistym jest fakt, że współpraca handlowa musi się opłacać obydwu parnterom. I warto o to zadbać na etapie umowy o drop-shippingu. Z reguły sklep zarabia na różnicy między ceną detaliczną, którą płaci klient, a ceną po której udostępnia mu towar hurtownia. Na przykład hurtownia torebek bagexpress.pl oferuje korzystny system rabatowy, ponieważ już na start partner drop-shippingowy otrzymuje 14 % zniżki od ceny hurtowej. Rabat staje się większy, jeśli wielkość zamówień będzie rosła, to jest 27 i 37%.
Czy to jest ryzykowne?
System drop-shipping posiada swoich entuzjastów i przeciwników. Jeśli znajdziemy poważnego partnera, który sprawnie realizuje zamówienie złożone z naszego sklepu, wtedy ryzyko jest naprawdę małe. Kolejna kwestia, która budzi obawy to obsługa reklamacji. Kto za nią jest odpowiedzialny: sklep, który pośredniczył w zakupie czy hurtownia, która tak naprawę sprzedała towar. Takie kwestie warto ustalić podczas podpisywania umowy.
1 komentarz
A ja myślałem że jeśli chce założyć sklep internetowy to muszę mieć spory wkład a tu jednak można za mniej osiągnąć więcej zysków. Ale tez można starać się o pozyskanie dotacje na rozwój firmy i wtedy nie trzeba się martwić o jakikolwiek wkład pieniężny.