Benchmarki to coś co lubią wszyscy overclockerzy. Gdy już podkręcimy nasz procesor czy kartę grafiki, włączamy test by sprawdzić stabilność, a następnie dokręcamy jeszcze odrobinę i bijemy rekordy. Co jednak jeśli dostępne na rynku testy nas nie satysfakcjonują? My zadaliśmy sobie takie pytanie i stworzyliśmy PrimeBench.
Geneza powstania
Zaczęło się niewinnie, na lekcji informatyki, kiedy nauczyciel omawiał algorytm dla wyszukiwania liczb pierwszych. Po przepisaniu go do komputera okazało się, że na niektórych komputerach działa nieco szybciej. Jako że zawsze byłem fanem benchmarków, postanowiłem wykonać dokładniejsze testy na różnych próbkach i okazało się, że to jest to. Algorytm okazał się świetnym testem wydajności procesora, dlatego postanowiłem dorzucić prosty stoper do programu i proste menu.
Wkrótce okazało się, że programik całkiem dobrze się spisuje i jest całkiem prosty w obsłudze. Poprosiłem więc kilka osób o testy i wyniki były zadowalające. Po jakimś czasie jednak odłożyłem program aż do wczoraj…
Oficjalny benchmark HighLab.pl
No właśnie. Skoro program liczy i robi to dobrze i można uznać go za miarodajny to dlaczego nie dołączyć go do zacnego grona benchmarków używanych w testach. Dlatego też od dzisiaj testy procesorów i pamięci będą sprawdzone jeszcze jednym testem. PrimeBenchem.
Jak działa PrimeBench?
Zasada działania jest prosta. Program wyszukuje liczby pierwsze w zakresie od 2 do 15tys. Jednak w przeciwieństwie do podobnych algorytmów, w tym przypadku nie została zastosowana żadna optymalizacja dzięki czemu procesor bardziej się „zastanawia”.
Do jakich testów służy PrimeBench?
Skoro jest to program liczący, nie trudno się domyślić, że chodzi o testy procesora. A że za procesorem stoi również pamięć, to łatwo zauważyć że jest to program pokroju SuperPI czy PiFasta jednakże z zupełnie inną mechaniką działania.
Wymagania systemowe
Na razie nie wiadomo jakie są konkretne wymagania systemowe, ale program z pewnością działa na systemach starszych niż Windows 8. Jeśli chodzi o najnowszy system Microsoftu, to obsługuje program, lecz jego stabilność nie została jeszcze potwierdzona na tyle, by można uznać go za gotowy do wypuszczenia.
Otwarte beta testy
Dotychczas PrimeBench został przetestowany przez góra 10 osób i chociaż nie było żadnych błędów, to jednak wymaga dalszych testów. Dlatego też chciałbym wszystkich zaprosić do otwartych beta testów i dzielenia się swoimi uwagami i wynikami na naszym forum. I chociaż na dzień dzisiejszy jeszcze nie można w programie walczyć w oficjalnych rankingach, to nie wykluczone, że wkrótce pojawi się taka opcja.
Link do downloadu: PrimeBench na Sourceforge
Link do tematu na forum: Uwagi i opinie dot. programu
Link do zgłaszania wyników: Lista wyników