Poradniki

Przygotowanie do druku offsetowego

Pinterest LinkedIn Tumblr

DTP to w skrócie przygotowanie projektu do druku, zanim wyeksportujemy go do drukarni. Nie jest to końcowy etap pracy nad projektem, jak mogłoby się wydawać. Najlepiej projektować grafikę z myślą o wydruku od samego początku. W tej fazie wybieramy np. formę publikacji, kompletujemy ilustracje, tekst. Najlepszym wyborem do profesjonalnego wydruku jest Adobe InDesign. Mniej skomplikowane projekty materiałów reklamowych takich jak wizytówki czy ulotki możemy wykonać w Corel Draw.

Tworzenie makiety czyli spady, marginesy i dobre planowanie

Na tym etapie należy połączyć posiadane elementy w całość. Warto stworzyć makietę, która będzie stanowiła podstawę do dalszej pracy. Obejmuje ona takie ustawienia jak format strony, margines oraz wielkość spadów, czyli takiego obszaru arkusza, który jest zadrukowany i wychodzi poza docelowy format dokumentu.

  • Spady – określenie spadu daje nam gwarancję, że nie pojawi się niezadrukowany pasek z którejś strony arkusza. Jeśli nasza ulotka czy folder mają formę rozkładaną, wtedy nie określamy spadu wewnętrznego. Musimy natomiast włączyć opcję: strony widzące, która ustawi jako widoczne dwie sąsiednie strony. Najczęściej spad określamy na 2-3 mm.
  • Marginesy odsuwają ważne elementy projektu od krawędzi wydruku, dzięki czemu zapobiegamy przypadkowemu przycięciu. Z reguły drukarnie wymagają, żeby margines wynosił ok 3-4 mm od krawędzi projektu. W tym polu nie powinniśmy projektować nic ważnego dla końcowego efektu naszego projektu.

Jest to również moment, w którym zaznaczamy ilość łamów oraz orientację (pionową lub poziomą).

Jeśli grafik ceni swój czas, powinien na etapie makiety zaplanować główne elementy, zwłaszcza jeśli tworzy folder wielostronicowy. Pozwoli to zmieścić się się w wyznaczonej liczbie stron oraz formacie.

Ustawienie kolorów i CMYK

…czyli jak przewidzieć to, co otrzymamy na wydruku? Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że maszyny do druku offsetowego pracują w trybie 4 kolorów CMYK. Podczas projektowania należy stosować ten sam system i przekonwertować inne palety kolorów takie jak np. Pantone na CMYK. Należy pamiętać, że np. CorelDraw nie potrafi zapisać przejść tonalnych, które są złożone z kilku kolorów Pantone. Zostanie to zapisane w PostScripcie jako obiekt CMYK.

Format zapisu pliku

Drukarnie obsługują wiele formatów: PDF, TIFF, EPS, JPG, PSD i in. Często zalecają jednak formaty: PDF, TIFF. Jeśli generujemy plik w programie Corel Draw, czcionki należy obowiązkowo zamienić na krzywe. Stosujemy także funkcję Publikuj PDF (Publish to PDF) w menu Plik (File). Najlepiej wybrać domyślne ustawienie „PDF dla prac drukarskich”.

Poligrafiko_post_08
Generowanie pliku PDF w Adobe InDesing

Zaczynamy od wprowadzenia zmian w ustawieniach eksportu. Wybieramy „jakość drukarską”, którą później zaadoptujemy do naszego projektu. Zakładka Ogólne dotyczy zakres stron, które chcemy drukować. Zakładka Kompresja – tutaj zachowujemy wartość domyślnego obcięcia rozdzielczości do 300dpi. Zapobiegnie to zbędnemu zwiększaniu się dpi, przy zmniejszaniu formatu druku. W zakładce Znaczniki i spady – jeśli już je określiliśmy, możemy zaznaczyć funkcję: użyj ustawienia spadu dokumentu, jeśli nie, wtedy możemy wpisać wartość spadu ręcznie.

Warto zwrócić uwagę na okno Menedżer farb. Tutaj wybieramy funkcję Użyj standardowych wartości Lab dla dodatkowych, jeśli podczas projektowania zastosowaliśmy kolory z palety Pantone. Pozwoli to na ich konwersję na CMYK.

Uwielbiam nowe technologie oraz wszelkiego rodzaju gadżety (ale tylko te użyteczne). Pochłaniam nowości i ciekawostki związane z technologią. Uważam, że technologia może nam bardzo pomóc (o ile będzie używana z rozwagą). Z zawodu jestem programistą JavaScript.

Skomentuj