Niedziela to dzień dla branży IT dość martwy, dlatego aby lepiej go zagospodarować, w każdą niedzielę będziemy odpowiadać na wasze pytania. W dzisiejszym pytaniu internauty poruszymy temat starzenia się procesorów.

Jakiś czas temu ktoś zadał pytanie, „Czy procesor się starzeje?”.  Niestety nie miałem czasu na odpisanie na to pytanie, ale wkrótce pytanie się powtórzyło. Dlatego też dzisiaj udzielam odpowiedzi na pytanie:

Czy procesor się starzeje?

Otóż „starzenie się” procesora możemy sklasyfikować na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest klasyfikacja według technologii wykonania. Pod tym względem procesory starzeją się bardzo szybko. Jeszcze 10 lat temu przeciętny procesor wykonywany był w technologii 130nm. Dzisiaj jest to już 22nm. Jeśli weźmiemy pod uwagę koszty wprowadzenia niższego procesu technologicznego, to okaże się, że procesory starzeją się bardzo szybko.

Kolejnym kryterium jest okres przez jaki procesor jest niezawodny. W tym przypadku jest całkiem nieźle, ponieważ wiele procesorów z początku lat 90 działa bez najmniejszych problemów. Ba nawet takie maszyny jak Commodore64 czy Atari 2600 wciąż bardzo dobrze się trzymają. Zatem jeśli pytamy o to jak długo procesor może działać, to można powiedzieć, że procesor się nie starzeje (przyjmując, że 25 lat w historii komputerów to bardzo długo).

Ostatnim kryterium starzenia się jest wzrost wydajności procesorów. Pod tym względem procesory starzeją się bardzo szybko, ponieważ współczesne maszyny mają wielokrotnie wyższą wydajność niż te sprzed 20 czy nawet 10 lat. Od wprowadzenia procesorów Pentium rynek procesorów tak się rozwinął. Kwestią sporną są procesory z najwyższej półki (np. i7 na platformę LGA1366). W prawdzie te procesory wciąż oferują bardzo wysoką wydajność, ale ich architektura jest przestarzała.

Zatem jeśli ktoś Was zapyta „czy procesor się starzeje?”, teraz już wiecie, że to zależy od punktu widzenia